Načelnica generalštaba Alenka Ermenc, ki je kot prva ženska v vojskah zveze Nato na takšnem položaju, je v poltretje uro dolgem srečanju z mediji predstavila aktualno stanje v Slovenski vojski (SV) in odgovarjala na vprašanja novinarjev.
"Vseh pomanjkljivosti v SV, ki niso bile odpravljene v minulih 28 letih, ni mogoče odpraviti v enem letu," je ugotovila Ermenčeva, ki je na čelu SV devet mesecev. Med največje pomanjkljivosti sodi nedokončana profesionalizacija in zaostanki pri modernizaciji SV. Obrat negativnih trendov zadnjih let je po njeno mogoč predvsem ob zagotovitvi ustreznih finančnih sredstev.
Težave s kadri nasploh
Sredstva za SV se sicer v zadnjih letih - od 2015., ko je bilo z 263 milijoni evrov doseženo dno - sicer ponovno povečujejo, a po besedah načelnice še vedno ne dosegajo predkrizne ravni. Letos se bo poraba dvignila na 412 milijonov evrov, kar je še vedno nekaj deset milijonov evrov manj, kot je bilo leta 2010 in prej.
Težave s konkretnimi kadri
Novinarska vprašanja pa so se največ vrtela okoli kadrovskih vprašanj na nekaterih pomembnih mestih v vojski. Na splošno je izpostavila pomen lojalnosti, spoštovanja predpisov in medsebojnega spoštovanja med nadrejenimi in podrejenimi v SV. V zvezi s kazensko ovadbo zoper medij, ki je prvi pisal o njenem zdravju in hospitalizaciji, in v zvezi z razrešitvijo nekdanjega poveljnika poveljstva sil Mihe Škerbinca, je dejala, da je s tem želela zlasti zaščititi institut načelnika generalštaba SV. Razlog za ukrepanje so bila po njeno številna vprašanja o njenem zdravstvenem stanju, ki naj bi bilo po njenih besedah odlično.
S konferenco do kredibilnosti
Najpomembnejši vojaški dogodek letošnjega leta v Sloveniji bo konferenca vojaškega odbora zveze Nato sredi septembra v Ljubljani. Srečanje vseh načelnikov obrambnih sil držav članic velja za dogodek državnega pomena. Namen konference je, da omogoči načelnikom in strateškim poveljnikom razpravo o aktualnih temah na obrambno-varnostnem področju, pomembnih za zavezništvo v okviru ohranjanja miru in varnosti. Ključne teme konference z več kot 600 sodelujočimi bodo misije, operativno delovanje, ohranjanje pripravljenosti in odvračalne drže zavezništva ter izgradnja koncepta bojevanja v sodobnem varnostnem okolju, ki bo sposobno odgovoriti na sodobne varnostne izzive. Cilj gostiteljev konference je promocija Slovenske vojske kot kredibilne partnerice zavezništva.
Državljani bi vojski namenili več denarja
Javno mnenje krivdo za stanje v SV, ki že več let zapored prejema nezadostno oceno za pripravljenost v vojni, pripisuje vladi (64,5 odstotka) - in le 11,9 odstotka vojski sami, ugotavlja raziskava Ninamedie. Javnost kot najpomembnejši razlog za slabo pripravljenost SV navaja pomanjkanje finančnih sredstev (40,2 odstotka) in tudi slabo strokovno usposobljenost pripadnikov SV (27,6 odstotka). Povečanje deleža sredstev za vojsko ima večinsko podporo (54,3 odstotka).