Sobotni dopoldanski progam Ptujske noči, ki so jo skupaj z Zavodom za turizem Ptuj organizirali tamkajšnji gostinci, hotelirji in drugi turistični ponudniki, je popestrila tudi 28. Rancarija, tekmovanje s tradicionalnimi dravskimi čolni, imenovanimi rance. Tekmovanja, ki je potekalo v istoimenski marini Ranca Ptuj, se je letos udeležilo osem ekip.
Približuje se jubilejna, trideseta tekma
Zmagali pa so serijski zmagovalci zadnjih let, ekipa Friki AP Grušovnik, ki so za seboj pustili tudi ekipo ptujskega mestnega sveta, doma upokojencev in dveh korantskih društev. Posamezno ekipo sicer sestavlja pet članov, po štirje veslači in en krmar. Tekmo na Ptujskem jezeru si je letos ogledalo okrog sto gledalcev. "Obisk je bil nekoliko manjši, predvsem zato, ker smo morali lansko Rancarijo zaradi epidemije odpovedati. Tudi ekip je bilo letos manj, prav tako zaradi epidemije, upoštevati smo namreč morali PCT-pogoje," je po tekmi povedal predsednik Brodarskega društva Ranca Ptuj Emil Mesarič.
Rancarija je sicer v preteklosti na Ptuj privabila številne gledalce in ekipe, najbolj množično zasedbo so zabeležili leta 2006, ko je v tekmi z rancami nastopilo kar 52 ekip. Organizatorji zagotavljajo, da bodo tekmovanje pripravljali tudi v prihodnje, ne nazadnje zato, ker se nezadržno bliža jubilejna, 30. tekma. (ise)
Kaj je ranca?
Ranca je dolg ploščat čoln, ki so ga prvotno uporabljali splavarji in je bil del obvezne opreme tistih, ki so po reki Dravi z zalogo lesa pluli vse od koroških pristanov do Osijeka, nato pa po Donavi do Beograda ali še dlje skozi Đerdap proti Romuniji. Uporabljali so ga za hitre premike, za reševanje, ribolov, celo za prevoz sena in gramoza - splavarji pa tudi kot priročno mizo za obed.