Ukom: "Dokaz je lahko letalska karta ali vozovnica." Bralcem svetujejo, da se glede ukrepov pozanimajo v klicnemu centru

Miha Raičevič Miha Raičevič
21.10.2020 13:52

Na urad vlade za komuniciranje in notranje ministrstvo smo naslovili nekaj praktičnih vprašanj, povezanih s prepovedjo gibanja med 21. in 6. uro.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Na kar nekaj zadev nam niso odgovorili, so pa nam posredovali odgovore tudi na vprašanja, ki jih sploh nismo zastavili. Tako so glede prvih dveh vprašanj našteli izjeme. Te so "odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje, prihod in odhod na delo ter izvajanje nujnih delovnih nalog, dostop in nudenje storitev za nujne primere". Dodajajo še, da "vlada ni omejila dela, prav tako ne prihoda ali odhoda na delo, zato začasna prepoved gibanja po 21. uri nima vpliva na zaposlene, ki uveljavljajo izjemo".

Nujna aktivnost je lahko glede na odgovore, ki smo jih prejeli, tudi prevoz družinskega člana oz. člana istega gospodinjstva na letališče. Dokaz je lahko letalska karta ali vozovnica. Izjema je lahko tudi prevoz družinskega člana ali člana istega gospodinjstva na delo, če ta nima vozniškega izpita. "Česar ne bo težko dokazovati, če se bosta obe osebi nahajali v vozilu," so dodali.

Nato pa so še dodali: "Izjeme je treba ustrezno izkazati." Pripisali pa so še: "Neko dokazilo bo treba imeti, s kakšnim namenom je bil opravljen prevoz, ko se bo oseba vračala. Vsekakor je mogoče trditve voznika tudi naknadno preveriti." Tako lahko iz priloženega razberemo le, da je to odgovor na naše precej jasno vprašanje, s čim oziroma kako naj posameznik to dokazuje.

Sprehajanje psov dovoljeno, pričakujejo manj nočnega prometa

Kar se tiče sprehajanja psov, odgovarjajo, da je to mogoče šteti kot nujno opravilo in spada med izjeme za gibanje med t. i. policijsko uro. "Seveda pa je treba pri tem izhajati iz namena prepovedi gibanja, kar pomeni, da posameznik sprehodi psa v bližini stanovanja in v najkrajšem možnem času. Uveljavljanje izjeme je treba ob nadzoru ustrezno dokazati," so še dodali. 

Očitno od tega ukrepa pričakujejo, da bo "manj nočnega prometa, s tem pa lažje preverjanje razlogov za izjemo". Tega jih sicer nismo spraševali. Glede našega zadnjega vprašanja, pa so odgovorili spet povsem pavšalno. Da je opravljanje gostinske dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač v gostinskih in nastanitvenih obratih dovoljena le od 6. do 21. ure.

Bralci lahko odgovore dobijo od klicnega centra

Ker smo jim pripisali, da gre za vprašanja, ki se zastavljajo tako nam kot tudi našim bralcem, pa so nas že v začetku samega odgovora podučili, da naj bralce napotimo, da svoja vprašanja zastavljajo vladnemu klicnemu centru, ki z razglasitvijo epidemije ponovno deluje, in sicer od ponedeljka do petka, od 8. do 16. ure na brezplačni številki 080 14 04. Hkrati pa so zatrdili še, da so vse ključne informacije in vladne odločitve zbrane na posebnem tematskem spletnem mestu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta