"Med prvomajskimi prazniki je bilo na Pohorju precej pohodnikov. Če primerjamo z istim obdobjem lani, jih je letos precej več. Ribniške koče zaradi koronavirusa nismo mogli odpreti, sedaj, ko jo lahko, smo se odločili, da bo ob lepih vikendih odprta ob sobotah in nedeljah. Za zdaj dela le zunanji šank oziroma terasa. Hrane in pijače ne strežemo pri mizah, ampak si jo obiskovalci, ko si razkužijo roke, vzamejo sami. V sanitarije lahko vstopijo le posamično. Pričakujemo dosti planincev, ki hodijo tudi čez teden. Pritegne jih narava, kjer se lahko prosto gibljejo, če se pazijo, imajo tudi najmanjšo možnost okužbe. Najpogosteje gredo proti spomeniku in nato Ribniškemu jezeru, na Črni vrh, proti Kopam, nekaj je tudi kolesarjev," sta povedala najemnika Ribniške koče Karmen in Erik Marsel.
Masko in razkužilo v nahrbtnik
Po prvomajskih praznikih, ko je vlada ponovno dovolila opravljanje gostinske dejavnosti, kar velja tudi za planinske koče, so nekatere planinske postojanke odprle svoja vrata. "Postrežba je še vedno omejena na terase in letne vrtove, omejitve veljajo tudi pri obiskovanju sanitarij. Zadrževanje v kočah in prenočevanje še vedno nista dovoljena," so sporočili iz Planinske zveze Slovenije. Ob tem so opozorili, da o delovnem času in odprtosti koč odloča planinsko društvo oziroma oskrbnik določene planinske koče in te lahko delujejo z drugačnim delovnim časom kot sicer.
Tudi klopi so že na planinskih poteh
"Od razglasitve epidemije in ob njej vseh spremljajočih skrbi smo kar malo pozabili še na eno nevarnost, ki preži na nas skoraj celo leto. K množičnemu pojavu klopov še posebno prispevajo mile zime in tople pomladi, ki so posledica podnebnih sprememb. Opažamo in na to so nas opozorili tudi nekateri planinci, da so klopi v tem času še posebej aktivni in prisotni v večjih množicah predvsem v nižje ležečih predelih, kjer so tla pokrita z listavci, bujno podrastjo in travami," opozarja Matjaž Šerkezi iz Planinske zveze Slovenije. Posebej pomembno je, da imamo to v mislih vsakič, ko se odpravimo v naravo, še posebno pa ob vrnitvi, je dodal. O nevarnosti klopov je treba podučiti že najmlajše planince, primerne zaščite in pregleda po planinskem izletu pa morajo biti deležni tudi kosmatinci.
Gostje se večinoma držijo pravil
Koča v Tamarju je priljubljena točka vseh tistih, ki obiščejo Planico in okoliške gorenjske kraje. Ker pot ob vznožje Jalovca ni preveč naporna, je priljubljeni cilj mnogih družin iz cele Slovenije. Sedaj je koča odprta ob petkih, sobotah in nedeljah, če jim je vreme naklonjeno. "V soboto, ko je bilo lepo vreme, je bilo več obiskovalcev, v nedeljo pa že manj. Odvisni smo predvsem od vremena. Če ni lepega vremena, tudi ljudi ni," pravi oskrbnik Marko Bernik, da jim še bolj kot koronavirus obisk narekuje stanje ozračja. "So pa gostje zdaj bolj pazljivi in se večinoma držijo reda," pojasni sogovornik. Ker je pred kočo dovolj prostora, so mize razporedili na priporočeno razdaljo 1,5 metra, na vseh pomembnih točkah so na voljo razkužila, gostje v kočo ne smejo, za uporabo stranišča pa si morajo nadeti masko, kar po večini upoštevajo. Zaposleni v koči nosijo masko, se pa veselijo dneva, ko jih ne bodo več potrebovali, saj je strežba z njimi otežena, komunikacija pa slabša: "Eni nas 'zastopijo', drugi ne." Sicer pa v planinskih kočah čakajo, da se planinska sezona še nekoliko bolj razcveti.