Brane Golubović je po koalicijskem srečanju pred današnjo sejo vlade napovedal, da si bodo še naprej prizadevali, da z Levico ohranijo stik, se pogovarjajo in poskušajo uskladiti. Pri Levici pa je, da se odločijo, kako naprej, je dodal.
Zadnja glasovanja v DZ so sicer pokazala, da lahko koalicija, ki nima večine v DZ, za sprejem zakonodaje dobi podporo pri različnih opozicijskih strankah, ne le pri Levici, s katero ima podpisan sporazum za letos.
"Delali bomo tako, kot smo delali zadnje pol leta. Pri določenih zakonih smo se poskušali uskladiti z vsemi, nekateri so nas podprli, nekateri ne," je spomnil Golubović. Manjšinska vlada po njegovih besedah pomeni veliko komuniciranja z vsemi, kar pa je dobro za državo in kakovost sprejetih aktov. Osebno tudi ne vidi potrebe po tem, da bi sporazum z Levico še podpisali za v prihodnje.
Levica sicer sodelovanje z vlado pogojuje s tremi ključnimi točkami. Prvi pogoj je bila zavrnitev sprememb dohodninske lestvice, ki pa jih je DZ v sredo potrdil. Levica nasprotuje tudi ukinitvi dodatka za delovno aktivnost, o čemer bo DZ odločal danes. Tretji pogoj pa je podpora njihovemu predlogu za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, o čemer bo pristojni parlamentarni odbor odločal 6. novembra. To bo tudi presečni datum za nadaljnje sodelovanje stranke z vladno koalicijo, je v sredo v izjavi v DZ povedal koordinator Levice Luka Mesec.
Odziv iz Levice
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec ocenjuje, da način delovanja koalicije in današnje izjave nekaterih partnerjev očitno kažejo na odločitev, da bo koalicija krmilo preusmerila bolj v desno. Če ni volje za spoštovanje dogovorov in glede na ukrepe v zadnjem času, "bomo zelo težko še naprej na kakršen koli način sodelovali", ugotavlja Vatovec.
Po ocenah Vatovca je vodja poslancev LMŠ danes priznal, da se zadnjih šest mesecev sporazum koalicije z Levico ni niti spoštoval niti izvajal. Ob tem je po njegovem mnenju tudi jasno povedal, da bodo še naprej ignorirali Levico in namesto tega, da bi si prizadevali za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter za iskanje socialnih in razvojnih rešitev za to državo, "raje še naprej iskali podporo pri raznih Jelinčičih, Toninih in očitno, če bo potreba, tudi pri Janezu Janši".
Vatovec je spomnil na to, da so se s podpisom sporazuma tudi formalno dogovorili, da bi ta vlada ostala ali postala levosredinska. Po njegovih trditvah so v Levici spoštovali vse določbe tega sporazuma, "druga stran pa je nasprotno že v začetku denimo opustila usklajevanja, ki so bila predvidena med vodji poslanskih skupin". Tako Levice niso seznanili proračunom in z davčno reformo ter predstavili ali se pogovorili o ukinitvi dodatka za delovno aktivnost, je opozoril.
Organi Levice se bodo s tem v kratkem seznanili in tudi odločali o sodelovanju s koalicijo. Časovnice Vatovec ni natančno definiral, po njegovih navedbah naj morda tudi predstavniki koalicije jasno povedo, kaj so njihove današnje izjave pomenile. "A če ni volje za podpis oz. za spoštovanje dogovorov, če ni bilo te volje teh šest mesecev in glede na to, kakšni ukrepi se v zadnjem času sprejemajo, bomo zelo težko še naprej na kakršen koli način sodelovali," je še ugotavljal.
Kaj pravi premier?
Premier Marjan Šarec je po novi zaostritvi odnosov med koalicijo in Levico dejal, da si še vedno želi nadaljnjega sodelovanja. Ob tem je spomnil na sporazum o sodelovanju, ki predvideva, da lahko vlada podporo išče tudi drugje, če ne uspejo najti skupnega jezika. "Če kakšen ukrep Levici ni po volji, še ne pomeni, da je ta vlada desna," je še dejal.
Na vprašanje, kakšno pot sodelovanja z Levico vidi naprej, je premier Šarec dejal, "da je najbolje iti po zlati sredini in se ne preveč ozirati ne na eno ne na drugo stran", glede na to, da so sredinska opcija. Kot je poudaril v izjavi za medije ob robu odprtja Konference slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov iz sveta in Slovenije, si nadaljnjega sodelovanja z Levico želi, kar da jim je tudi povedal na sestanku pred dvema dnevoma.
Če pa se v stranki odločijo drugače, je to njihova odločitev, ki jo bo Šarec obžaloval. "Člane Levice izredno cenim, so zelo načitani, izobraženi, vedo, kaj so današnji izzivi. Manjka pa jim prakse z vodenjem sistemov. Vse terja svoj čas, ne gre vse tako na hitro," je dejal predsednik vlade in zanikal, da vlada ni uspela izpeljati nobenega z Levico dogovorjenega projekta.
"Z vsakdanjim ustvarjanjem nemira in tiskovnimi konferencami je težko delati v miru. Če ste kdaj cvrli krofe, veste, kako je treba imeti kuhinjo zaprto, toplo. Če pa vsakih pet minut nekdo hodi v kuhinjo, krofi ne bodo uspeli. Približno tako je s temi projekti," je bil slikovit.
Spomnil je tudi, da vlada, ki ji Levica očita zasuk v desno, izvaja ukrepe, ki so blizu tej opozicijski stranki. Nenazadnje so dvignili višino minimalne plače in davek na kapital, je izpostavil.
Po njegovih besedah mora biti v partnerskem odnosu prisotno spoštovanje in zavedanje, da so potrebni kompromisi. "To ni Madžarska, kjer ima ena stranka absolutno večino in dela kar hoče. Tukaj nas je pet v vladi in ena zunaj," je dodal Šarec.
Razmere v koaliciji je Šarec danes ocenil kot dobre: "Takšne kot že od začetka, od prvega dneva dinamične, turbulentne, tako da nič novega."