Raziskava: RTV Slovenija ob največ zaupanja, na dnu stranke vladne koalicije, vlada, premier ... Kaj pa družbena omrežja?

STA, Va
21.04.2022 16:25

Med najbolj zaupanja vrednimi poklici so po raziskavi Valicona gasilci, medicinske sestre in reševalci. Najmanjše stopnje zaupanja so deležni ministri, državni uradniki, duhovniki, direktorji, sodniki, odvetniki in novinarji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Adrijan Pregelj

Spet se je nekoliko okrepilo zaupanje Slovencev v policijo in policiste ter zdravstvo in zdravnike, toda raven kot pred letom dni še ni dosežena. Nadaljuje se trend upadanja zaupanja v šolstvo in učitelje, pa tudi v medije, novinarje, televizijske voditelje in Radiotelevizijo Slovenija (RTVS), kaže javnomnenjska raziskava agencije Valicon.

Najbolj zaupanja vredna institucija po mnenju anketiranih ostajajo slovenska mala podjetja, ki jim je stopnja zaupanja v primerjavi z zadnjim merjenjem javnega mnenja v oktobru 2021 nekoliko narasla in na lestvici od -100 do 100 zdaj znaša 65.

Na drugo mesto se je tudi tokrat uvrstila Civilna zaščita (stopnja zaupanja 53), na tretje pa podjetja oz. organizacije, kjer anketirani delujejo (stopnja zaupanja 44).

Četrto mesto so zasedla velika slovenska podjetja (stopnja zaupanja 22), ki so se od oktobrskega merjenja na račun padca zaupanja v spletne trgovine (stopnja zaupanja 19) in šolstvo (stopnja zaupanja 16) povzpela za dve mesti.

V primerjavi z rezultati raziskave iz enakega obdobja lani so za spletne trgovine in šolstvo zabeležili še večji padec. Prvim se je stopnja zaupanja zmanjšala za osem točk, drugemu prepolovila s 33 na 16. Stopnja zaupanja v šolstvo se je s tem izenačila s stopnjo zaupanja v trgovine in trgovska podjetja. Sledijo zdravstvo, policija in vojska. Vojska je izgubila nekaj zaupanja, medtem ko so si tako v policiji kot zdravstvu del zaupanja, izgubljenega v oktobru, povrnili, a še vedno beležijo manjšo stopnjo zaupanja kot v enakem obdobju lani.

Med institucijami z negativno stopnjo zaupanja, ki jim več ljudi ne zaupa kot zaupa, najvišjo rast zaupanja (+14 točk) beležijo predsednik republike in banke (+13 točk).

Največji padec (-24 točk) je pri RTVS, stopnja zaupanja nacionalni RTV-hiši znaša -38, s čimer se je vrnila na raven ob koncu leta 2019. Občuten padec zaupanja beležijo še predsednik DZ (stopnja zaupanja -51), mediji (stopnja zaupanja -2) in po daljšem obdobju rasti tudi sodišča (-31). Povsem na dnu lestvice so "objave na družbenih omrežjih" (stopnja zaupanja -77), DZ (stopnja zaupanja -63), stranke vladne koalicije (stopnja zaupanja -61), vlada (stopnja zaupanja -58) in predsednik vlade (stopnja zaupanja -56).

Med najbolj zaupanja vrednimi poklici so gasilci, medicinske sestre in reševalci, pa tudi znanstveniki, (mali) podjetniki, zdravniki in učitelji. Najmanjšo stopnjo zaupanja beležijo ministri, državni uradniki, duhovniki, direktorji, sodniki, odvetniki in novinarji.

Valicon z raziskavo javnega mnenja Ogledalo Slovenije meri zadovoljstvo prebivalcev s splošnim stanjem v Sloveniji. Stopnjo zaupanja merijo po štiristopenjski lestvici, pri čemer so posamezniki lahko odgovorili s "sploh ne zaupam", "bolj ne zaupam", "bolj zaupam" in "zelo zaupam".

Raziskava je bila izvedena v okviru spletnega panela anketirancev Jazvem.si, od 25. marca do 4. aprila je odgovorilo 1000 posameznikov. Raziskave po navedbah agencije ne financira nobeno podjetje, posameznik ali organizacija.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta