Senat Univerze Ljubljana (UL) bo danes odločal o pritožbi dr. Igorja Pribca, ki mu je senat ljubljanske Filozofske fakultete (FF) zavrnil habilitacijo za izrednega profesorja na FF. Dekan fakultete dr. Roman Kuhar zavrnitve ne komentira, "saj postopek še ni končan". Na zavrnitev Pribčeve habilitacije je verjetno vplivalo negativno mnenje študentov in študentk FF ter anonimna prijava zoper Pribca o domnevnem spolnem nadlegovanju. Poleg tega pa se je januarja letos na spletni strani Komunal.org pojavil tudi članek o domnevnem spolnem nadlegovanju Pribca in še neznanih profesorjev FF oziroma UL. Ljubljanski policisti sicer ne vodijo postopka zoper nobenega profesorja ljubljanske FF v zvezi s spolnim nadlegovanjem, "saj Policijska uprava Ljubljana tovrstne prijave ni prejela", pravi tiskovna predstavnica Aleksandra Golec.
Ničelna toleranca do nasilja
Dekan FF Kuhar sicer pojasnjuje, da je študentsko mnenje sestavni del slehernega habilitacijskega postopka v skladu z merili za volitve v nazive. Če študentje profesorja ocenijo z negativno oceno, se lahko zgodi, da se mu ne podeli zaprošena habilitacija, sicer pa ima končno besedo senat FF oziroma senat UL, odvisno od zaprošenega naziva. In četudi konkretnega primera ne komentira, pa Kuhar pojasnjuje, da je študentkam in študentom večkrat sporočil, da naj vsako nasilje prijavijo. V svojem mandatu pa da ni prijel nobene prijave zoper spolno nedotakljivost ali kakršnekoli druge prijave, ki bi jo po zakonu moral naznaniti in se preganja po uradni dolžnosti, pravi, "drugo pa je vprašanje nespodobnega in neprimernega vedenja".
Sicer pa na FF zagovarjajo ničelno toleranco do vsakršnega nasilja ali mobinga. Študentom, študentkam in zaposlenim pomagajo tri zaupne osebe, ki so opravile posebno izobraževanje in se žrtve lahko nanje obrnejo. Na FF je v okviru načrta za uveljavljanje enakosti spolov bila imenovana tudi delovna skupina, ki pripravlja nove interne pravilnike za preprečevanje vsakršnega nasilja na fakulteti. Vsako leto pa skupaj s SOS-telefonom izvedejo akcijo Stop nasilju, organizirali pa bodo tudi okroglo mizo o spolnem nadlegovanju v visokem šolstvu, ki je bila zaradi epidemije in zaprtja fakultete odpovedana.
Podpira javne razprave o spolnem nadlegovanju
Izredni profesor na oddelku za filozofijo FF Igor Pribac, ki se do zdaj na očitke o domnevnem spolnem nadlegovanju in na negativno mnenje študentov in študentk FF v javnosti ni odzival, pravi, da podpira javne razprave o spolnem nadlegovanju.
Na izpitu tudi vprašanja o spolnem življenju
V negativnem mnenju študentov in študentk FF o profesorju Pribcu, ki ga je objavil spletni portal Pozareport, med drugim piše, da pogosto zamuja na predavanja in izpite. Neredno, in kdaj tudi napačno, vpisuje ocene v sistem fakultete. Precej študentk pa je prepričanih, da je izpitna ocena, ki jo dobijo od Pribca, vezana na to, kako so videti, ne pa na to, kakšno znanje so pokazale na izpitu. Iz internih anket FF pa je razvidno, da je 22 študentk napisalo svoje negativne izkušnje s Pribcem, ki da jih je neprimerno verbalno nadlegoval ali se jih dotikal, dve študentki pa sta zapisali, da ju je profesor na izpitu spraševal o njunem spolnem življenju.
"Nikoli pa si nisem mislil, da bom k njej prispeval tudi tako, da bom njen predmet. Kako bi si, saj že od nekdaj sprejemam in širim feministične argumente vključno s stališči gibanja #jaztudi. Večini študentov filozofije sem prvi spregovoril o spolni diskriminaciji in o seksizmu. Privolil sem v članstvo v Komisiji za enake možnosti na področju znanosti. Za to objavo se ne bi odločil, če v javnost ne bi že prišel del mojega dosjeja in bil deležen politizacije. Sprejeti moram, da sem nekaterim s svojim ravnanjem povzročil trpljenje, kar obžalujem - ni bil moj namen. Menim, da si za svoje ravnanje ne zaslužim tako ostrega sankcioniranja, kakor mi ga namenja skupina 22 (44 odstotkov) od 50 študentov, ki mi očita neprimerno vedenje. Ker študentska mnenja nastajajo nenadzorovano, anonimno in dopuščajo možnost večkratnega vnosa iste osebe, dvomim o njihovo pristnosti in reprezentativnosti. To domnevo podpira povsem drugačna slika mojega pedagoškega profila v drugi skupini podobno številčnih študentskih mnenj - tokrat verificiranih -, kjer je spolno nadlegovanje omenjeno le enkrat. V tej skupini me študenti kumulativno ocenjujejo z oceno 4,8/5. Senat FF je pri odločanju izrazito prednost dal prvi skupini mnenj," pravi Pribac. "Ob spolnem nadlegovanju večina pomisli na neželene fizične stike in izsiljevanje. Odgovorno trdim, da med vsemi mnenji težko najdemo enega samega, ki bi mi očitalo neželene fizične stike ali izsiljevanje. Prevladujejo nekonkretizirane obtožbe o neprimernih pogledih, neverbalni komunikaciji in (seksističnih) profesorskih stališčih. Strinjam se, da so tudi ti lahko sporni, vendar so meje sprejemljivega tu veliko bolj subjektivne."
Problem bi morali prej zaznati in ga rešiti
"Kot svoj pedagoški poraz doživljam dejstvo, da se kljub mojemu iskanju dialoga na predavanjih moje tožnice in sodnice vanj niso spustile. Kot poraz institucije pa, da problema ni zaznala prej in ga ni znala razrešiti na nižji ravni intenzivnosti. Kot družba bi se morali več pogovarjati o spolnem nadlegovanju. Jaz sem že obsojen, da se bom o tem pogovarjal vse svoje življenje," je še povedal Pribac.
Žaljivi transparent pred vhodom v Filozofsko fakulteto
Na vprašanje, zakaj meni, da senat FF ni soglašal z njegovo vlogo za habilitacijo, Pribac pravi, da zaradi "izrazito negativnega" mnenja študentov. "Kasnejša študentska raziskava o spolnem nadlegovanju na FF je pokazala, da je kar 38 odstotkov vprašanih doživelo spolno nadlegovanje in da negativno mnenje o meni dejansko le nekoliko odstopa od izrazito negativnega mnenja, ki ga imajo študentje o FF nasploh. Ali je FF leglo zakrknjenih spolnih plenilcev, je takšno leglo celotna UL? Je predatorska vsa Ljubljana, Maribor pa ne," se sprašuje Pribac. Obstaja še druga razlaga, meni Pribac. "FF dviguje letvico netoleriranja spolnega nadlegovanja in to so prvi rezultati tega. Osebe, ki so pred dnevi razvile žaljivi transparent pred vhodom na FF - ne le do mene, temveč tudi do FF -, so očitno trdno odločene, da po tem standardu ocenijo še marsikaterega predavatelja na FF in UL. Standarda, ki ga same očitno lahko v imenu svojih "visokih" ciljev tudi javno poteptajo, saj napis prejudicira odločitev pritožnega organa in ustreza definiciji trpinčenja (gre za tretji sramotilni napis, ki sem ga deležen). Ravnotežje varstva dostojanstva dveh strani je tu grobo porušeno," dodaja Pribac.