Predvidoma prihodnji teden naj bi vlada potrdila splošni dogovor v zdravstvu za letos, katerega del bo tudi določitev cene stroškov, ki naj bi jih Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pokril bolnišnicam za zdravljenje covid pacientov. Lani je vlada na podlagi izračunov nekaj bolnišnic, ki so v prvem valu zdravile covid bolnike, in na predlog Združenja zdravstvenih zavodov, ki te bolnišnice v pogovorih zastopa, določila zelo visoke cene stroškov. Ti so se gibali od 8000 do dobrih 46.000 evrov, odvisno od zahtevnosti zdravljenja bolnikov. Tako je covid kriza bolnišnicam omogočila, da so po letih v rdečih številkah večinoma odpravile finančne težave, saj jim je zdravstvena blagajna morala lani za zdravljenje 9056 covid pacientov skupno izplačati 128,5 milijona evrov oziroma v povprečju 14.187 evrov na pacienta, obenem pa so dobile pokrite tudi za 80 odstotkov vrednosti drugih programov, čeprav jih v velikem delu niso izvajale. Tako so na ta račun ustvarile kumulativno skupno za 47 milijonov evrov presežkov.
Ocene stroškov se razlikujejo
Pri zdravstveni zavarovalnici so že takrat opozarjali, da niso imeli nobene besede pri določanju cene stroškov, ki da so nevzdržni tudi glede na stroške, ki jih imajo z zdravljenjem covid bolnikov v nekaterih drugih državah. Zato je ZZZS že januarja na vlado in ministrstvo za zdravje naslovil pobudo za korekcijo cen, na kar so na ministrstvu, ki ga vodi Janez Poklukar, lani generalni direktor UKC Ljubljana, ki je v preteklem letu prejela 30 milijonov za zdravljenje covid bolnikov, pristali.
Pogajanja o določitvi višine stroškov za covid bolnike, ki naj bi bila določena v splošnem dogovoru, še tečejo, je bil skop včerajšnji odgovor z ministrstva za zdravje, kjer so dodali še, da bodo ti stroški zagotovo nižji od sedanjih. Vprašanje, ki ostaja odprto, je, ali bodo pri tem prisluhnili predlogu združenja, ki v pogovorih zastopa bolnišnice, ali zdravstveni blagajni, ki bo morala izplačati tolikšne stroške, kot jih bo potrdila vlada. Sami so na podlagi stroškovne analize ministrstvu za zdravje predlagali v sprejetje cene, ki so pri določenih zdravljenjih tudi za 60 odstotkov nižje od sedanjih.
Flis: Takšno znižanje cen je problematično
"Znižanje cen za covid bolnike bo najbolj prizadelo oba klinična centra, ki morata po nacionalni strategiji v vsakem primeru ostati covid bolnišnici. Težko je namreč v enakem obsegu voditi ostali bolnišnični program, če ostaneš covid bolnišnica, a za to ne dobiš dovolj sredstev," je predlog ZZZS komentiral Vojko Flis, direktor UKC Maribor. Po njegovem bo posledica znižanja cen za covid bolnike tudi v prihodnje upočasnjeno izvajanje drugih programov, saj bo moral kader delati na covidu in bo tako manj ljudi, ki bi lahko delali na drugih oddelkih.
"Če se epidemiološka situacija ne bo izboljšala, je tako nižanje cen problematično. Glede na nizko precepljenost in težave s cepivi ter ob mutiranih novih sevih pa je težko napovedati, kako se bo epidemija nadaljevala," pravi Flis in dodaja, da je Združenje zdravstvenih zavodov, čeprav je podalo realne ocene teh stroškov, v pogajanjih o splošnem dogovoru podrejeni pogajalec." (jaj)
V dveh mesecih 95 milijonov evrov
"In kljub takemu znižanju bodo imele bolnišnice pokrite vse stroške zdravljenja covid bolnika. Zaradi covida s takimi cenami ne bodo ustvarjale izgub," trdi Damjan Kos z ZZZS in še pravi, da so sedanje cene narejene na izračunih prvega vala epidemije, ko je bilo covid pacientov malo, ekipe pa številne. Stroški so se, tako Kos, bistveno znižali v drugem valu, ko so morale enako številčne ekipe poskrbeti za bistveno več bolnikov. "Če bo ministrstvo sledilo strokovnim izračunam, bo pritrdilo zdravstveni blagajni," še pravi Kos. Mimogrede, ZZZS je samo v januarju in februarju bolnišnicam za zdravljenje 6367 covid pacientov skupno izplačal 95 milijonov evrov.
Covid kriza je bolnišnicam omogočila, da so po letih v rdečih številkah večinoma odpravile finančne težave
Združenje zdravstvenih zavodov se z izračuni zdravstvene zavarovalnice ne strinja. Sami so na podlagi lanskoletnih stroškov, ki so jih imeli UKC Ljubljana, UKC Maribor in Splošna bolnišnica Novo mesto, določili nekoliko nižje cene zdravljena od sedaj veljavnih, a bistveno višje od predloga zavarovalnice. Pri tem je direktor Združenja Marjan Pintar zapisal, da je za bolnišnice predlog ZZZS nesprejemljiv, saj ne pokrije vseh stroškov, ki jih imajo s covid bolniki. Še zlasti naj bi bili precej skopo upoštevani stroški dela, ki jih imajo bolnišnice pri delu z bolniki.