Sodniki vztrajajo pri takojšnji izvršitvi odločbe ustavnega sodišča, ki ni in ne more biti povezana z nikakršnimi sindikalnimi pogajanji. To so poudarili po seji glavnega odbora Slovenskega sodniškega društva. A odločili so se, da protestov ne bodo več nadaljevali z omejevanjem svojega dela, ker bi bilo to v škodo ljudi, ki "za samovoljo in aroganco vlade in državnega zbora niso krivi". "Očitno smo sodniki v tej državi eni redkih, ki se zavedamo pomena delovanja državnega sistema v korist ljudi. Svojih pravic, četudi gre za širše interese varstva pravne države, ne bomo uveljavljali preko strank v sodnih postopkih, pač pa izključno po pravnih poteh in z ozaveščanjem javnosti," je izpostavila Vesna Bergant Rakočević, predsednica društva. Nadaljevali bodo pa s protestnimi zbori, prvi bo že prihodnjo sredo. Medtem so v društvu pripravili vzorec individualnih tožb za njihovo množično vlaganje, ki ga načrtujejo v začetku marca.
Iz društva so še sporočili, da podpirajo sredino stavko državnih tožilcev, da podpirajo tudi zahtevo sodnega sveta, ki od ustavnega sodišča zahteva absolutno prednostno odločitev o načinu izvršitve odločbe o sodniških plačah. "Še naprej bomo obveščali mednarodno javnost, pripravljamo se na obisk predstavnika Evropske komisije za poročilo o stanju vladavine prava v Sloveniji v mesecu februarju," so se še odločili v društvu, saj se pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan na njihova vabila ni odzivala in "vse od roka, ki ga je določilo ustavno sodišče, vlada s sodniki ne komunicira".
Spomnimo, da je ustavno sodišče sodniške plače označilo za prenizke in naložilo, da naj zakonodajalec do 3. januarja letos plače popravi, da bodo primerljive s plačami drugih državnih funkcionarjev.