Od tega inšpektorat za notranje zadeve obravnava deset zadev, za katere obstaja sum, da gre za kršitev volilnega molka, je objavilo ministrstvo za notranje zadeve.
Volilna udeležba najnižja na Jesenicah
V drugem krogu lokalnih volitev je po zadnjih podatkih občinskih volilnih komisij volilo 42 odstotkov volilnih upravičencev. V mestnih občinah je bila volilna udeležba 36,52-odstotna, so sporočili z ministrstva za javno upravo.
V Mariboru je volilo 36,90 odstotka volivcev, v Kranju slabih 29 odstotkov, v Celju dobrih 43 odstotkov, v Novi Gorici dobrih 33 odstotkov, v Krškem skoraj 39 odstotkov in v Murski Soboti slabih 42 odstotkov volilnih upravičencev.
Najvišja udeležba je bila v občini Veržej (73,56 odstotka), najnižja pa v občini Jesenice (25 odstotkov).
Največ obvestil smo prejeli v obravnavani zadevi, kjer je šlo za deljenje spornega materiala povezanega z volitvami v hišne predalčnike na območju Maribora.
V ostalih zadevah gre v petih primerih za sporne objave in oglaševanje na družbenih omrežjih, v dveh primerih za pošiljanje sporočil SMS, v po enem primeru pa za sporno vsebino, objavljeno v spletnem mediju, in deljenje letakov v hišne predalčnike. Med obravnavanimi zadevami se dve nanašata na občino Kanal, ostale pa na občine Komenda, Sežana, Bled, Maribor, Celje, Piran, Logatec in Brežice.
Za kršitve volilnega molka so predvidene globe, ki za posameznika znašajo do 250 evrov, za organizatorja volilne kampanje pa do 3000 evrov.
V Sloveniji je danes potekal drugi krog županskih volitev v 47 občinah, v katerih v prvem krogu nihče od kandidatov ni dobil potrebne večine za izvolitev.