Sum na afriško prašičjo kugo: Lovec našel poginulega divjega prašiča

27.09.2021 18:50
"Mislim, da se bo sum izkazal kot negativen, saj je velika možnost, da gre za prašiča, ustreljenega od našega lovstva," je povedal starešina Lovske družine Podvelka.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lovci Lovske družina Podvelka so sicer imeli v svojem lovišču prijavljen strel na divjega prašiča. 
Arhiv Večera

Potem ko je v nedeljo zjutraj lovec iz Lovske družine Podvelka na območju občine Ribnica na Pohorju našel poginulega divjega prašiča, je o tem, kot veleva zakon o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih - obvezna je namreč prijava vsakega najdenega poginulega divjega prašiča -, takoj obvestil Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in regijski center Maribor.

"Na upravi smo se takoj povezali z dežurnim higienikom veterinarsko-higienske službe pri Nacionalnem veterinarskem inštitutu (NVI), ki je truplo poginulega divjega prašiča pobral na lokaciji in odpeljal v prostore NVI v Mariboru, kjer so opravili raztelešenje in ob tem ugotovili, da je bil divji prašič zastreljen. Odvzeti vzorci so bili poslani v preiskavo v laboratorij v Ljubljano," so nam danes popoldan sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, kjer so rezultate pričakovali že do izteka današnjega dne, za javnost pa bodo znani jutri.

Lovci Lovske družina Podvelka so sicer imeli v svojem lovišču prijavljen strel na prašiča, a je ta, ko so ga ustrelili, obležal in ranjen pobegnil, nato pa so ga neuspešno iskali. Ko so ga našli poginulega, so ga že načele zveri, zato ne morejo z gotovostjo trditi, da gre za isto žival. V skladu z določili so ukrepali in prijavili sum - to morajo, kot pojasnjujejo, storiti za vsakega poginulega prašiča. "Mislim, da se bo sum izkazal kot negativen, saj je velika možnost, da gre za prašiča, ki ga je ustrelilo naše lovstvo," je povedal Slavko Prah, starešina Lovske družine Podvelka.

Kdorkoli v naravi najde poginulega divjega prašiča ali njegove ostanke, je o tem dolžan takoj obvestiti regijski center za obveščanje na številko 112. To je ukrep, ki se v Sloveniji izvaja že od leta 2014 in je namenjen zgodnjemu odkrivanju bolezni. Letos so na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, kjer imajo v ta namen aktivirano dežurno številko 24/7, sprejeli obvestilo že o 230 najdenih poginulih divjih prašičih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta