V nekdaj skupni državi Jugoslaviji skorajda ni bilo podjetja, ki ne bi imelo lastnih počitniških nastanitev. Večina Slovencev je tako počitnice z družino preživljala po ugodnih cenah v sindikalnih domovih, počitniških prikolicah, bungalovih, apartmajih in sobah ob Jadranu, v zdraviliščih ali v planinah.
Številna podjetja so svoje nastanitve prodala po razpadu Jugoslavije in tudi kasneje, ko so se spreminjala lastništva ali se je pojavila kriza. Takšne počitniške kapacitete, kolikor jih je še, so danes nekakšni ostanki socializma, ko se je s poceni dopustom za vso družino nagrajevala marljivost delavcev. Na voljo so zaposlenim v podjetju, članom sindikatov in zaposlenim v državni upravi, ponekod pa jih namenijo tudi zunanjim gostom, a po višjih cenah.
Mnogi nastanitve že prodali
Med večjimi podjetji pri nas, ki še vedno razpolagajo z namestitvami za oddih, je Mercator. Ima objekte ob morju, v hribih in toplicah, uporabljajo pa jih lahko le njegovi zaposleni in upokojenci. V 99 počitniških enotah dopustuje okrog šest tisoč delavcev na leto. Kot so nam pojasnili v Mercatorju, imajo počitniške kapacitete v Sloveniji in na Hrvaškem, pri čemer je letos zaradi koronakrize zanimanje za dopust v sosednji državi nekoliko manjše.
Cenovno ugodnejša letovanja pomenijo socialni korektiv, v zaposlenih pa vzbujajo večjo pripadnost delodajalcu
Turistični boni niso unovčljivi
Plačilo počitnic v tovrstnih namestitvah s turističnimi boni ni mogoče. V Mercatorju so pojasnili, da so ti boni namenjeni ponudnikom turističnih storitev oziroma prenočitev, Mercatorjeve počitniške zmogljivosti pa da so dostopne le njihovim zaposlenim. Da plačilo z boni ni možno, so nam povedali tudi drugod, kjer ponujajo počitniške namestitve za svoje zaposlene.
Ministrstva razpolagajo s kar nekaj posteljami
Ugodno počitnikovanje zaposlenim ponujajo tudi ministrstva. Na ministrstvu za notranje zadeve razpolagajo z namestitvami v Barbarigi, Bohinju, Kranjski Gori, Ratečah, Logu pod Mangartom, Vinici, Termah Čatež in na Bledu. Uslužbencem in upokojencem ministrstva za javno upravo je na voljo kar 78 počitniških enot: 31 v Sloveniji in 47 na Hrvaškem. Povprečna cena letovanja je 51 evrov na dan, pojasnjujejo. Vse turistične kapacitete v državni lasti so predstavljene na spletni strani ministrstva za upravo. Ministrstvo za obrambo ima apartma v Izoli ter počitniške kapacitete na Debelem rtiču, Pokljuki, v Termah Ptuj, Izoli, Bovcu, na Starem vrhu nad Škofjo Loko, v Logarski dolini, Gričicah in na Bledu.
Sindikati za ohranitev poceni oddiha
Počitnice nagrada za delo
Leta 1946 je takratna vlada Jugoslavije uvedla 14- do 30-dnevni dopust, 20 let kasneje pa še letni dodatek za dopust, da bi letovanje omogočili čim več ljudem. Razcvet so doživele sindikalne nastanitve. "V socializmu je bila to nekakšna nagrada za delavce. Poskrbljeno je bilo, da so vsi brez izjeme lahko šli na dopust in ga privoščili tudi svoji družini. Danes tovrstnega nagrajevanja v podjetjih skoraj ni več, čedalje manj jih razpolaga s počitniškimi namestitvami za svoje delavce," opaža Ladi Rožič iz Sindikata delavcev trgovine Slovenije.