Zakaj je Slovenija nova evropska prestolnica kolesarjenja, je bil naslov današnjega webinarja za tuje medije. Organizirala ga je Slovenska turistična organizacija (STO) s ključnimi predstavniki združenja Aktivna Slovenija za segment kolesarskega produkta in Primožem Rogličem, kolesarjem, ki je zaslužen, da je Slovenija v svetu prepoznana kot zanimiva kolesarska destinacija.
Roglič je, po tem ko je predstavil sina Leva, ki že ima svoje kolo, govoril o svojih kolesarskih začetkih in primerjal zimski šport, s katerim se je najprej ukvarjal - smučarskimi skoki - s poletnim, kolesarstvom. Prepričan je, da je Slovenija lahko ponosna, ker ima toliko odličnih športnikov na tako malo prebivalcev, in ob tem izpostavil kolesarske uspehe.
Odlična destinacija za kolesarjenje
"Slovenija je odlična destinacija za kolesarjenje, saj imamo zelo raznoliko pokrajino. Gremo lahko od Alp pa do morja, kar je prav poseben čar," je dejal in pripomnil, da težko izpostavi svojo najljubšo lokacijo. "Res super je bilo na Mangartu pa Vršiču in ob jezeru Jasna, kjer sem trenutno," je povedal in izpostavil lepote gorskega sveta. Bolj kot posamezne destinacije, je dejal, je pomembno, da ljudje kolesarijo. "Lepo je videti vedno več ljudi na kolesih, ki se gibajo in skrbijo za svoje zdravje," je poudaril. In dodal: "Danes so nas vozniki že bolj navajeni, zato se je veliko lažje voziti. Bistveno je, da se kolesarji zavedamo prisotnosti avtomobilov ter poznamo in spoštujemo cestnoprometne predpise."
Pitna voda iz pipe povsod dostopna
Sodelovali so tudi predstavniki združenja Aktivna Slovenija za segment kolesarskega turizma v Sloveniji. Jan Klavora iz zavoda GoodPlace je predstavil kolesarsko-gastronomsko pot ter govoril o trajnostnih praksah Slovenije. "Pri nas lahko praktično kjerkoli dobite pitno vodo iz pipe in si jo natočite v bidon," je izpostavil in opozoril na prednost lokalnih manjših družinskih nastanitev. Čeprav je tudi Klavora zaradi prevelike raznolikosti težko izbral najljubšo lokacijo, kjer lahko kolesarji kaj dobrega pojedo, je nazadnje le izpostavil Kranjsko Goro, okolico reke Soče in Goriška brda.
Iz vasice Stara Fužina pa se je oglasil izkušeni kolesarski vodnik Gregor Šilec iz specializirane outdoor turistične agencije Hike&Bike. Govoril je o daljinski, 330 kilometrov dolgi kolesarski poti Julijana v Julijskih Alpah, na kateri kolesarji premagajo skupno višinsko razliko 10.000 metrov. Dejal je, da lahko prav na tej krožni poti kolesarji vidijo številne znamenitosti in lepote Triglavskega narodnega parka.
"Ljudje, ki prej niso kolesarili, zdaj kupujejo kolesa in iščejo nove poti"
Karmen Razlag, vodja turizma v Regionalni razvojni agenciji Podravje, se je javljala iz Radelj ob Dravi, govorila pa je o daljinski čezmejni, 710 kilometrov dolgi Dravski kolesarski poti, ki poteka tudi skozi Slovenijo in tvori pomemben del kolesarske strukture in ponudbe vzhodne Slovenije. "V Avstriji je ta pot že zelo dobro poznana, v zadnjih petih letih se jo trudimo izboljšati, jo nadgraditi in promovirati," je povedala, Dodala je, da lahko turisti na poti obiščejo številna zanimiva mesta, kot so Dravograd, Radlje ob Dravi, Maribor, Ormož in Ptuj. "Tudi Primož Roglič rad obišče Pohorje, ki je prava zelena oaza z gozdovi in slapovi," je še izpostavila. Opozorila je na občuten porast obiska na njihovi spletni strani, kar kaže na povečano zanimanje za ta šport v zadnjem letu: "Vesela sem, da je kolesarstvo bolj priljubljeno. Ljudje, ki prej niso kolesarili, zdaj kupujejo kolesa in iščejo nove poti."