Okrožna sodnica Janja Roblek ni več predsednica okrožnega sodišča v Kranju, je skleni sodni svet. Roblekovo je sodni svet razrešil s funkcije predsednice Okrožnega sodišča v Kranju na podlagi Zakona o sodiščih, ki določa, da če predsednik sodišča "zadev sodne uprave ne opravlja v skladu s predpisi ali merili za kakovost dela sodišč ali če jih ne opravlja pravočasno", se ga razreši s funkcije. Zakaj je bil razrešena, iz zapisnika sodnega sveta, ne izhaja. Neuradno pa je bila dolgoletna predsednica kranjskega okrožnega sodišča, namestnica predsednice komisije za etiko in integriteto pri sodnem svetu ter nekdanja predsednica sodniškega društva Janja Roblek razrešena zaradi nepravilnosti pri uvrščanju sodnikov v plačne razrede.
Previsoki plačni razredi
Predsednica kranjskega okrožnega sodišča se je pod drobnogledom sodnega sveta znašla zaradi dalj časa trajajočih nepravilnosti pri izplačevanju plač. Nepravilnosti naj bi se vlekle od leta 2015, znesek preveč izplačanih plač pa naj bi znašal več kot 50.000 evrov, je pred časom poročal Dnevnik.
Koliko kranjskih sodnikov je prejemalo previsoke plače, ni znano, pri tem pa naj ne bi bilo šlo za nagrajevanje izbrancev ali podobna korupcijska dejanja, temveč za sistemsko napako pri uvrščanju novih sodnikov v plačne razrede, kar naj bi Roblekova počela že nekaj let, na kar so jo opozarjali v sodnem svetu že dalj časa. Do njenega ravnanja pa naj bi bila kritična tudi pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič in predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič, zato se je znašla v postopku pred sodnim svetom. Nekateri sodniki, ki so se po zaprisegi v državnem zboru zaposlili v Kranju, so imeli višje plače kot njihovi kolegi v drugih okrožjih. Tako se je zgodilo, da so bili novi sodniki plačani celo bolje od sodniških kolegov, ki so bili že dalj časa sodniki. Zakonski predpisi pa jasno določajo, kako poteka razvrščanje sodnikov v plačne razrede, in sicer, da mora sodnik ob nastopu sodniške funkcije plačo prejemati v izhodiščnem razredu za naziv, v katerega je bil imenovan.
"Škoda je bila povrnjena"
Janja Roblek je za STA pojasnila, da odločbe o razrešitvi še ni prejela, bo pa postopek nadaljevala, in sicer tako, da bo sprožila upravni spor zoper ta sklep sodnega sveta. Pojasnila je še, da je bilo na njihovem sodišču 12 sodnikov uvrščenih v napačne plačne razrede, in sicer v višje od začetnih. "Dejstvo je, da do te napake pri uvrščanju ni prišlo samo na našem sodišču," je izpostavila in dodala, da je sodnike napačno uvrstila, ker je zaupala direktorici sodišča in vodji kadrovske službe, da se je na tem področju praksa spremenila. Povedala je, da je en od teh sodnikov leta 2018 hitreje napredoval, o njegovi prošnji pa je odločal Sodni svet, ki je bil takrat soočen s to napako, a ni opozoril, da bi bilo karkoli narobe s tako uvrstitvijo. Zato se je napačno uvrščanje nadaljevalo. "Potem ko sem bila letos februarja na izobraževanju, na katerem so nam predstavili problem uvrščanja sodnikov v plačne razrede in težave v zvezi s tem, sem napako odkrila sama, ni je odkril ne Sodni svet ne katerakoli druga nadzorna institucija," je poudarila Roblekova. Zato je takoj pristopila k odpravljanju napake. Sodnike je o njej obvestila in jim izdala nove odločbe, s katerimi jih je uvrstila v pravilne plačne razrede. Nekateri so zoper te nove odločbe podali pritožbe, ki pa jih je Sodni svet razen v enem primeru zavrnil. Ko so nove odločbe postale pravnomočne, je Roblekova začela pogovore s sodniki in vsi so se odločili, da bodo preveč plačane zneske vrnili, eni v celoti, drugi v skladu s 3.a členom zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Za 11 sodnikov je, kot je pojasnila Roblekova, do popolnega poplačila manko poravnala sama. Tako je bila škoda povrnjena.