Radijski dnevnik se bo začel pol ure prej. Obljubljajo, da s populizmom, izkoriščanjem osebnih zgodb in stisk ne bodo dvigovali poslušanosti

Saša Britovšek Saša Britovšek
28.02.2021 18:50
Oddaja Prva jutranja kronika je svoje poslušalce pozdravila z novo zvočno podobo. Prenovljene tudi vse druge informativne oddaje.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Adrijan Pregelj

Po desetih letih se je prepoznavni znak najbolj poslušanih vsebin na slovenskem nacionalnem radiu osvežil in posodobil, kar se dopolnjuje tudi z vsebinskimi prenovami oddaj. Vse te se začnejo s 1. marcem.

​Informativne oddaje Radia Slovenija v zadnjem letu beležijo izrazito rast poslušanosti. Val 202 ostaja drugi najbolj poslušan radio, Prvi program se je dvignil na četrto mesto, Drugo jutranjo kroniko pa posluša povprečno 38 tisoč poslušalcev več kot dve leti prej in je najbolj poslušana radijska oddaja pri nas. Kljub temu so se odgovorni odločili za nekaj korenitih novosti.

"Radio se kot medij vseskozi spreminja, zato smo se za spremembo zvočne podobe odločili kar hitro. Po desetih letih je napočil čas, do jo osvežimo, nekoliko posodobimo in prilagodimo trendom sodobnega radia. Obenem že nekaj časa poteka tudi vsebinska prenova oddaj in nova zvočna podoba se s tem lepo dopolnjuje," pojasnjuje novosti urednik Prvega programa Danijel Poslek, razloge za rast poslušanosti pa vidi v zaupanju javnosti, zanesljivosti in kredibilnosti, na katere stavijo v javni radijski hiši. "V poplavi instantnih novic poslušalci in poslušalke znajo ceniti primerno kontekstualizirane vsebine, njihovo analizo in po potrebi njihov komentar. In to so glavne vrednote našega informativnega programa. Tako z informativnimi kot preostalimi vsebinami smo na nacionalnem radiu zavezani v prvi vrsti javnosti. In ta, glede na številke, to očitno prepozna."

​Da bi rast poslušanosti morda pripisovali zgolj kriznim korona časom, bi bilo preveč poenostavljeno, dodaja urednik, sploh ker smo bili v zadnjem času doma več kot običajno, a eden izmed stebrov poslušanosti je vedno bilo poslušanje radia v avtomobilih, torej na poti v službo in iz nje. "Ta okoliščina nam zdaj absolutno ne gre na roko. Tisto, kar pa korona kriza prinaša pozitivnega, je zagotovo dejstvo, da so ljudje iskali zanesljive informacije, očitno pa so pri tem kot partnerja prepoznali nacionalni radio," povezuje vrhunec poslušanosti, ki ga beležijo v času jutranje in popoldanske informativne oddaje, s še vedno aktualnim epidemijskim dogajanjem.

Novi termin radijskega dnevnika

Danijel Poslek
Adrian Pregelj

Ena najbolj očitnih novosti, na katero se bodo morali tisoči poslušalcev privaditi, je časovni premik osrednje dnevnoinformativne oddaje, radijskega dnevnika za pol ure prej, torej na 18.30. "Radijski dnevnik je bil v zadnjem letu in pol edina informativna oddaja, kjer smo beležili padanje poslušanosti. Da bi ta trend ustavili in obrnili navzgor, smo seveda najprej pogledali možne vzroke za to in brez težav prišli do zaključka, da bomo težko karkoli naredili, dokler bo oddaja na sporedu sočasno z največjimi večernimi informativnimi TV-oddajami. Zato jo umikamo iz izrazito TV-termina, obenem pa v novem terminu računamo, da ulovimo še tisti zadnji delež poslušalk in poslušalcev, ki se v zgodnjem večeru vrača iz službe."

V vseh informativnih oddajah so se odločili za krepitev analitičnega pristopa, nekoliko se je spremenila tudi dinamika oddaj, a ne le z novo zvočno podobno, pač pa tudi z novinarskim pristopom. Drugo jutranjo kroniko in oddajo Dogodki in odmevi bosta od ponedeljka do petka odslej vodila dva novinarja, pri ostalih oddajah ostaja kombinacija novinarja in napovedovalca. "Začnemo pa tudi s povsem novo oddajo Po Sloveniji, ki bo na Prvem programu na sporedu od ponedeljka do petka ob 13.20. Ta bo unikum v slovenskem radijskem prostoru, saj bo dala prostor celoviti analizi lokalnega in regionalnega dogajanja po celotni državi. Nastajala pa bo v tesnem sodelovanju tako z dopisniki kot regionalnima centroma v Mariboru in Kopru."

Radio ohranja svoj položaj

Čeprav je radio eden od medijev, ki mu zagovorniki sodobne tehnologije napovedujejo pristanek na smetišču zgodovine, ta ohranja svojo pozicijo in zaupanje, tudi zavoljo prilagajanja digitalnim trendom. "Jasno je, da smo v času, ko bi vsak opravljal delo informiranja javnosti (preko družbenih omrežij in podobno). Težko je vedno biti prvi s posameznimi informacijami, zato je ključen premik od osnovnega informiranja javnosti do predstavitve kontekstov in analize povedanega, kar je ena izmed primerjalnih prednosti javnega radia. Obenem krepimo digitalno ponudbo praktično vseh vsebin in preko digitalnih orodij omogočamo dostop do teh vsakemu posamezniku. Tako ima najbolj priljubljena informativna oddaja Jutranja kronika trenutno več kot 5000 naročnikov podkasta. V digitalno ponudbo pa smo zdaj dodali še kratka poročila pod naslovom Novice Radia Slovenija ali News from Radio Slovenia, ki se osvežujejo od 6. ure zjutraj do 23. ure zvečer." Poslek ob tem spomni tudi na izstopajoč korak RTV v primerjavi z drugimi, to je razvejano mrežo domačih in tujih dopisnikov.

Javna radijska hiša v svojem poslanstvu sledi javnemu interesu informiranja in ključnim vrednotam, a vendarle imata doseg in poslušanost velik pomen za ustvarjalce vsebin. "Če bi rekel, da nam je za poslušanost vseeno, bi seveda lagal. A tisto, kar je bolj pomembno, je vprašanje, kaj smo in predvsem česa nismo pripravljeni storiti za višje ratinge. S populizmom, izkoriščanjem osebnih zgodb in stisk seveda ne smemo in ne bomo dvigovali poslušanosti. Poslušalke in poslušalci namreč še vedno zelo cenijo izogibanje vsakršnim poceni trikom in tudi s poslušanostjo nagradijo omenjene kredibilnost, analitičnost in celovitost informacij ter programov." Radio Slovenija tedensko pripravi 43 informativnih oddaj oziroma vsak dan 135 minut informativnega programa.

Urednik Prvega programa je bil eden od enajstih članov komisije, ki je izbirala novo zvočno podobo med oseminštiridesetimi prispelimi predlogi na javni razpis. In s čim jih je prepričal izdelek skladatelja Sebastijana Duha? "Mnenje komisije je bilo zelo usklajeno, pa čeprav smo v njej sedeli predstavniki različnih strok. Pri izbranem delu so nas prepričali njegova sodobnost, dinamičnost, predvsem pa smo ob poslušanju dela v njem videli naš nov, sodoben informativni program."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta