Rekordno: Krka presegla 210 milijonov evrov dobička

Damijan Toplak Damijan Toplak
19.11.2020 08:20
V prvih devetih mesecih je novomeški farmacevt glede na isto obdobje lani prihodke povečal za 6 odstotkov, čisti dobiček pa za 22 odstotkov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Krkino poslovanje navkljub pandemiji koronavirusa ostaja uspešno, pravzaprav rekordno.
Igor Napast

Skupina Krka je do konca septembra letos dosegla prodajo 1,16 milijarde evrov, kar je 6 odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju, ob tem pa ustvarila 210,1 milijona evrov čistega dobička oziroma 22 odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju. Dobiček bi bil še višji, če ne bi, predvsem zaradi padca vrednosti ruskega rublja, imeli negativni finančni rezultat v višini 50,5 milijona evrov. Ob koncu septembra je Krka zaposlovala 11.503 ljudi, od tega 5422 v tujini, skupaj z agencijskimi delavci pa je pri njih delalo 12.629 ljudi. Po objavi tričetrtletnih poslovnih rezultatov je delnica Krke na Ljubljanski pridobila več kot tri odstotke in je vredna 85,2 evra.

Jože Colarič, predsednik uprave Krka, za letos napoveduje skupini 260 milijonov evrov čistega dobička, za prihodnje leto pa 265 milijonov evrov.
Damijan Toplak

Predsednik uprave in generalni direktor Krke, Jože Colarič, je poslovanje komentiral: "V skupini Krka smo v letošnjem tričetrletju poslovali uspešno in zabeležili rekordne rezultate. Temu je botroval dober splet kakovostnih izdelkov, predvsem uveljavljenih zdravil na recept za zdravljenje kroničnih bolezni, s katerimi smo kljub izzivom, povezanim s covidom-19, nemoteno oskrbovali številne trge. Prilagodili smo nekatere poslovne procese in prešli na večjo uporabo e-komunikacijskih orodij. Skupna ocena vplivov covida-19 je izrazit porast povpraševanja in posledično prodaje v prvem četrtletju ter upad povpraševanja v drugem četrtletju. V tretjem četrtletju se je vpliv pandemije na prodajo zmanjšal, prodaja pa se je vrnila na načrtovano raven. Na poslovne rezultate je v tretjem četrtletju negativno vplivalo gibanje posameznih valut, še posebej ruskega rublja. Dobra finančna kondicija, široka ponudba kakovostnih farmacevtskih izdelkov, nemoteno zagotavljanje proizvodnje in dobave ter inovativni pristopi na vseh področjih dela nam omogočajo doseganje strateških ciljev. Pričakujemo, da bomo leto 2020 končali uspešno, z 1,52 milijarde evrov prodaje in dobičkom v vrednosti okoli 260 milijonov evrov. Načrt za prihodnje leto pa znaša 1,535 milijarde evrov prodaje in dobiček v vrednosti okoli 265 milijonov evrov."

Krkina zaposlena med delom
Krka

Za Rusijo in Poljsko že Nemčija

Na tujih trgih je Krka dosegla 94 odstotkov celotne prodaje. Njen največji posamični trg je bila Rusija, kjer so prodali za 240,3 milijona evrov izdelkov in dosegli 10-odstotno rast. Sledila sta poljski trg s 123,9 milijona evrov prodaje in 4-odstotno rastjo ter nemški trg s 73,1 milijona EUR prodaje in kar 32-odstotno rastjo. Prodaja v Sloveniji je Krki medletno upadla za osem odstotkov, izdelkov brez recepta za 5 odstotkov, zdraviliško-turističnih storitev (Terme Krka) zaradi znanih zaprtij in omejitev gibanja že spomladi pa kar za četrtino, so pa pri veterinarskih izdelkih beležili 9-odstotno rast prodaje. Večjih negativnih vplivov na poslovanje, razen vpliva padca tujih valut na finančni rezultat, niso zaznali. Za raziskave in razvoj so namenili slabih 10 odstotkov prihodkov od prodaje. Zaradi vpliva covida-19 so bili izdatki za naložbe nekoliko manjši od načrtovanih, in so znašali 53,8 milijona EUR. V tem obdobju je Krka za dokupe lastnih delnic namenila dobrih 20 milijonov evrov, za izplačilo dividend pa rekordnih 133 milijonov evrov.

Tudi Krkin ljutomerski obrat že vrsto let posluje uspešno
Andrej Petelinšek

Vse bolj dejavni pri onkoloških zdravilih

Med vsemi investicijami izpostavimo tisto v Krkinem obratu v Ljutomeru, kjer bodo z nakupom visoko zmogljive pakirne linije zagotovili dodatne zmogljivosti za pakiranje pastil in tablet. Vrednost naložbe je ocenjena na 4,4 milijona evrov. Med drugim pa so v Krki registrirali  onkološko zdravilo (erlotinib) v obliki filmsko obloženih tablet v treh jakostih, ki se uporablja za zdravljenje zahtevnih bolnikov z nedrobnoceličnim pljučnim rakom, v kombinaciji z dodatnim zdravilom pa tudi za zdravljenje raka trebušne slinavke. Zdravilo je rezultat lastnega razvoja in raziskav, na izbranih trgih so ga lansirali takoj po izteku patentne zaščite. Oskrbo zagotavljajo iz lastnega sodobnega proizvodnega obrata v Jastrebarskem na Hrvaškem, ki je namenjen izdelkom z visokoaktivnimi učinkovinami.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta