Navdušenju, da je Slovenija v pogajanjih v Bruslju za prihodnjih sedem let pridobila 10,5 milijarde evrov, od tega 6,6 milijarde evrov nepovratnih sredstev, je z usmeritvami za rebalans proračuna za to leto in predlog za spremembe proračunov za leti 2021 in 2022 takoj prišla streznitev. Glavno sporočilo teh usmeritev je varčevanje.
Znižanje nenujnih izdatkov
Resorna ministrstva so namreč dobila nalogo, da morajo pripraviti "nabor ukrepov za omejitev rasti oziroma znižanje (zlasti nenujnih) izdatkov". Na ministrstvu za finance so nam pojasnili, da o zneskih in drugih podrobnostih tako glede rebalansa kot porabe dodatnih kohezijskih sredstev v tej fazi še ne morejo govoriti, saj konkretni okviri za pripravo finančnih načrtov resorjev še niso bili določeni.
Zgornja meja dovoljenih izdatkov veljavnega državnega proračuna v letu 2020 je 10,36 milijarde evrov, prihodkov pa naj bi se v državno blagajno steklo 10,77 milijarde evrov.
V spremembah odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od leta 2020 do leta 2022 je vlada aprila predlagala dvig zneska za najvišje dovoljene izdatke državnega proračuna na 12,525 milijarde evrov, torej za dobri dve milijardi evrov. Po podatkih ministrstva za finance se je Slovenija letos samo za omilitev posledic epidemije covida-19 na novo zadolžila za 2,17 milijarde evrov, za dodatno zadolževanje ji ostane še 1,4 milijarde evrov.
Nabor možnih reform
Na delovnem posvetu vlade v sredo so ministri dobili tudi informacije o možnem obsegu sredstev EU, na katere lahko računa Slovenija na podlagi dogovora voditeljev članic EU. Višina teh sredstev seveda vpliva na skupen okvir proračunskih izdatkov, pravijo na ministrstvu za finance. "Za črpanje teh sredstev je treba pripraviti nekatere strukturne reforme. Vlada še ni sprejela odločitve o konkretnih reformah, pač pa je z usmeritvami med drugim naložila ministrstvom in vladnim službam pripravo nabora možnih reform," še pojasnjujejo.
S svarili glede porabe dodatnih kohezijskih sredstev so se že oglasili revizorji evropskega računskega sodišča. Države članice bodo imele svobodo pri tem, kako bodo ta dodatna sredstva porabile, ni pa natančno določeno, kako bodo ta sredstva usklajevale z drugimi instrumenti EU in nacionalnimi shemami. Zato obstaja nevarnost za razdrobitev ali podvajanje podpore EU. Sredstva je treba porabiti do leta 2022, torej zelo hitro, zaradi tega se revizorji bojijo, da se bodo države osredotočile na to, da bodo v danem roku ves denar porabile, pozabile pa bodo na stroškovno učinkovito porabo. V tej naglici črpanja bo večje tudi tveganje za goljufije in nepravilnosti.
Evropska komisija je po izbruhu epidemije sprejela ukrepe na številnih področjih. "Ti ukrepi so dobrodošli, vendar morajo biti dobro usklajeni na ravni EU in nacionalnih ravneh, da bi bili uspešni," pravi revizorka Iliana Ivanova.
Gantar: Velik izziv zdravstvena blagajna
Slovenija bo morala največ sredstev, ki jih je pridobila s pogajanji na vrhu EU, porabiti v naslednjih treh letih, so z vlade sporočili po delovnem posvetu. Za leto 2021 je tako predvidenih skupaj več kot 1,5 milijarde evrov, v letu 2022 skoraj 1,4 milijarde evrov, v letu 2023 pa malo manj kot 1,2 milijarde evrov. Za naslednje leto to pomeni štirikrat več sredstev, kot jih je Slovenija običajno na letni ravni črpala do sedaj. Iz obstoječega proračuna EU za obdobje 2014-2020 je Slovenija počrpala 39 odstotkov kohezijskega denarja, samo letos v prvih šestih mesecih pa 16 odstotkov. "Izdanih je bilo okrog 40 novih odločitev o podpori v skupni vrednosti 260 milijonov evrov, od tega za 'operacije covid-19' 152 milijonov evrov," navajajo na vladi.
Po besedah ministra za zdravje Tomaža Gantarja bo eden največjih izzivov zagotoviti dodatna sredstva za zdravstveno blagajno. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je v prvem polletju tega leta izkazal za 107,7 milijona evrov primanjkljaja. Ker so za pokrivanje ustvarjenega primanjkljaja porabili že vse presežke iz preteklih let in sredstva iz rezervnega sklada, se za poravnavanje tekočih obveznosti zdaj zadolžujejo pri državni zakladnici.