Spletni nakupi iz neevropskih držav od 1. julija dražji: Ne glede na vrednost pošiljke bo obračunan davek

Darja Kocbek
29.06.2021 06:00
"Od 1. julija bo veljala evropska direktiva, ki za nakupe po spletu iz držav zunaj EU prinaša več novosti. Od takrat bo treba za vse blago, uvoženo iz držav zunaj EU, plačati DDV ne glede na njegovo vrednost. To pomeni, da bodo kupci morali plačati DDV tudi za pošiljke v vrednosti do 22 evrov. DDV se bo obračunal po stopnji 22 odstotkov oziroma po znižanih stopnjah 9,5 odstotka ali 5 odstotkov," so nam pojasnili na finančni upravi (Furs).
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Največ pošiljk slovenskim naslovnikom je iz Kitajske, Velike Britanije in ZDA, njihova vrednost je večinoma do 22 evrov.
 
Andrej Petelinšek

Za blago v vrednosti 10 evrov, pri katerem se DDV obračuna po stopnji 22 odstotkov, bo tako treba dodatno plačati 2,20 evra za DDV in morebitne stroške carinskega posredovanja, ki jih zaračuna carinski deklarant. Za večino pošiljk je to Pošta Slovenije. Samo DDV bo treba plačati za pošiljke v vrednosti do 150 evrov, za dražje pošiljke bo treba plačati še carino. Izjema ostajajo pošiljke, ki jih fizična oseba pošilja fizični osebi v vrednosti do 45 evrov (darila). Te pošiljke bodo še vedno oproščene plačila DDV in carine, pojasnjujejo na Fursu.

"Ne glede na vrednost blaga v pošiljki bo treba ob uvozu opraviti carinske formalnosti in obračunati DDV," o novostih pravijo na Pošti Slovenije. Kupec blaga, ki bo sam prek spletnega obrazca in sistema pošte za vlaganje enotnih carinskih deklaracij dopolnil potrebne podatke o pošiljki, vredni do 150 evrov, bo za neposredno carinsko zastopanje plačal 2,5 evra z DDV, sicer pa 4 evre z DDV. To pomeni, da bo blago s ceno 22 evrov, kupljeno prek spleta iz držav zunaj EU, po prvem juliju dražje za 4,7 oziroma 6,2 evra.

In po kateri zakonodaji (veljavni ob naročilu ali ob dobavi) bo treba plačati DDV za blago, ki je bilo po spletu naročeno pred 1. julijem in dobavljeno naročniku po 1. juliju? "Merodajen je trenutek uvoza blaga na carinsko območje EU. Če bo blago dobavljeno po 1. 7. 2021, se bo davek obračunal po novi zakonodaji," so nam pojasnili na Fursu.

Večina pošiljk vrednih do 22 evrov

Kot največji dostavljavec blaga, kupljenega po spletu, Pošta Slovenije na leto v povprečju izvede približno 100.000  carinskih postopkov za blago v vrednosti do 150 evrov. Potrošnikom pa dostavi približno štiri milijone pošiljk blaga, katerega izvor so države zunaj EU. Največ jih je iz Kitajske, Velike Britanije, ZDA. Njihova vrednost je večinoma do 22 evrov.

Na ministrstvu za finance so nam pojasnili, da bo s 1. julijem v skladu z evropsko direktivo uvedeno tudi načelo obdavčitve blaga in storitev z DDV potrošnikom v državi članici potrošnje. To pomeni, da bodo slovenski potrošniki morali plačati DDV za blago, ki ga bodo kupili po spleta, po stopnjah, ki se uporabljajo v Sloveniji.

Na Fursu so nam pojasnili, da bosta s 1. julijem letos odpravljena prag za prodaje blaga na daljavo znotraj EU (v Sloveniji je to 35.000 evrov) in prag za opravljanje telekomunikacijskih storitev, storitev oddajanja in elektronskih storitev v višini 10.000 evrov. Novi prag 10.000 evrov bo veljal za vse države članice ter za vse dobave blaga znotraj EU po novi definiciji in čezmejne telekomunikacijske storitve, storitve oddajanja in elektronske storitve.

Kaj to pomeni za nakup blaga recimo iz Nemčije? Če bo omenjeni prag presežen, bo treba za dobavo obračunati slovenski DDV po stopnji 22 odstotkov. Lahko pa se bo dobavitelj tudi v primeru, ko prag 10.000 evrov ne bo dosežen, odločil, da se bo obračunaval davek države potrošnika, pojasnjujejo na Fursu.

​Poenostavljeno izpolnjevanje obveznosti DDV za davčne zavezance

Evropska direktiva poleg tega poenostavlja izpolnjevanje obveznosti DDV za davčne zavezance. S tem naj bi spodbudila davčne zavezance k prostovoljnemu plačevanju DDV. "S tem namenom se razširja posebna ureditev mini VEM ter se uvajata dve novi posebni ureditvi - uvozna ureditev VEM ter posebna ureditev za prijavo in plačevanje DDV ob uvozu, ki davčnim zavezancem s sedežem ali stalno poslovno enoto v Sloveniji in davčnim zavezancem brez sedeža v EU, ki za državo članico identifikacije izberejo Slovenijo, omogočajo izpolnjevanje obveznosti glede DDV znotraj EU v Sloveniji," so nam pojasnili na ministrstvu za finance. Uporaba teh ureditev je po njihovih besedah za davčne zavezance prostovoljna.

Z namenom preprečiti neplačevanje DDV pri e-trgovanju z blagom iz držav EU, ki ga v EU dobavijo dobavitelji s sedežem zunaj EU prek elektronskega vmesnika, se bo s prvim julijem obveznost obračunavanja in plačevanja DDV na tako dobavljeno blago prenesla z dobavitelja na ponudnika spletne platforme (elektronski vmesnik). "Prav tako se za davčnega zavezanca, ki omogoča dobavo blaga z uporabo elektronskega vmesnika osebam, ki niso davčni zavezanci v EU in ki imajo sedež v Sloveniji, določi obveznost izpolnjevanja obveznosti glede DDV v Sloveniji," pojasnjujejo na ministrstvu za finance.

Ker državni zbor še ni sprejel novele zakona o DDV, s katero bi Slovenija določbe evropske direktive prenesla v svoj nacionalni pravni red, so na ministrstvu za finance pripravili predloga dveh pravilnikov, ki bosta pravna podlaga za prenos novih pravil na področju e-trgovanja v nacionalni pravni red v Sloveniji. Tako bodo nova pravila s 1. julijem 2021 v veljavi tudi v Sloveniji. To sta Pravilnik o obveznostih glede davka na dodano vrednost v zvezi z direktivami Sveta (EU), ki veljajo za opravljanje storitev in prodajo blaga na daljavo, in Pravilnik o spremembah pravilnika o pogojih in načinu uveljavljanja oprostitev po 51. členu zakona o davku na dodano vrednost.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta