Člani sveta Desusa bodo o zaupnici predsednici Aleksandri Pivec razpravljali prihodnji torek, ali bodo o zaupnici tudi glasovali, pa je, sodeč po izjavah predsednika sveta stranke Tomaža Gantarja, odvisno od mnenj pravnikov. Medtem ko je Pivčeva pridobila mnenja Inštituta za ustavno pravo, po katerem so le delegati na kongresu tisti, ki lahko odločajo o njeni zaupnici, Gantar meni, da ima to pristojnost svet stranke. Kljub temu pa je včeraj le naredil korak nazaj in ob napovedi, da si bo tudi sam pridobil pravno mnenje, dejal, da "če bo obstajal dvom, da bi bilo odločanje o zaupnici na seji sveta nezakonito, ni moj namen vztrajati z glasovanjem o razrešitvi. Odvisno je od razlag pravnih strokovnjakov," je dejal in dodal, da želi, da je vse zakonito, zato bo odločitev, ali bodo o usodi Pivčeve glasovali že prihodnji teden, v rokah pravnikov.
Gantar: Ne ponujam se
Ob tem se je odzval tudi na ostre besede, ki jih je Pivčeva namenila Gantarju v včerajšnji izdaji časopisa Delo, kjer ga je obtožila, da ji skupaj še z nekaterimi želi ukrasti mandat, in dodala, da se sam ponuja za vodenje stranke. Predsednik sveta stranke slednje ostro zanika in ponavlja, da je ob novinarskem povpraševanju odgovoril le, da je vodenje stranke pripravljen prevzeti do kongresa, na katerem bi izbrali novega predsednika. Na dodatno vprašanje, ali je pripravljen kandidirati za predsednika stranke na kongresu, pa je odvrnil, da zelo verjetno ne, saj je že v preteklosti imel tovrstne ponudbe, pa se za predsedniško kandidaturo ni odločil.
Kje dobiti 360 milijonov evrov?
Po srečanju s predstavniki Zveze društev upokojencev (ZDUS) je minister za zdravje Gantar napovedal, da bo še ta teden v javno razpravo poslal dolgo pričakovani osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi. Z njim želijo starostnikom zagotoviti, da bi lahko čim dlje bivali v domačem okolju, po drugi strani pa dostopnost institucionalnega varstva izboljšati in povečati kapacitete. Kako nameravajo zagotoviti manjkajočih 360 milijonov evrov za zagotavljanje dolgotrajne oskrbe, minister ni razkril. "Cilj zakona je, da bi bile vse osnovne storitve, vključno z zdravstvenimi, dostopne brez dodatnega plačila. Bo pa treba najti sredstva za 'hotelski' del namestitve," je dejal. Tako kot državni sekretar na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Cveto Uršič pa je priznal, da bo težko najti kadre za delo v domovih za starejše, zato jih bodo po Uršiču iskali tudi med upokojenci in študenti. Problem pa je tudi plačilo varovalne opreme v domovih in zato iščejo možnosti sofinanciranja iz evropskih sredstev.
Hrvaška? Za karanteno čez nekaj dni
Minister za zdravje bo te dni opravil vrsto posvetov tako s predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) kot posvetovalno skupino in predsednikom vlade Janezom Janšo o ukrepih na meji s Hrvaško. Kakšni ti ukrepi bodo, bo deloma strokovna, deloma politična odločitev, je pojasnil in še dodal, da se sam zavzema za karanteno, a čez nekaj dni, tako da bi ljudem, ki dopustujejo, dali možnost, da se pravočasno vrnejo v Slovenijo. Tistim, ki se vračajo z dopusta s hrvaškega morja, svetuje, če le imajo možnost, naj se za nekaj dni izolirajo, da ne bi širili okužbe. Še posebej to velja za zaposlene v zdravstvu in socialnem varstvu. Vsem, ki razmišljajo, da bi se odpravili na Hrvaško, pa to odsvetuje, saj da ima ta težave z epidemijo in bi bilo tovrstno izpostavljanje neodgovorno.