Foto: Osebni arhiv
Kaj imajo in česa nimajo družabna omrežja, ki se danes pošteno prepletajo z življenji svojih uporabnikov? Njihov prvotni namen je bil zbliževati in povezovati ljudi, a s časom so prav to začela izgubljati. Z mislijo na to sta se mlada Štajerca Matej Žnidarič in Urban Ferčec pred dvema letoma lotila velikega projekta - ustvariti novo družabno omrežje. Takšno, ki bo resnično spodbujalo povezovanje in ne ločevalo ali nas celo delalo asocialne.
"Žal aktualna velika družabna omrežja postajajo netransparentna, nerealna, vse več je sovražnega govora, vse manj prispevajo k naši družabnosti, korporacije teh omrežij posredujejo podatke o uporabnikih tretjim osebam in podobno," svoja razmišljanja povzame Matej Žnidarič, študent petega letnika medicine, ki je decembra lani s kolegom Urbanom lansiral na splet novo družabno omrežje Actimatch.
Druženje je na prvem mestu
Ustanovitelja platforme želita uporabnikom v prvi vrsti omogočiti personalizirano mreženje ljudi s podobnimi interesi in z njimi povezanih dogodkov. Žal jima je popolno izvedbo zamisli onemogočila epidemija novega koronavirusa, a prepričana sta, da se bo actimach v svojem bistvu razvil, ko se bo korona umirila. "Zbližati želimo digitalno z analognim. Ko se covid ukrepi sprostijo, želimo organizatorjem dogodkov omogočiti promocijo koncertov, športnih prireditev, tekmovanj, glasbenih dogodkov na našem virtualnem zemljevidu, ki je osrčje naše platforme. Trenutno promoviramo zgolj virtualne dogodke, kot so delavnice ali spletni koncerti, tako smo njihovim organizatorjem v tej fazi omogočili brezplačno promocijo." Do takrat pa uporabnike povezujejo na podlagi skupnih interesov. Že res, pravita, da trenutno cvetijo "dating" platforme, takšne, s katerimi ljudje iščejo partnerje za zmenke, actimach pa želi ustvariti pristna prijateljstva znotraj interesnih skupin, da se ljudje najdejo in iskreno povežejo. Da bi do tega prišli, so v zadnjih mesecih s pomočjo svojih zgodnjih uporabnikov izvajali številna betatestiranja, uvajali nove funkcije, jih preizkušali in izboljševali ob strokovni podpori kolegov grafičnega oblikovalca in programerja.
"Za zdaj promoviramo zgolj virtualne dogodke, kot so delavnice ali spletni koncerti"
Že prvi dan si je aplikacijo, ki je za zdaj namenjena androidom, aprila pa pričakujejo še različico za ios, preneslo tristo uporabnikov, pove Matej Žnidarič in doda, da je bil že to velik uspeh in razlog za veselje. Zdaj vsak dan pridobivajo nove člane, med katerimi se jim eni pridružijo ob povabilu kolegov, drugi jih najdejo preko svojih športnih, kulturnih, dijaških, študentskih društev.
Tudi veliki so začeli lokalno
Za zdaj actimatch uporablja okoli dva tisoč Slovencev. Promocije so se ustanovitelji lotili izrazito lokalno, tudi z objavami na globalnih družbenih omrežjih, kot sta instagram in facebook.
"Večina uspešnih spletnih platform je začela tako kot mi, lokalno," odgovori na vprašanje, zakaj actimach za zdaj cilja le na slovenske uporabnike. "Tudi facebook se je najprej širil po študentskem kampusu. Šele ko razviješ dober lokalni produkt, lahko začneš razmišljati globalno in se širiti. Prej za to običajno tako ali tako ni zadostnih sredstev. Če smo lokalno omejeni, tudi lažje opazujemo napredek, ocenjujemo, kako se določene funkcije obnesejo," pojasni Matej Žnidarič in doda, da želijo najprej svoj pečat pustiti v Sloveniji in šele nato ob podpori investitorjev pogledati čez mejo.