Priprave na novo študijsko leto: Vsi v predavalnice, a s pogojem PCT

29.09.2021 06:00
Nekateri bruci so fakultete že obiskali, prvi stanovalci se vseljujejo v študentske domove. Tudi študentje se pogoju PCT ne bodo izognili.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Študentje se vračajo v predavalnice. Tokrat pod pogojem PCT, kar pomeni več možnosti, da bo celotno študijsko leto potekalo v živo. 
Igor Napast

Študentje so veseli, da se spet vračajo na fakultete. Lani so skoraj celo leto preživeli doma in s predavanji na daljavo, zato je začetek študijskega leta v predavalnicah zelo spodbuden, čeprav pod strogimi pogoji.

Vrata fakultet so že polepljena z navodili, da je za vstop potrebna maska, da naj vzdržujejo varnostno razdaljo in da je nujen pogoj PCT. Po navodilih pristojnih bo vsak, ki bo želel vstopiti v prostore fakultete, moral predložiti eno od dokazil, torej potrdilo o prebolevnosti, cepljenju ali testiranju. Največ koordinacije bo zagotovo pri tistih, ki bodo izpolnjevali pogoj T. Zadostoval bo tako test PCR, veljaven je 72 ur, kot hitri antigenski test, ki velja 48 ur. Ti možnosti sta plačljivi, zato bo študentom na voljo še brezplačno samotestiranje, ki pa bo nadzorovano. Kako?

Študente bodo nadzirali kar študentje

Številne univerze in posamezne fakultete protokole še pripravljajo. Na Zdravstveni fakulteti v Mariboru so za zdaj le dejali, da bodo samotestiranje organizirali, kako, kje in kdaj, še ne vedo. Na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani bodo prostor za redno samotestiranje zagotovili v eni od učilnic, ki ima ločen vhod, na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, ki ima svoje prostore na več lokacijah, pa so zagotovili, da bodo pogoj PCT dosledno preverjali pri vhodih vseh oddelkov. "Za vse, ki niso preboleli covida-19 ali bili cepljeni proti njem, bo omogočeno samotestiranje v prostorih fakultete. Ker je anketa pokazala, da je pri nas cepljenih kar 78 odstotkov študentov, pričakujemo, da smo predvideli dovolj velike prostore za testiranje," je dejala dekanja Nataša Poklar Ulrih. Samotestiranje se bo pri njih izvajalo vsak ponedeljek in torek, zraven bodo zagotovili še vpis v evidenčni list, ki bo zadostoval za vstop na fakulteto.

Filozofska fakulteta v Mariboru pa se je organizacijsko že povezala s Pedagoško fakulteto in Fakulteto za naravoslovje in matematiko, s katerima si tudi sicer deli prostore. "Testiranje bomo izvajali v stavbi na Koroški cesti 160. Za termine se za zdaj še dogovarjamo, a je predlog tak, da bi imeli več terminov vsak dan. To so za zdaj malenkosti, ki jih še nismo dokončno dorekli," je pojasnil dekan Filozofske fakultete v Mariboru Darko Friš. Pravi, da bodo samotestiranje najverjetneje nadzorovali študenti. "Ponujena je bila tudi pomoč okoli 30 študentov zaključnih letnikov medicine," še pravi. Tudi za druge fakultete to odpira dodatne potrebe po kadru, ki pa jih bodo vsaj na začetku večinoma zapolnjevali s pomočjo študentskih servisov.

Podobno se bodo najverjetneje morali znajti tudi študentski domovi, saj bodo predvsem za pregledovanje pogoja PCT potrebovali veliko ljudi. "Mi smo odprti 24 ur na dan, vse dni v tednu. Študentje ves čas vstopajo in izstopajo iz domov. Imamo 16 blokov na petih lokacijah, skupno to pomeni 36 vhodov. Ob tem lahko kdo pride še iz garažne hiše. Skoraj nemogoče bo ves čas nadzirati vse. Res pa je, da imamo že zdaj varnostnike in kontrolorje, a le pri glavnih vhodih," razmišlja Maja Krajnc Ružič, direktorica študentskih domov UM.

Samotestiranje ni vstopnica za avtobus ali študentsko kosilo

Študentje bodo sicer teste za samotestiranje v lekarnah morali prevzeti sami. Vsakemu bo mesečno pripadlo pet testov. Te bodo nato s seboj prinesli na testirno mesto in se tam nadzorovano testirali. Nato bodo izpolnili še evidenčni list, v katerega bodo vpisali osnovne osebne podatke, datum samotestiranja in rezultat opravljenega testa. Ta bo nato ustrezno dokazilo za izpolnjevanje pogoja PCT.

Bo pa evidenčni list, ki ga bodo študentje pridobili s samotestiranjem, le vstopnica za fakulteto, študentski dom in obštudijske dejavnosti. V primeru Univerze v Mariboru bo to dokazilo na primer odpiralo tudi vrata v knjižnice in UŠC Leona Štuklja. Za vse ostale dejavnosti pa bodo morali študentje opraviti plačljive hitre teste. Za zdaj tudi za uporabo javnega prometa in za obisk restavracije, četudi bodo želeli koristiti bon za subvencionirano prehrano. Študentska organizacija temu ostro nasprotuje in od ministrstva še pred začetkom študijskega leta pričakuje spremembe. Opozarjajo tudi na neskladnosti pri tistih, ki zraven opravljajo še študentsko delo ali prakso. "Po trenutno veljavnih odlokih morajo za delo opravljati samotestiranje pri delodajalcih. Tudi dijakom in študentom mora v tem primeru stroške testiranja sicer kriti delodajalec, a to povzroča dodatno zmedo, saj so načeloma že testirani in to bi moralo veljati tudi za delo," pojasnjujejo v Študentski organizaciji Slovenije, kjer si sicer tudi prizadevajo, da bi samotestiranje za študente veljalo pod enakimi pogoji kot za dijake. Torej, da se lahko testirajo na domu.

Karanten za cele oddelke ne bo

Če bo kateri od študentov pozitiven, mu bo odrejena karantena, ne bo pa to veljalo za celoten oddelek, kot je praksa v osnovnih in srednjih šolah. Študijski proces je namreč drugačen, saj ni stalnih mehurčkov. Študentje se neprestano mešajo in v predavalnicah niso ves čas v istih skupinah. Karantena bo tako odrejena tistim, ki so z okuženim bili v stiku brez maske, in to več kot 15 minut. Prav zato pa bo v predavalnicah treba ves čas dosledno nositi masko in vzdrževati razdaljo. Omejitev glede števila študentov v predavalnicah ni, se pa bodo fakultete same odločile, kako velike skupine bodo oblikovale. Od udeležencev pedagoškega procesa se sicer ne zahteva razdalja, kar pomeni, da se na fakultetah tokrat ne srečujejo s prostorsko stisko.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta