(PREJELI SMO) Vsi nadarjeni nimajo enakih možnosti (2)

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

V Večeru je bil 20. januarja 2021 objavljen članek z naslovom Vsi nadarjeni nimajo enakih možnosti. Avtorica Tina Recek med drugim v članku povzame odziv Zavoda RS za šolstvo (ZRSŠ) na niz njihovih napak in nedoslednosti, ki jih je v svojem revizijskem poročilu ugotovilo Računsko sodišče pri ureditvi sistema dela z nadarjenimi učenci in dijaki in sistema šolskih tekmovanj. Zaključek revizijskega poročila je, da sta bila MIZŠ in ZRSŠ na teh področjih v letu 2017 neučinkovita.

ZRSŠ v svoji ponavljajoči se praksi zanikanja dejstev in ustvarjanja alternativne resnice kategorično vse zanika in pravi, da "[u]pravno sodišče v nobeni od svojih odločitev ni ugodilo tožbenemu zahtevku ZOTKS niti ni odločilo, da bi ZRSŠ ravnal nezakonito".

V zvezi z navedeno trditvijo v Zvezi za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) podajamo dejstva. Drži, da je ZOTKS v vseh teh letih zoper odločitve ZRSŠ na Upravno sodišče vložila več tožb glede sofinanciranja šolskih tekmovanj. Gre za eno (1) tožbo v letu 2017, sedem (7) v letu v letu 2018 in osem (8) v letu 2020. Nikakor pa ne drži, da Upravno sodišče v nobeni od svojih odločitev ni ugodilo tožbenemu zahtevku ZOTKS. Upravno sodišče je v štirih (4) sodbah tožbam ZOTKS ugodilo, sklep ZRSŠ odpravilo in zadevo vrnilo v ponovni postopek. Vse to z obrazložitvijo, da je ZRSŠ v postopku kršil pravila upravnega postopanja. Gre za to, da je ZRSŠ v postopku večkrat prekršil več ustavnih pravic ZOTKS, in sicer (vsaj) pravico do obrazložene odločbe, poštenega postopka in do pravice do učinkovitega pravnega sredstva.

Nadalje je Upravno sodišče v štiri (4) tožbe sicer zavrglo z obrazložitvijo, da je bil tožnici (ZOTKS) podan nepravilen pravni pouk v sklepu o izidu pritožbe in tako tožnici sploh ni bila omogočena pritožba na drugostopenjski organ. Upravno sodišče je tudi določilo, da drugostopenjski organ ne more biti ZRSŠ, ampak Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ). Vsebinsko enako odločitev, da ZRSŠ z napačnim pravnim poukom zavaja ZOTKS, je Upravno sodišče sprejelo tudi v sklepu avgusta 2020. Tako imamo skupaj devet (9) sodb in sklepov Upravnega sodišča, ki eksplicitno kažejo na napačne in nezakonite postopke ZRSŠ.

Kljub vsem obrazložitvam Upravnega sodišča je ZRSŠ v decembru 2020 v enajstih (11) sklepih ravnal enako in ponovno podal napačni pravni pouk. O preostalih vloženih tožbah Upravno sodišče še ni odločalo. Zaradi formalnih pomanjkljivosti in večkratnih ter ponavljajočih se postopkovnih kršitev ZRSŠ, sodišče po vsebini še sploh ni moglo presojati. Vzporedno je v svoji reviziji tudi Računsko sodišče ugotovilo, da ZRSŠ nima ustrezno urejene pravne podlage za dodeljevanje sredstev za sofinanciranje šolskih tekmovanj. Prav tako je ugotovilo, da prijavitelji v več primerih niso bili enako obravnavani in še marsikaj. To so tudi glavne pomanjkljivosti zaradi katerih ZOTKS zahteva enakopravno obravnavo in pravično razdeljevanje sredstev.

Pri tem večletnem sporu pa najbolj žalosti ugotovitev, da pri ministrici MIZŠ ni niti najmanjše volje, da se spor preneha z dogovorom in začne z bolj odgovornim delom z nadarjenimi mladimi in njihovimi mentorji.

S spoštovanjem,

Jožef Školč, glavni tajnik ZOTKS

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta