Slatinčani podprli gradnjo 106-metrskega stolpa sredi Rogaške Slatine

Rozmari Petek
13.12.2020 21:46
Sredi epidemije so Slatinčani izvedli referendum z zapletenim vprašanjem, zapletene pa so bile tudi poti, ki so v času brez soočenj in okroglih miz vodile do volivcev. Se lahko zavoljo tega ob gradnji najvišjega stolpa v Sloveniji ponovno zaplete?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Rogaški Slatini je na pobudo občanke Eve Žgajner in skupine volivcev potekal referendum o postavitvi 106 metrov visokega razglednega stolpa Kristal na območju starega mizarstva, čemur nasprotuje del prebivalcev. 
Andrej Petelinšek

S 2143 glasovi za ter 1697 glasovi proti je po neuradnih podatkih občinske volilne komisije referendumska pobuda, po kateri bi postopke za umestitev najvišjega stolpa v Sloveniji na območje propadlega mizarstva zaustavili, propadla. "Vesel sem, da so ljudje podprli gradnjo stolpa in prepoznali pomembnost vlaganja v razvoj naše občine," je bil zadovoljen župan Branko Kidrič.

Na tem območju bo stal stolp. 
Andrej Petelinšek

Njegova ideja, vredna 2,1 milijona evrov, gre tako, brez dileme, naprej, kar je sinoči že naznanil ognjemet na območju nekdanjega mizarstva. Podatek o volilni udeležbi - referenduma se je udeležilo okoli 41 odstotkov občanov (na zadnjih lokalnih volitvah je bila udeležba skoraj 50-odstotna) - pa je razblinil tudi dilemo, ali bodo ljudje v času epidemije sploh prišli na volišča. Udeležba je bila že dopoldan precejšnja. "To nas celo malo preseneča, saj v času lokalnih ali drugih volitev ljudje pridejo na volišča po tem, ko se vračajo iz cerkve, gostilne ali nakupov. Zdaj je vse to zaprto, pa je udeležba podobna," so dopoldan komentirale članice ene od volilnih komisij. Očitno se je občanom usoda stolpa vendarle zdela zelo pomembna.

Zapleteno vprašanje, enostaven odgovor. 
Andrej Petelinšek

"To je eno največjih vprašanj. Meri kar 106 metrov," je iskrivo komentirala ena od volivk med tem, ko je čakala pred vrati volilne enote. "Seveda je pomembno. Sploh zdaj, ko so Rusi stisnili rep med noge. Nekaj se mora novega dogajati, saj vendar vse stoji," je dejala starejša gospa po tem, ko je v spremstvu sina oddala svoj glas. "Z ženo sva glasovala proti stolpu, saj stanujeva na območju, kjer nas bodo lahko obiskovalci stolpa gledali v dnevno sobo. Sploh pa je v občini veliko drugih pomembnejših stvari za postoriti. Denimo stolp Janina, ki propada, pa Bellevue. Zdi se mi, da tak stolp v mesto ne sodi," je dejal drug par.

​Koronabolniki glasovali na domu

Pri tem nobenega od vprašanih ni skrbelo, da bi se ob oddaji svojega glasu okužil. "Saj je podobno kot odhod v trgovino," je dejala ena od volivk, ki je, s pisalom in vabilom v roki, čakala na vrsto. Na posameznem volišču je lahko bil naenkrat le en volivec, pri čemer je vsak uporabil svoje pisalo. "Je pa vendarle zelo nenavadno, da je zaradi epidemije toliko stvari zaprtih, tukaj pa lahko mirno glasujemo in se mešamo med sabo," je dodala.

Podatek o volilni udeležbi - referenduma se je udeležilo okoli 41 odstotkov občanov - je razblinil tudi dilemo, ali bodo ljudje v času epidemije sploh prišli na volišča. 
Andrej Petelinšek

​Morda še bolj presenetljivo je dejstvo, da so člani občinske volilne komisije v 36 primerih morali priti na dom posameznikov, ki so izrazili željo po glasovanju na domu, čeprav so med njimi bili tudi okuženi s koronavirusom. V občini je bilo sicer v soboto 105 oseb aktivno okuženih s koronavirusom, v karanteni pa naj bi bilo po podatkih SD okoli 600 občanov.

Lahko pride do prestavitve stolpa?

A ne glede na izid referenduma miru vsaj še nekaj časa ne bo. "Ljudje so se zavoljo tega vprašanja začeli grozno kregati. Ob tem pa je bilo v zadnjem času narejenih tudi veliko nepravilnosti. Občina bi namreč morala biti pri tem vprašanju nevtralna, tako pa so na domove pošiljali letake z naslovom Skupaj navzgor. Najverjetneje so to tudi financirali iz občinskega proračuna. Mi smo pa ljudska iniciativa, ki nimamo sredstev za promocijo. Smo sicer tudi mi na domove poslali letake, a jih določeni, domnevno zaradi prezasedenosti Pošte Slovenije, sploh niso prejeli," opisuje pobudnica referenduma Eva Žgajner.

{api_embed_photo}614734{/api_embed_photo}

Izpostavili so se tudi v društvih upokojencev in nekaterih gasilskih društvih, ki so nato svoje člane pisno obvestili o nujnosti udeležbe in glasovanju za. Žgajnerjeva tako že pred samo izvedbo referenduma ni imela občutka, da bi lahko zmagali. "Me pa veseli, da je vsaj udeležba bila glede na razmere dokaj visoka, kar pomeni vsaj, da je referendum imel smisel," dodaja in upa, da bo župan glede na to, da je bilo precej občanov tudi proti (na voliščih v sami krajevni skupnosti Rogaška Slatina so glasovi proti pretehtali glasove za), naredil kompromis in za stolp poiskal drugo, že tretjo lokacijo. O tem, da bi se zavoljo morebitnih kršitev pritožila, trenutno ne razmišlja, saj pravi, da je že preveč utrujena. Bo imela za uradne pritožbe, ki bi morebiti lahko pomenile tudi ponovitev referenduma, več energije stranka SD? "Ne vem. Najprej moramo vse skupaj prespati," je dejala predstavnica SD Andrejka Flucher.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta