V noči na sredo je ameriški borzni indeks Dow Jones prvič presegel mejo 30.000 točk, trgovanje je namreč zaključil pri 30.046,24 točke, kar je 454,97 točke ali 1,54 odstotka več kot v ponedeljek. Več kot odstotek sta pridobila tudi indeks 500 največjih ameriških podjetij S&P in tehnološki indeks Nasdaq. Pogled v zgodovino kaže, da je mejo 10.000 točk indeks Dow Jones presegel ob napihovanju balona tako imenovanih pikakom delnic marca 1999, 20. tisočica je padla po prihodu Donalda Trumpa v Belo hišo, ko je napovedal stimulativno davčno politiko. Po njegovem odhodu, ko je pričel odpirati Belo hišo administraciji novega predsednika ZDA Joeja Bidna, pa zgodovinskih 30.000 točk.
Analitiki pričakujejo nadaljnjo rast delniških trgov
Gregor Lobnik, borzni analitik iz Nove KBM, meni, da so na rast borznih trgov vplivale pozitivne novice glede razvoja cepiv: "Trgi odražajo pogled vnaprej in ob pozitivnih novicah o razvoju cepiv vidijo možnost za normalizacijo v prihodnjem letu. Posledično so pridobivale delnice družb, ki so bile najbolj prizadete zaradi epidemije in imajo največ prostora, da nadoknadijo rast. Ker bodo centralne banke še kar nekaj časa vodile trgom prijazno monetarno politiko, obeta se tudi dodatna podpora na strani fiskalne politike, lahko v prihodnjih mesecih pričakujemo nadaljnjo rast na delniških trgih."
Po drugi strani se je znižala cena zlata, včeraj je padla za 32,9 dolarja ali 1,79 odstotka na 1804,9 dolarja za 31,1-gramsko unčo: "Zlato kot varno zatočišče zaradi optimizma glede epidemije v zadnjih mesecih izgublja vrednost, a kljub temu zaradi nizkih obrestnih mer in ker centralne banke še naprej tiskajo denar, ostaja zanimivo," ocenjuje Lobnik.
Glede skokovite rasti delnic Tesle (včeraj so bile vredne 564 dolarjev), ki so letos pridobile že več kot 400 odstotkov in bodo 21. decembra uvrščene v indeks S&P 500, zaradi česar so se v samo tednu dni podražile še za 35 odstotkov, Lobnik ugotavlja, da trg Tesle ne vrednoti kot klasičnega proizvajalca avtomobilov. ampak kot tehnološko podjetje, ki spreminja način življenja. "Tržna vrednost Tesle trenutno presega 500 milijard dolarjev, kar je več od Toyote, ki je največji proizvajalec po številu prodanih vozil, ter Volkswagna, BMW-ja in Daimlerja skupaj. Dolgoročno ima družba potencial in je pri razvoju električnih in avtonomnih avtomobilov in baterij tehnološko pred vsemi konkurenti, a bo Tesla svoj ambiciozni cilj - prodati 20 milijonov vozil letno do leta 2030, morala začeti uresničevati. V zadnjem četrtletju, ki je bilo njihovo do sedaj najboljše, so namreč prodali le 140 tisoč vozil."
Musk drugi najbogatejši človek
Ustanovitelj Tesle Elon Musk je na Bloombergovi lestvici lestvici 500 najbogatejših zemljanov prehitel ustanovitelja Microsofta Billa Gatesa in postal drugi najbogatejši na svetu. 49-letni Musk, ki je še januarja zasedal 35. mesto, je letos premoženje povečal za 100,3 milijarde na 127,9 milijarde dolarjev, kar ni uspelo še nikomur doslej. Tako je pred njim na lestvici le še ustanovitelj Amazona Jeff Bezos, čigar premoženje je ocenjeno na 182 milijard dolarjev. Ponovno pa je na tretje mesto padel ustanovitelj Microsofta Bill Gates, ki ima trenutno pod palcem 127,7 milijarde dolarjev.
Najbogatejši so tako med pandemijo postali še bolj premožni, saj so od začetka leta, zaznamovanega z globalno pandemijo novega koronavirusa, skupaj premoženje povečali za skoraj četrtino ali za neverjetnih 1,3 trilijona dolarjev.
Po zaslugi farmacije raste tudi Ljubljana
Lojze Kozole iz Ilirike, borznoposredniške hiše, dodaja, da pričakovanja na delniških trgih dviguje tudi morebitno imenovanje Janet Yelln, nekdanje predsedujoče Ameriški centralni banki (FED), za ameriško finančno ministrico. Ta meni, da bo okrevanje neenako in težje, če ameriški kongres s fiskalno politiko ne bo podprl manjših podjetij in s tem zmanjševal brezposelnost, kar je dodatno zvišalo tečaje delnic letos najbolj opustošenih sektorjev. "Domala vsi osrednji globalni delniški indeksi so v tem letu že v zelenem območju, kjer s 26-odstotnim donosom, računanim v evrih, prednjači ameriški indeks večinoma tehnoloških podjetij Nasdaq. Letos najbolj prizadete panoge, kot so energija, finance in industrija, so v zadnjem mesecu v povprečju pridobile 38, 16 in 13 odstotkov. Kljub visoki, skoraj 40-odstotni rasti cen delnic energetskega sektorja v zadnjem mesecu dni pa je ta še vedno okoli 30 odstotkov nižje od predcovidnih ravni," ugotavlja Kozole.
20 odstotkov vrednosti je letos pridobilo zlato
Rast tečajev delnic na Ljubljanski borzi, kjer je indeks SBITOP v zadnjem tednu pridobil že štiri odstotke, pa Kozole pripisuje predvsem trendu rasti, ki ga generirajo delnice novomeške Krke, ki so včeraj dosegle 88 evrov: "Domači farmacevt je v prejšnjem tednu za letošnje devetmesečje objavil rekorden poslovni izid s preko 1,15 milijarde evrov prihodkov in z 22 odstotkov višjim čistim dobičkom, ki ga je bilo za 210 milijonov evrov."