"Alma Mater nadaljuje z uspešnimi mednarodnimi digitalnimi dogodki. Po tem ko smo lani gostili akademike iz Harvarda, Oxforda, Cambridga, tokrat pride evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, mladino in šport Mariya Gabriel ter svetovno znani ekonomist Jeffrey Sachs z univerze Columbia,” je za Večer pojasnil prof. dr. Ludvik Toplak, predsednik Alma Mater Europaea ECM.
Sachs se bo s poosamosvojitvenim premierom Lojzetom Peterletom in guvernerjem centralne banke Francetom Arharjem pogovarjal o Sloveniji po 30 letih samostojnosti in izzivih današnjega časa, zaznamovanega s pandemijo.
Več kot 500 znanstvenikov
Na dogodku, ki bo potekal na spletu pod častnim pokroviteljstvom predsednika Boruta Pahorja, bo predstavljenih več kot 370 referatov s 500 avtorji iz 36 držav. Plenarno predavanje bo imel novoizvoljeni predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti Klausa Mainzerja z Münchna, ki je decembra po tridesetih letih prevzel vodenje akademije od Felixa Ungerja s Salzburga. Gost je tudi Ivo Šlaus, podpredsednik Svetovne akademije znanosti in umetnosti. Na konferenci bodo predstavniki UNESCa in OECD. Na vodenem pogovoru bo komisarka za izobraževanje Mariya Gabriel odgovarjala na aktualna vprašanja glede digitalizacije v izobraževanju. Diskusija bo potekala tudi glede prednosti in slabosti izobraževanja na daljavo ter kakšne posledice je izobraževanje preko ekranov pustilo na šolarjih, ki so pouk v COVID časih v več državah spremljali od doma.
Fizioterapija na daljavo – nova realnost v svetu?
Okrogla miza Fizioterapija na daljavo bo skušala odgovoriti na izzive digitalizacije v fizioterapiji, saj kot pravi doc. dr. Tine Kovačič, vodja doktorskega študijskega programa fizioterpija na Alma Mater ter predsednik slovenskega združenja fizioterapevtov, “v Sloveniji potrebujemo sistematični pristop pri uspešni implementaciji fizioterapije na daljavo oz. eZdravja, pri čemer je nujno sodelovanje več deležnikov na vseh ravneh zdravstva, visokošolskih institucij, ki izvajajo študijski program fizioterapije, kot ZZZS ter Ministrstva za zdravje".
Kdo je že bil v Mariboru
Med udeleženci prejšnjih konferenc so številni vodilni akademiki, med njimi profesor na Harvardu Mark Tushnet, profesor Oxforda Jacob Rowbottom, nemški politolog Werner Weinfeld, član nadzornega odbora Facebook-a in Instragram-a ter nekdanji podpredsednik Evropskega sodišča za človekove pravice Andras Sajó, David Erdos iz Cambridge-a ter svetovno znani filozofi Alain Badiou, Jean-Luc Nancy in Srečko Horvat.
Na aktualna vprašanja socialne gerontologije, ki je postala v COVID času posebej aktualna, saj se na novo postavljajo temelji infrastrukture za starejše in samooskrbe, bodo na konferenci odgovorili prof. dr. Peter Lichtenberg, podpredsednik ameriškega gerontološkega društva in profesor na Wayne state university, Jose Cordeiro (VEN), Victor Bjork (BEL), Emil Kendziorra (NEM), Illia Stambler (Izrael), in Adam Buben (NIZ)). Sobotni del sekcije sekcije pa bo odprl minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Cigler Kralj, sledita pa še vabljena predavatelja Aubrey de Grey (USA) in Kieran Walsh (IRL).
Samostojne sekcije s številnimi mednarodnimi udeleženci se organizirajo še za področje managmenta, plesne umetnosti, humanistike, okolja, arhivov, človekovih pravic ter konkurence v visokem šolstvu. “Vsaka od 12 sekcij je v resnica samostojna znanstvena konfrenca, ki obravnava aktualna vprašanja našega časa v pogojih digitalne transformacije,” še zaključi Ludvik Toplak.