(SPREMLJAMO) V soboto po 500 opravljenih testih nobene nove odkrite okužbe s koronavirusom, v državi trenutno dovolj respiratorjev

K. Š., STA
03.05.2020 08:34

Vse aktualne informacije, ki so povezane z epidemijo koronavirusa na slovenskih tleh, najdete tukaj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Matej Povše

15.21
Pomembno je, da v tem času vsi naredimo vse, da omejimo virus, čeprav se bo težko navajati na nove okoliščine, je pred predvidenim ponedeljkovim odprtjem vrat slovenskih cerkva za udeležbo vernikov pri svetih mašah in drugih bogoslužjih v današnjem nagovoru dejal ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. "Vem, iz svojega srca vem, da vsi komaj čakamo, da se bodo ukrepi sprostili in da bomo lahko spet obiskovali drug drugega in v naših srečanjih ne bo bojazni," je dejal in dodal, da se je med ljudmi skoraj že v podzavest zasidrala varnostna razdalja.
14.48
Na ministrstvu za zdravje bodo v ponedeljek odločili o razvezi pogodbe za dobavo zaščitne opreme, kot to zavodu za blagovne rezerve predlaga Geneplanet. Pred tem želijo podatke o že dobavljenih respiratorjih in še naročenih. V državi je sicer zdaj 423 respiratorjev, kar je po oceni strokovne skupine trenutno dovolj, je dejal minister Tomaž Gantar.
{twitter}https://twitter.com/ukclj/status/1256926615369650176{/twitter}
12.41
Potem ko je minister za delo Janez Cigler Kralj v četrtek sporočil, da lahko domovi za starejše svojcem oskrbovancev pod posebnimi pogoji znova omogočijo obiske, se v domovih nanje pripravljajo z veliko mero previdnosti. Na podlagi smernic ministrstva pripravljajo lastne protokole, številni pa v ponedeljek še ne bodo sprejeli obiskov.
V šmarskem domu upokojencev, ki je bil med glavnimi žarišči okužb z novim koronavirusom, bodo v ponedeljek začeli z obiski, a le pod balkoni in na terasah, kjer bo zagotovljena varna razdalja med oskrbovanci in njihovimi svojci, je danes za STA pojasnila direktorica doma Gordana Drimel. Po njenih besedah bodo z obiski znotraj stavbe začeli šele takrat, ko se bo epidemiološka situacija v domu dovolj umirila.
10.34
STA poroča, da v soboto po 500 opravljenih testih na novi koronavirus ni bil odkrit noben nov primer okužbe s koronavirusom. Zaradi covida-19 sta umrla dva bolnika, skupaj 95.
{twitter}https://twitter.com/vladaRS/status/1256873489954410503{/twitter}
8.45
V sklopu rahljanja ukrepov za zajezitev širjenja epidemije novega koronavirusa bodo v ponedeljek vrata odprle splošne knjižnice, v torek večina galerij in muzejev, z delovanjem pa so že začele nekatere knjigarne. V skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je povsod obvezno nošenje zaščitnih mask in razkuževanje rok.
8.15
Še ta mesec je pričakovati, da bodo spet začele delati tudi zobozdravniške ordinacije. Končno odločitev o tem, kdaj konkretno, bo glede na epidemiološke podatke sprejel minister za zdravje.
V zdravniških organizacijah že ves čas opozarjajo, da je treba najti ustrezen način, da bo zobozdravstvo spet začelo delati. Bolezni ustne votline so pomemben javno-zdravstveni problem, saj slabo ustno zdravje vpliva na splošno zdravje prebivalstva. A zobozdravniki po njihovih opozorilih ne bodo več mogli delati tako kot pred epidemijo, predvsem ne bodo mogli obravnavati tako veliko bolnikov dnevno kot prej.
8.10
V času epidemije je v Sloveniji med najpogosteje obravnavnimi kaznimi dejanji opazneje naraslo število primerov nasilja v družini, medtem ko je na letni ravni manj primerov gospodarskega kriminala, kažejo rezultati študije Inštituta za kriminologijo. Manj je bilo tudi kaznivih dejanj, povezanih s proizvodnjo in prodajo drog.
V študijo so zajeli obdobje med 13. marcem in 13. aprilom in ga primerjali z enakim obdobjem lani. Pri skupnem številu zaznane kriminalitete med primerjanima obdobjema ni prišlo do posebnih razlik; izvršenih je bilo le 70 kaznivih dejanj manj, kar preračunano v odstotke pomeni le 1,5-odstoten padec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta