Operacije covid bolnikov so zelo zahtevne.
"V času covid krize je prišlo do izjemne redukcije dela klinike za kirurgijo, številne faze so namreč namenjene covid bolnikom in na covid oddelke so premeščeni številni zdravniki in medicinske sestre. Ne gre le za travme bolnikov, ampak tudi za travme zdravstvenega osebja, ki svojih pacientov ne morejo zdraviti v optimalnem času. In kolateralna škoda pri pacientih, ki niso zboleli za covidom, je izjemna," je v uvodu v tiskovno konferenco kirurgov UKC Maribor poudaril Matjaž Vogrin, strokovni direktor ustanove.
Praktično nismo klicali bolnikov od doma
Igor Movrin, organizacijski vodja klinike za kirurgijo: "Imamo velike organizacijske težave. Vsakodnevno dobimo v obravnavo covid pozitivne bolnike, a glavna težava je zagotavljanje kadra in prostorskih možnosti. Od 15 etaž klinike za kirurgijo imamo na razpolago le sedem nadstropij, preostale etaže so namenjene covid oddelkom in kliniki za ginekologijo, saj so njene kapacitete prav tako namenjene covid bolnikom. Z veliko težavo zagotavljamo zgolj nujne posege. Elektivni operativni posegi so praktično vsi odpovedani, najbolj smo omejeni z zmanjšanjem števila postelj za intenzivno nego za necovidne bolnike, zaradi česar imamo pogoste težave z izvajanjem zahtevnih kirurških posegov."
S klinike za kirurgijo je trenutno na covid delovišča prerazporejenih 65 medicinskih sester in 20 zdravnikov. Miha Antonič, predstojnik oddelka za kardiokirurgijo: "Vsak bolnik po kardiokirurški operaciji potrebuje intenzivno terapijo in zato smo bili prisiljeni zmanjšati program. Ta trenutek z veliko težavo zagotavljamo najnujnejše operacije, to je bolnikov, ki čakajo na operacijo v bolnišnici, denimo na kliniki za interno medicino, saj njihovo stanje ne dopušča odpusta v domačo oskrbo. V zadnjih dveh, treh tednih praktično nismo mogli klicati na operacijo bolnikov od doma. Niti tistih s stopnjo nujnosti zelo hitro ali hitro. V imenu bolnikov, ki potrebujejo operacijo srca, prosim vse ljudi, naj spoštujejo ukrepe."
"V imenu bolnikov, ki potrebujejo operacijo srca, prosim vse ljudi, naj spoštujejo ukrepe"
Čakajo predolgo
"Že pred covidnimi časi je bila ozko grlo intenzivna terapija. Naš oddelek je že več kot eno leto namenjen covid intenzivni enoti, saj je bil najustrezneje opremljen za zdravljenje težkih bolnikov. Tako se sedaj selimo iz ene etaže v drugo. Kar se tiče poškodb glave, je bilo boljše v prvem valu, ko so ljudje ostajali doma in je bilo poškodb manj, zdaj so te na isti ravni kot pred epidemijo. Prav tako se ni zmanjšalo število možganskih kapi," poroča Janez Ravnik, predstojnik oddelka za nevrokirurgijo.
Na obisk s ponarejenim potrdilom
V UKC Ljubljana med vikendom prestregli obiskovalko, ki je na obisk k sestri prihajala s ponarejenim potrdilom. "Varnostna služba jo je prestregla in preverila. Imela je potrdilo druge osebe, zato so jo zadržali. Obravnavo prevzema policija. Opozarjamo: za kršitev je zagrožena zaporna kazen," so sporočili iz UKC Ljubljana. (dr)
Nevrokirurški bolniki skoraj vedno potrebujejo izjemno hitro obravnavo, a se je ta sedaj odmaknila za nekaj tednov. Nekaj ljudem se je stanje tako poslabšalo, da so jih obravnavali urgentno. Število postelj za intenzivno nego je omejeno in število postelj za necovidne bolnike se še naprej zmanjšuje, obenem pa ni bolnikov z možganskimi tumorji nič manj. "Ti bolniki nato čakajo in včasih čakajo predolgo. Ta problem za zdaj zadovoljivo rešujemo, a v tednih, ki sledijo, se bo situacija poslabšala in še več bo bolnikov, ki bodo pozno dobili ustrezno oskrbo, mogoče celo prepozno. To je le en del. Tukaj so še obrabe hrbtenice in teh bolnikov je zelo veliko. Ti so utrpeli izrazito podaljšanje čakalnih dob za operacijo, ker so imeli ostali bolniki prednost, kar je razumljivo. Mnogi so v bolečinah čakali doma, čakalna doba teh bolnikov se je izrazito podaljšala. V vmesnih obdobjih smo to reševali tako, da smo operirali še popoldne, od prejšnjega tedna to zaradi pomanjkanja kadra ni več mogoče," pravi nevrokirurg. Za nekatere operacije, denimo za bolnike, ki potrebujejo stabilizacijo hrbtenice, se je čakalna doba podaljšala na dve leti in več, prej je bila od leto do leto in pol. Najbolj primanjkuje anesteziologov, medicinskih sester anestezistk, inštrumentark. Dodatnega visoko izobraženega medicinskega kadra, ki je sedaj potreben v covid intenzivnih enotah, kjer imamo bolnike na respiratorjih, čez noč ni možno zagotoviti. "Moje edino upanje je, da čim prej dosežemo vrh in se stanje izboljša," upa Movrin.
Urgentne operacije covid bolnikov
Na vseh kirurških oddelkih imajo tudi covid bolnike z drugimi urgentnimi stanji. "Te paciente operiramo v posebnih pogojih. Z ustrezno zaščito, v skafandrih, v posebni operacijski dvorani. Če njihovo stanje to dopušča, pa počakamo na njihov ustrezni status in se operacija opravi kasneje," pravi kardiokirurg Antonič.
Pomagali bi lahko zasebni centri
Kaj pa zasebne kirurške ustanove in njihovi kadri? Nekaj rezerve je zagotovo še tam. Ravnik se strinja: "Tudi jaz delam pri koncesionarjih, pa žal ta stvar ni urejena, kar je škoda. Če bi uvedli enotno čakalno listo, bi bilo bistveno bolj pregledno. Gre predvsem za operacije neurgentnih, tako imenovanih elektivnih bolnikov, ki so vezane na ozko patologijo, te so pri nas možne v Kirurgiji Bitenc in Kirurškem sanatoriju Rožna dolina. Na tem področju pogrešamo urejenost, skupno čakalno listo."