Po tem, ko so najemniki v večjih nakupovalnih središčih in centrih izrazili zaskrbljenost glede plačila najemnin v času ukrepov in se je večina od njih pričela dogovarjati z najemodajalci, ki pa so v večini primerov predlagali zgolj odlog plačila najemnine, se je v reševanje problematike aktivno vključila tudi Trgovinska zbornica Slovenije (TZS). Ta je vlado pozvala, da za čas, ko je delno ali v celoti onemogočeno opravljanje dejavnosti z uporabo poslovnih stavb in poslovnih prostorov, omogoči subvencioniranje obveznosti iz najemnih razmerij.
"Do subvencije morajo biti upravičeni najemniki poslovnih stavb oziroma poslovnih prostorov, ki so zaradi vladnega ali občinskega odloka v času epidemije opravljali poslovno dejavnost v zmanjšanem obsegu oziroma so morali biti zaprti," pojasnjujejo pri TZS, kjer ocenjujejo, da finančne posledice ukrepa za proračun znašajo 6 milijonov evrov. V TZS so tudi prepričani, da bo ta ukrep pomembno prispeval k ohranitvi delovnih mest.
Od 50- do 12,5-odstotne subvencije
Predlog za subvencioniranje poslovnih najemnin je v okviru t. i. koronapaketa že pripravilo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo. Predlog omogoča ohranitev obveznosti iz najemnih razmerij poslovnih stavb in poslovnih prostorov, v katerih se opravljajo dejavnosti, ki so v času epidemije delno ali v celoti prepovedane. Po predlogu, ki so ga predložile delodajalske organizacije, bi bil najemnik upravičen do subvencije najemnine, ki se izračuna glede na odstotek znižanja dohodka iz dejavnosti (prometa) v obdobju uveljavljanja subvencije v primerjavi z enakim obdobjem preteklega leta: in sicer, če je promet najemnika na mesečni ravni zmanjšan od 80 do 99 odstotkov, se dodeli subvencija v višini 50 odstotkov mesečne najemnine, za od 60 do 79 odstotkov zmanjšan promet subvencija v višini 30 odstotkov mesečne najemnine, za od 40 do 59 odstotkov manjši promet pa subvencija 12,5 odstotka mesečne najemnine. Po vzoru Avstrije, Italije in Nemčije
"Ekonomsko okrevanje po epidemiji bo zelo zahtevno, saj so številna trgovska podjetja s področja neživilskega blaga zaradi vladnega odloka utrpela velike izpade v svojih prihodkih, ob tem da jih ves ta čas bremenijo stroški najemnin in drugi fiksni stroški," opozarjajo pri TZS. V primeru najemnin kot dobro prakso izpostavljajo sosednjo Avstrijo, ki v okviru koronasklada za pomoč podjetjem omogoča nepovratna sredstva za fiksne oziroma poslovne odhodke, kamor se vključuje tudi strošek najemnine, in sicer v višini do 75 odstotkov, in Italijo, ki najemnine subvencionira do 60 odstotkov v obliki davčne olajšave, ter tudi Nemčijo, ki je pomagala podjetjem s pavšalnim zneskom za kritje stroškov.