To je povedala predsednica komisije Mojca Šetinc Pašek. Po njenih besedah je komisija ugotovila, da je poslanec SDS Zoran Mojškerc v času, ko je bil nadzornik Komunalnega podjetja Logatec, posloval z Boštjanom Averjem, ki je bil direktor logaške komunale. "Kar je v nasprotju z zakonom o integriteti," je povedala Šetinc Pašek in dodala, da so protikorupcijski komisiji (KPK) prijavili tudi Averja. Ker Mojškerc ni odgovarjal na vprašanja članov preiskovalne komisije, ga je ta kaznovala z denarno kaznijo v višini 278,80 evra.
Mojškerc potrdil sodelovanje z Averjem
Na zaslišanju pred komisijo konec marca je Mojškerc na vprašanje, ali je posloval z Averjem, odgovoril, da gre za poslovno skrivnost. "Aver je bil direktor Komunalnega podjetja Logatec, preden sem v tem podjetju postal nadzornik. Poslovno sodelovanje sva imela prej in tudi potem," je odgovoril.
Šetinc Pašek pa je Mojškerca opozorila, da je preiskovalna komisija pridobila mnenje Združenja nadzornikov Slovenije, ki med drugim ugotavlja, da bi morebitno poslovno sodelovanje med Averjem in Mojškercem lahko predstavljajo težavo oziroma nasprotje interesov. Mojškerc je odgovoril, da je bil nadzornik v Komunalnem podjetju Logatec dvakrat, najprej je to poslal leta 2014 in zatem ponovno leta 2019. "V vmesnem času, tudi če sva sodelovala, ni bilo konflikta interesov," je odgovoril.
Zaradi ugotovitev iz zaslišanja in zbrane dokumentacije bodo tudi vsem drugim pristojnim organom odstopili dokumentacijo in gradivo v zvezi s posli Mojškerca in drugimi v posle vključenih osebah. Omenila je, da bodo zadevo predali še finančni upravi (Furs), tožilstvu in policiji.
Urednik portalov je bil do nastopa poslanske funkcije Mojškrc sam
Zoran Mojškerc je bil ustanovitelj in direktor podjetja Geopolar Zaščite do nastopa poslanske funkcije. Zdaj je podjetje v lasti Mojškerčeve tašče, vodi pa ga njegova žena. Med drugim podjetje izdaja tudi spletna portala Utrip-Ljubljana in Notranjska.si. Urednik portalov je bil do nastopa poslanske funkcije Mojškrc sam, zdaj trdi, da te funkcije nima več.
Mojškerc na večino vprašanj komisije v zvezi s svojim nekdanjim podjetjem in medijskima portaloma konec marca ni želel odgovarjati ali pa se ni spomnil. Komisijo je med drugim zanimalo, zakaj je Geopolar Zaščite prejemal denar od Mola, pa tudi, ali si je Mojškerc sredstva podjetja prenakazoval na osebni račun ter ali je gotovino predal komu od vodilnih v stranki SDS, na primer predsedniku stranke Janezu Janši ali njenemu generalnemu sekretarju Borutu Dolancu.
Škodljiva pogodba za Telekom Slovenije
Komisija je pregledala in tudi zaslišala več kot deset prič v primeru Inštituta za avtorsko pravico, ki je v zasebni lasti Blaža Ranta. Inštitut je aprila 2020 s Telekomom Slovenija sklenil zelo lukrativno pogodbo, ki je bila za Telekom "zelo škodljiva", je povedala predsednica komisije. Priče so pojasnjevale ozadja sklepanja in izvajanja pogodbe, sklenjene za obdobje pet let v skupni vrednosti 6 milijonov evrov. "Največji delež tega denarja je šel za televizijo Nova24TV," je povedala Šetinc Pašek, ki je predsedniku SDH Žigi Debeljaku že svetovala, naj pogodbo prekinejo.
Pričanja so se nanašala na obdobje od februarja 2020, ko je bilo po besedah Šetinc Pašek že jasno, da bo prihodnjo vlado vodil Janez Janša. "Povedale so šokantne zgodbe o pritiskih, ki so jih začele doživljati, še preden je 13. marca 2020 vlada prisegla," pojasnjuje predsednica komisije. "Šlo je za pritiske tako na vodilne kadre v Telekomu Sloveniji kot tudi nižje vodstvene zaposlene zaradi spremenjenih političnih okoliščin," je povedala in navedla, da naj bi od Ranta nekateri prejeli dopis z grožnjami prijav in tožb, če z njegovim podjetjem ne bodo podpisali pogodbe. Ta je bila nato sklenjena v "rekordnem času manj kot mesecu dni od prvega prejetega dopisa". Vodstvo Telekoma se je zavedalo, da gre za škodljivo pogodbo za podjetje, zato so vanjo skušali vriniti tudi čim več varovalk, prihodnja uprava "pod vodstvom SDS-ovega človeka pa tega ni storila". Zaposleni naj bi bili deležni tudi groženj, kaj bi se jim lahko zgodilo, če ne bodo delovali, kot "zapoveduje nova politična klima".
19. maja bo komisija zaslišala nekdanjega direktorja vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroša Urbanijo, ki je trenutno zaposlen kot vršilec dolžnosti direktorja TV Slovenija. Do poletnih počitnic pa naj bi komisija pripravila prvo vmesno poročilo, kjer bo danes predstavljene ugotovitve zajela širše. Poleg tega pa komisija prejema tudi številne klice z dodatnimi, "zelo obremenilnimi dokazi o domnevno spornem financiranju določene politične stranke".