Na Ptuju so pred dnevi namesto zebre na prehodu za pešce, kakršnih smo vajeni, narisali tridimenzionalno. Ko se ji voznik približuje, ima občutek, da je narisano geometrijsko telo cestna ovira. 3D-zebra je nastala v sklopu projekta Varno ima vedno prav, na pobudo zavarovalnice Generali, s podporo zavoda Varna pot, k sodelovanju pa so povabili tudi občine.
Pot je bila tokrat obratna
"Največkrat je tako, da želimo nevladne organizacije, ki delamo na področju varnosti v cestnem prometu, s svojimi vzgojnimi oziroma preventivnimi projekti nagovoriti družbeno odgovorna podjetja, da nas podprejo, da mi lahko opravljamo svoje poslanstvo. V tem primeru je bila pot obratna, Svetlana Almaš in Vanja Hrovat iz zavarovalnice Generali sta poiskali nas. Z veseljem smo se odzvali povabilu k sodelovanju pri projektu. Odločili smo se združiti moči in prispevati k bolj umirjenemu prometu ter večji vidljivosti najobčutljivejših udeležencev v prometu ter tako prispevati k zmanjšanju števila prometnih nesreč na območjih umirjenega prometa na bolj inovativen način, s 3D-zebrami," pravi Robert Štaba, predsednik zavoda Varna pot.
V letu 2020 je umrlo 39 ranljivih udeležencev cestnega prometa
V zavodu opozarjajo, da smo v Sloveniji še vedno priča (pre)mnogim prometnim nesrečam, v katerih so udeleženi najbolj ranljivi udeleženci v prometu, kot so otroci, invalidi, starejši, pešci, kolesarji ter tisti na rolerjih in skirojih. Prav ta skupina predstavlja skoraj polovico vseh smrtnih žrtev v prometu. V letu 2020 je umrlo 39 ranljivih udeležencev cestnega prometa, kar je 49 odstotkov vseh umrlih. Te številke so k ukrepanju spodbudile tudi zavarovalnico Generali, kjer želijo kot pravi vseživljenjski partner za varnost zavarovancev poskrbeti v vseh situacijah.
Vizija nič mrtvih
"Zato pozdravljam potezo zavarovalnice Generali, ki kot družbeno odgovorno podjetje želi doma, v Sloveniji, prispevati k zmanjšanju prometnih nesreč in njenih posledic. V zavodu se zavedamo, da v Sloveniji namestitev 3D-zeber ne bo sistemska rešitev. S takšno zebro želimo le opozoriti na perečo problematiko in spodbuditi župane, da v bližini vrtcev in šol oziroma spalnih naselij prehajajo na prijazen insfrastrukturni način, ki zavaruje najšibkejše. Želimo si, da bi v kar največ občinah namestili 3D-zebre in tako poskrbeli za prometno bolj varna okolja," dodaja Štaba.
Na vprašanje, zakaj so med prvimi s 3D zebro uredili na Ptuju, v Velenju in Ljubljani, Štaba odgovarja: "Ljubljana in Velenje zato, ker sta prvi podpisnici Vizije nič, Ptuj pa, ker ima daleč najboljše dolgoročne sistemske ukrepe na področju zagotavljanja Vizije nič. Na Ptuju so lahko vzor vsem v Sloveniji, saj so s tem začeli, še preden je bila sprejeta Vizija nič mrtvih na naših cestah. Če bomo s tem projektom spodbudili k lastnemu prispevku zagotavljanja Vizije nič tudi posameznike, bomo v zavodu Varna pot tega zelo veseli."
"Slovenija je čudovita majhna država, s samo nekaj več kot dvema milijonoma ljudi, tako da bi bili lahko ena najbolj varnih evropskih držav. Želimo ostati aktivni udeleženci v kreativni politiki zmanjševanja števila prometnih nesreč in njenih posledic skupaj z vladnimi in nevladnimi organizacijami," dodaja Štaba.