Uber vse bližje Sloveniji, mariborski taksist pojasnil, kaj bi to pomenilo za prevoznike in potnike

Gregor Grosman, STA
10.12.2020 15:18
Med novostmi je tudi odprava obvezne uporabe taksimetra za taksiste.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Vlada je sprejela predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, ki prinaša tudi zakonsko podlago za delovanje digitalnih platform, kakršna je Uber. Vozniki, ki bodo delali prek teh platform, bi po predlogu potrebovali licenco, med novostmi pa je tudi odprava obvezne uporabe taksimetra za taksiste. Predlog omogoča, da se v Sloveniji na področju prevoza potnikov uveljavijo inovativne tehnologije, ki lahko zagotovijo, da si ponudniki storitev delijo sredstva, čas in znanje ter spretnosti, da uporabniki storitev pridejo do novih storitev z razširjeno ponudbo in z nižjimi cenami, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

"Z vpeljavo storitve najema vozila z voznikom bi država zagotovo izboljšala mobilnost oseb, predvsem na območjih, kjer je avtotaksi težko dostopen, ponudba javnega prevoza pa šibka. In če bi imeli aplikacije, ki delujejo kot na primer Uber, bi lahko nekdo iz kraja na podeželju, kjer nima možnosti, da gre na avtobus ali na vlak, niti nima možnosti osebnega prevoza, lahko koristil tovrstno aplikacijo," je Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec dejal sredi julija, ko je napovedal zakonsko podlago za platforme, kot je Uber. "S spremembami zakona o prevozih v cestnem prometu, ki ga je danes obravnavala vlada, delamo pomemben korak k modernejši, digitalni in uporabnikom prijaznejši urbani mobilnosti v Sloveniji. Digitalne platforme so priložnost za enostavno in ugodnejšo mobilnost," pa je na tviterju sporočil sinoči.

Reuters

Predlog spremembe zakona spreminja izvajanje taksi prevozov ter najema vozila z voznikom, predlaga tudi zmanjšanje administrativnih ovir za izvajanje taksi dejavnosti. Pogoji za uporabo elektronske aplikacije za avtotaksi prevoze in pri najemu vozila z voznikom so enaki, kar zagotavlja enako obravnavo obeh vrst prevoza. Taksimetri tako ne bi bili več obvezni niti za taksiste. Ker se pri prevozih, dogovorjenih prek spletnih platform, cena prevoza in pot dogovorita vnaprej, s čimer ima potnik zagotovilo ponudnika, so zahteve za dodatno zaščito, kot je taksimeter, po navedbah infrastrukturnega ministrstva nepotrebne. 

Besedo pri postavljanju pravil bodo imele tudi občine. Te bodo lahko določile standard kakovosti, ki predpisuje vrsto pogona ter videz vozila in njegovo starost. S tem bodo po navedbah infrastrukturnega ministrstva lahko sledile okoljskim ciljem lokalne skupnosti in zagotavljale ustrezno raven prevozov.

EPA

Taksisti, ki smejo prevoze izvajati z veljavno licenco, spremembam zakonodaje večinoma nasprotujejo, saj tovrstne platforme označujejo kot nelojalno konkurenco. V svojih vozilih morajo taksisti imeti vgrajen taksimeter, ki ga je potrebno vsaj enkrat letno overiti, medtem ko je izredna overitev taksimetra obvezna po vsaki vgradnji v vozilo, spremembi tarife, spremembi dimenzij pnevmatik, nastavitvi ali spremembi konstante vozila, torej posegu, ki spremeni meroslovne lastnosti vgrajenega taksimetra ali po drugem posegu v zaščitene dele taksimetra. Pogostejši so tehnični pregledi njihovih vozil, ne glede na starost ga morajo opraviti vsakih šest mesecev, prav tako taksi prevozniki plačujejo višje zavarovanje. Preden lahko pričnejo opravljati taksi prevoze, morajo tudi opraviti ustrezen izpit o poznavanju turističnih znamenitosti. Vse našteto za voznike in vozila, ki bodo opravljale Uber prevoze, ne velja. 

Stranke in vozniki na slabšem

Da ga zavarovanje posameznega vozila namesto 800, kolikor bi stalo običajnega voznika, pride med 1500 in 1700 evrov, nam je povedal Danijel Robnik, lastnik podjetja Taxi Plus iz Maribora. Morebitni prihod Uberja na naše tržišče komentira, da se bo pač ponovno moral prilagoditi. "Moje podjetje bo še naprej poslovalo. Uber bo imel profit, stranke in vozniki bodo na slabšem, saj storitev ne bo boljša," napoveduje. Šoferji bodo po njegovem ostali brez sociale in bodo delali za nižje plače, ne bo izplačil božičnice in regresov, ne bo delovnih pravic. Opozarja še, da ne bo takšne kontrole nad tem, kdo dejansko sedi za volanom naročenega vozila, kar pri taksi prevozih je. "Vsak lahko vozi Uber. Za vožnjo taksija pa moraš opraviti zdravniški pregled, psihofizične sposobnosti," dodaja Robnik, ki je prepričan, da bi lahko tudi taksisti znižali tarifo, v kolikor bi za njih veljala takšna, ohlapnejša pravila. Bi pa po njegovih izračunih Uber samo v Mariboru potreboval kritično maso vsaj 300 voznikov. "To pa niso ljudje, ki bi redno delali. Vozili bi morda v soboto zvečer, v ponedeljek zjutraj pa ne bi mogli," razmišlja. 

Da delamo iz sociale še večjo socialo, iz revežev še večje reveže, zaključi. Prepričan je, da bodo taksi prevozniki z manj številčno floto vozil in posamezniki skoraj gotovo izgubili posel. Opozarja tudi, da so taksisti v času epidemije na nek način javni servis. "Ko ni javnega prevoza, tudi ponoči po dnevni tarifi peljemo ljudi v bolnišnico, lekarno. Tudi ne vem, kako bi tačas mnogi prišli v službo," izpostavlja sogovornik. "Uber pa ni k ničemer zavezan." Omeniti moramo, da je deljenje prevozov najbolj učinkovito v velikih mestih, zato podeželju ne prinaša nikakršne prednosti pri povezljivosti. 

Reuters

Tudi pod Vrtovčevim tvitom nekateri uporabniki v komentarjih opozarjajo, da gre pri modelu Uberja za prekarno delo v najhujši obliki in za razgradnjo zaposlovanja. Komentatorji se sprašujejo, kakšne pravice imajo Uber vozniki, ponudnika platforme za deljene prevoze pa eden označi celo za kriminalno podjetje, ki nima izvedljivega poslovnega načrta, "razen vzpostavitve de-facto monopola s tem, da kapital zapravlja za subvencioniranje vožnje potnikom ter da s tem izriva konkurenco".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta