Tretjič v zadnjem mesecu dni: Avtorjev napisa "Smrt klerofašistom" očitno ne bodo preganjali, Cerkev jih ne komentira

Miha Raičevič Miha Raičevič
22.11.2019 10:12

Policija zaključuje še zadnji primer grafitov, ki so se v razmaku enega meseca pojavili na območju Maribora.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Grafit na Stolnem vrhu 
Igor Napast

Na območju Maribora se je v zadnjih dneh pojavil še tretji grafit z napisom "Smrt klerofašistom". Policija je dobila prijavo v sredo, a namerava lastnik stavbe (oškodovanec), na kateri se je pojavil grafit, odstopiti od pregona, kar pomeni, da bo policija zadevo zaključila z obvestilom na pristojno tožilstvo. Podoben scenarij je pričakovati tudi v prvih primerih, ki sta se zgodila 15. oktobra in 13. novembra.
Z mariborske policijske uprave so nam še sporočili, da so se ob drugem primeru z dežurnim tožilcem posvetovali, ali bi lahko morda zadevo obravnavali v smeri storitve kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Tožilec je glede na poročanje policije dejal, da v danih primerih ni elementov in znakov navedenega kaznivega dejanja ter da bi lahko obe zadevi obravnavali le kot kaznivo dejanje poškodovanja tuje stvari. 

Odziv SDS in NSi

Stranka NSi je ta teden izrazila zaskrbljenost nad pojavi "nestrpnosti in nesprejemanja drugačnosti" v državi. "Obsojamo nestrpne grafite na verskih in športnih objektih, še posebej če se v njih nahajajo otroci kot v primeru zadnjega takega grafita na športni dvorani Antona Martina Slomška v Mariboru," so zapisali. Grafit na športni dvorani se je pojavil predvčerajšnjim. 
Še pred NSi se je odzvala stranka SDS. Obsodila je napis na pročelju Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška v Mariboru, ki da je nesramen in sovražen do otrok, ki obiskujejo to ustanovo, in do njihovih učiteljev. "Spominja na pogrom nad Judi v nacistični Nemčiji in je izraz primitivizma pisca in njegovih ideologov, ki ne sodijo v demokratično Evropo. Pričakujemo, da se bo pristojni minister za izobraževanje oglasil in obsodil takšno divjaštvo nad izobraževalno ustanovo," je zapisala Mojca Škrinjar, sicer članica odbora za izobraževanje, znanost in šport pri Strokovnem svetu SDS. 
{twitter}https://twitter.com/strankaSDS/status/1196796820942413830{/twitter}

Grafit na športni dvorani obsodil tudi Lobnik

Na Twitterju je zapis na omenjeni mariborski gimnaziji omenil tudi zagovornik načela enakosti Miha Lobnik. "Kot zagovornik načela enakosti obsojam vsakršno širjenje sovraštva, tudi v obliki grafitov, kot je spodnji. Prav tako je nesprejemljivo kakršnokoli zapostavljanje kogarkoli zaradi njegove vere ali prepričanja," je zapisal in dodal telefonsko številko 080 8180, na katero se lahko obrnejo tisti, ki potrebujejo nasvet, kako ravnati, če postanejo žrtev. 
{twitter}https://twitter.com/MihaLobnik/status/1196829922398031872{/twitter}
NSi je sicer v svojem zapisu obsodila tudi nestrpen napad na klub Tiffany v Ljubljani. Ob tem in ob obsodbi omenjenih grafitov so zapisali, da se borijo proti vsem oblikam nasilnega ekstremizma levega in desnega političnega pola. "Resnična demokracija ne sme biti slepa na desnem ali levem očesu," so dodali. "Zavedamo se, da smo v Sloveniji različni, ni pa potrebe, da smo večno razdeljeni," pa so zapisali na koncu. 

Cerkev molči

Za komentar grafitov, ki so se pojavili v Mariboru, smo prosili tudi Cerkev, a so nam sporočili, da tega ne komentirajo. So nam pa postregli s statistiko "kristjanofobije" in kaznivih dejanj zoper Katoliško Cerkev v Sloveniji. V lanskem sporočilu so zapisali, da med kristjanofobijo ali v protikrščansko delovanje štejejo vsak izraz nestrpnosti, diskriminacije, vandalizma, strahu, odpora, izključevanja, sovraštva ali žalitev do krščanstva, krščanskih simbolov in vernikov. "Izraz kristjanofobija označuje nerazumen strah in odpor do krščanstva, zažiganje križev, skrunjenje cerkva in kapelic in druga žaljiva dejanja, ki se pogosto skrijejo pod besedno zvezo 'umetniški izraz'," so še pojasnili. 
V poročilu za lansko leto sta posebno mesto našla dva grafita. Prvi se je pojavil na ljubljanski stolnici, drugi pa se je pojavil na eni izmed ljubljanskih ulic, vsebina pa predstavljala grožnjo generalnemu tajniku slovenske škofovske konference Tadeju Strehovcu
Samo lani naj bi se do sredine novembra zgodilo 49 dejanj, katerih tarča so bili objekti krščanskih Cerkva v Sloveniji. Od tega je bilo lani preiskanih dobrih 30 odstotkov dejanj, medtem ko je bil ta delež leta 2017 pri slabih 23 odstotkih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta