V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so čez vikend prvič presadili pljuča pri otroku s cistično fibrozo. Poseg je trajal celo noč, deklica pa je že drugi dan po posegu samostojno zadihala z novimi pljuči in se sedaj odlično počuti. "Ravno sva z deklico posnela selfi. Zelo je zadovoljna. Povsem drugačna je kot prej, bolj je radoživa, a zdaj jo še čaka okrevanje. V najboljšem primeru bo bolnišnico lahko zapustila po dveh tednih," je povedal predstojnik kliničnega oddelka za torakalno kirurgijo v UKC Tomaž Štupnik, ki je sicer zelo zadovoljen z odzivnostjo svoje ekipe.
"Celoten tim je štel približno 20 ljudi. To je bila prva transplantacija pri otroku, zato smo želeli izkoristiti vse moči. Tudi tiste, ki so bili na dopustu in so se z veseljem odzvali. Trije so se z letalom odpravili po pljuča v tujino, trije kirurgi so operacijo izvedli, vključili smo tudi anesteziologe in medicinske sestre. Vsaka najmanjša napaka bi lahko bila usodna," je še pojasnil Štupnik in dodal, da je sočasno potekala tudi presaditev srca 15-letnemu dečku.
S presajanjem pljuč so v UKC Ljubljana sicer začeli pred manj kot dvema letoma, odtlej so pljuča presadili 23 bolnikom. V letu 2019 smo se po številu presaditev na milijon prebivalcev uvrstili na 16. mesto v svetu, tudi pred države, kot so Nemčija, Švica in Velika Britanija. V letu 2020 pričakujejo še boljši rezultat, saj so letos opravili že 11 presaditev pljuč, na poseg pa v tem trenutku čaka še šest bolnikov. "Pri sobotnem posegu je šlo le za piko na i. Pri otrocih so namreč večji pritiski in priprave zahtevnejše. Več je sodelovanja s starši," še pojasnjuje Štupnik.
Predsednica Društva za cistično fibrozo in mati deklice, ki so ji presadili pljuča pred 12 leti še na Dunaju, Slavka Grmek Ugovšek je ob tem izjavila, da je to izjemen dosežek naših strokovnjakov, ki kaže visoko strokovno usposobljenost kirurške ekipe. Poudarila je, kako pomembno je za starše, da zdaj uspešno opravljajo presaditve pljuč tudi v Sloveniji, in se spomnila, kako je sama s hčerko na Dunaju preživela šest tednov: "Doma sem pustila dva majhna otroka. Bila sta v varstvu pri babici. To so bili težki časi, in če bi presaditev že takrat bila možna doma, bi bilo to tudi za nas veliko lažje."