Državni proračun je ob precej večji rasti odhodkov kot prihodkov v prvih enajstih mesecih izkazoval presežek. Zaradi dobrega poslovanja podjetij je država pobrala opazno več davka od dohodkov pravnih oseb, rast potrošnje pa je povečala prilive od DDV. Napredovanja in dogovor s sindikati javnega sektorja pa so povečali odhodke za plače.
Državni proračun je v prvih enajstih mesecih zabeležil 304,9 milijona evrov presežka, so sporočili s finančnega ministrstva. Prihodki so se zvišali za 1,4 odstotka na približno 9,17 milijarde evrov, odhodki pa za 6,5 odstotka na okoli 8,87 milijarde evrov.
V Sloveniji je bila rast cen letos 1,9-odstotna. Nanjo so najbolj vplivale višje cene hrane, ki so se v enem letu zvišale za 3,5 odstotka. Storitve so se podražile za 2,6 odstotka, blago pa za 1,3 odstotka. Decembra so bile cene v mesečni primerjavi nižje za 0,1 odstotka, je sporočil statistični urad.
V letošnjem letu ni bilo večjih pocenitev, ki bi izraziteje vplivale na letno inflacijo. Kot so navedli statistiki, so za 0,1 odstotne točke letno inflacijo blažile le nižje cene avtomobilov, in sicer za 2,3 odstotka. Povprečna letna inflacija je bila 1,6-odstotna, medtem ko je bila lani 1,7-odstotna.
K decembrski deflaciji so po 0,1 odstotne točke prispevale nižje cene počitniških paketov v tujini, oblačil in obutve ter prevoznih sredstev. Na drugi strani pa so se podražili počitniški paketi doma ter cene storitev iz skupine električna energija, plin in druga goriva.
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila decembra dveodstotna. Povprečna 12-mesečna rast cen je bila 1,7-odstotna. V mesečni primerjavi se cene niso spremenile.