Stiska staršev je zaradi koronaukrepov velika

Veliko staršev se je znašlo v težkem položaju, saj morajo na delo, otrok pa ne morejo dati v vrtec, če niso zaposleni v dejavnostih tako imenovane kritične infrastruktrure.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V času zaprtja so do varstva upravičeni le redki otroci. 
Tadej Regent

Medtem ko velik del storitvenih dejavnosti in industrije dela nemoteno, je bilo na prvi dan drugega zaprtja vrtcev in šol v nujnem varstvu le 7,85 odstotka vseh vrtčevskih otrok in 1,17 odstotka otrok prve triade. Podatek je preko twitterja sporočila ministrica za izobraževanje Simona Kustec. Pri tem pa ni omenila, da so bili starši, ki ne sodijo v kritično infrastrukturo in so morali kljub zaprtim vrtcem in pouku na daljavo oditi v službo, prisiljeni varstvo poiskati drugje.

Vlada namreč kljub pozivom tako Skupnosti vrtcev Slovenije kot Kluba slovenskih podjetnikov ni bila pripravljena spremeniti svojih odločitev in varstva v vrtcih in šolah omogočiti vsem, ki to potrebujejo. Z inšpektorata za šolstvo in šport so na vprašanje, ali izvajajo nadzor, v kolikšni meri v javnih zavodih spoštujejo pravila nujnega varstva odgovorili, da večjih posebnosti niso zaznali.

Javni vrtci opozarjajo na neenakost

Vladne ukrepe ravnateljica Vrtca Ivana Glinška Ester Mlaj označi za rigorozne. ''Imamo informacije, da se nekatere občine ne držijo enakih pravil,'' opozori. Ker je zdaj pogoj, da otroka v vrtcu lahko sploh sprejmejo v varstvo, ta, da starši prinesejo potrdilo delodajalcev, da delajo v kritični infrastrukturi, mnogi pri tem iz danega okvira izpadejo, čeprav v tem času redno delajo, kar pa povzroči težave pri iskanju varstva: ''Stiska staršev je velika, namreč v vrtec smo dobili mnogo klicev in obiskov na upravo, razlagajoč, da za otroka nimajo drugega varstva. Ko jim pokažemo zadevo in ko vidijo, da imamo pri sprejemanju otrok v varstvo zvezane roke, so razumevajoči in varstvo s težavami iščejo drugje. Žalosti pa nas tudi to, da velja neenakost, namreč v zasebnih vrtcih omenjenega pogoja staršem ni treba izvrševati. Tudi javni vrtci si namreč želijo staršem omogočiti zagotovljeno varstvo, pa to ni dopuščeno,'' dodaja.

"Mi pač delamo tako, kot od nas zahtevajo. Ob obvestilu o obvezni izjavi delodajalca so namreč hkrati sporočili še, da inšpektorji nadzorujejo, ali imamo vse tako, kot je treba," je dejala predsednica Združenja ravnateljev vrtcev Slovenije Romana Epih, ki je do novega režima precej kritična. "Do zdaj smo imeli otroke v vseh enotah vrtca, kjer so bili razdeljeni v posamezne mehurčke. Zdaj so pa iz vseh enot v skupaj v eni hiši. Res jih je v skupini po osem, ampak to so zdaj spet novi mehurčki. Ne vem, kaj smo s tem dosegli," je dejala. Na vprašanje, ali so se zaradi nastale situacije obrnili na pristojno ministrstvo ali vlado, pa odgovarja: "Na vladi in ministrstvu so neodzivni. Če jim pišemo oktobra, dobimo odgovor februarja." Kot je še nadaljevala jim zato ostane le upanje, da bodo 12. aprila spet lahko normalno delali.

Naredili so nekaj izjem

"Ne vem, kako lahko nekdo, ki ima enoletnega otroka, ob njem še normalno opravlja svoje delo. Pri nas je tudi veliko takih otrok, katerih starši delajo v sosednji Avstriji in tam podjetja delajo normalno," je dejala ravnateljica Vrtca Pobrežje Branka Šamec. "V našem vrtcu smo sprejeli nekaj otrok, katerih starši delajo, pa niso del kritične infrastrukture. Take primere smo preučili, in kjer je to bilo res nujno, smo jih sprejeli," je še povedala in ob tem dodala, da vseeno takih ni veliko in da je zdaj pri njih v varstvu le 82 otrok od skupno 662 vpisanih, da pa imajo za vse potrebne izjave delodajalcev. "Če je država dovolila, da delajo tisti, ki lahko, bi morala poskrbeti tudi za to, da imajo vsi ti starši zagotovljeno varstvo za svoje otroke," še meni in dodaja, da je ne nazadnje za otroke bolje, da so v vrtcu, kot da bi bili v varstvu pri prijateljih, sosedih ali pa celo kar sami doma.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta