Se bo Počivalšek lahko izognil viharju?

Žana Vertačnik
03.12.2020 20:15
Nezadovoljni z zadnjimi potezami vlade Janeza Janše vsaj trije poslanci SMC pričakujejo, da bo stranka kmalu odprla vprašanje o svoji prihodnosti na svetu stranke.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V poslanski skupini SMC, ki jo vodi Janja Sluga, so kritike zoper vlado in zahteve po razčiščevanju vse glasnejše. 
Robert Balen

Že prej burnemu dogajanju v koalicijski SMC je pospešek dala vladna odločitev o prenehanju financiranja Slovenske tiskovne agencije (STA), ki je močno razburila del poslanske skupine. Tudi o tej temi naj bi danes spregovoril izvršni odbor stranke, po katerem osrednji akterji niso bili na voljo za izjave. Je pa v teh dneh poslanska skupina na vodstvo stranke tudi naslovila vprašanje, kdaj bo na sporedu svet stranke, kjer bi po pričakovanjih naših sogovornikov lahko zastavili vprašanje, kako in pod katero vlado naj SMC nadaljuje pot.

Za osmerico poslancev, ki jo vodi Janja Sluga, je sicer že dalj časa jasno, da ni povsem enotna in bi lahko zato ob večji prepreki razpadla na dva dela. Na vsaj tri med njimi računa in jih vabi Koalicija ustavnega loka (KUL), ki za menjavo vlade Janeza Janše ob Desusu - ta bo z jutrišnjo razglasitvijo izida dopisnega kongresa dobil tudi vodstvo s polnimi pooblastili - nujno potrebuje še njihove glasove. Kot je slišati neuradno, so z delovanjem aktualne vlade vse manj zadovoljni prvi med poslanci Igor Zorčič, vodja poslancev Janja Sluga in poslanec Branislav Rajić, ki so na torkovi poslanski skupini svoje nezadovoljstvo jasno izrazili. Čeprav niso bili prvič ostri, pa je slišati ocene, da pa gre zdaj za "mejno situacijo", ko je povsem jasno, da nekateri izmed njih dejanj vlade ne morejo več zagovarjati. Ali kot je to ilustriral eden od naših sogovornikov iz stranke: "Zelo jasno smo izpostavljeni vetru in viharju, ki nam ne nosi nič dobrega. Skrajni čas je, da se vprašamo, kakšne so možnosti, da se temu zoperstavimo."

Bo pa že jutri o vladnih potezah glede financiranja STA na zahtevo štirih opozicijskih strank razpravljal parlamentarni odbor za kulturo, kjer so podporo sklepom, če bodo skladni z njihovimi stališči, že napovedali v SMC in tudi v Desusu. Obe poslanski skupini sta napovedali zahtevo po umiku vladnega sklepa, pri čemer je bila SMC precej ostrejša od svojega predsednika in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki je povedal le, da bi bilo tako od vlade kot tudi od STA modro in odgovorno, da bi izpolnili svoj del odgovornosti. Medtem ko je Sluga danes dopoldne zatrjevala, da je poslanska skupina povsem enotna, pa je poslanka Monika Gregorič novinarjem v državnem zboru navrgla, da stališče njene poslanske skupine o vladni potezi zoper STA z njo ni bilo usklajeno. Da to ne drži, medtem odgovarjajo njeni poslanski kolegi in pravijo, da vsaka usklajena izjava še ne predstavlja nujno tudi osebnega prepričanja vsakega izmed njih, sploh pa ne v tako raznoliki poslanski skupini, kot je Počivalškova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta