Spletno oko prejelo čez 300 prijav posnetkov spolnih zlorab otrok. V primerjavi z letom prej občutno povečanje

STA, Gr.G.
21.09.2020 17:46

V letnem poročilu ugotavljajo, se je pri prijavah spolnih zlorab otrok v primerjavi s predhodnim letom občutno povečalo tako število prijav kot tudi nezakonitih primerov. Porast pripisujejo zlasti intenzivni kampanji ozaveščanja o problematiki posnetkov spolnih zlorab otrok in o možnostih prijave na njihovo točko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Na prijavno točko Spletno oko so lani prejeli 521 prijav spletnih strani, ki naj bi prikazovale posnetke spolnih zlorab otrok. Za 305 primerov so presodili, da so nezakoniti; ostali so večinoma prikazovali spolne aktivnosti odraslih. Med 773 prijavljenimi primeri domnevnega sovražnega govora jih je bilo po njihovi oceni potencialno kaznivih 90. Sporne primere so posredovali v pregled in obravnavo policiji in prijavnim točkam držav, kjer so se vsebine nahajale - najpogosteje je bilo to v ZDA in na Nizozemskem.

Na prijavno točko Spletno oko so lani dobili tudi 773 prijav primerov domnevno nezakonitega sovražnega govora na internetu, kar je nekoliko več kot leto prej. Ocenjujejo, da je bilo potencialno kaznivih 90 primerov oz. 55 več kot lani. Na policijo so po pregledu prijav podali 21 kazenskih ovadb. Pri primerih, posredovanih policiji, je šlo najpogosteje, in sicer v 42 odstotkih primerov, za sovražni govor na osnovi nestrpnosti do prebežnikov. 23 odstotkov primerov so predstavljale prijave nestrpnega govora proti pripadnikom islamske veroizpovedi.

"Omenjeni kategoriji se v veliki meri prepletata in če bi deleže sešteli, bi obe kategoriji skupaj dosegli skoraj dve tretjini (65 odstotkov) vseh primerov domnevno nezakonitega sovražnega govora," ugotavljajo pri Spletnem očesu. Enajst odstotkov primerov pa se je po njihovih navedbah nanašalo na nestrpnost v povezavi s političnim ozadjem. Med vsemi prijavami, ki so lani prispele na Spletno oko, je bilo 35 odstotkov takih, ki so jih opredelili kot družbeno nesprejemljiv sovražni govor, 36 odstotkov primerov je predstavljal žaljivi govor, 13 odstotkov primerov pa so ocenili kot domnevno nezakonit sovražni govor. Največ prijavljenih vsebin se je nahajalo na družbenih omrežjih, nekaj manj na novičarskih portalih, nekaj pa tudi na forumih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta