V Klubu slovenskih podjetnikov (SBC), ki mu predseduje Marjan Batagelj, so v zadnjih dveh mesecih z anketami redno spremljali prizadetost članov iz različnih panog in niš zaradi posledic epidemije. Pozdravljajo namere vlade, da pomaga turizmu, ki je res izjemno prizadet. Opozarjajo pa tudi na podjetja iz drugih panog, ki so tesno povezana s turizmom. Te ugotovitve so posredovali tudi vladnim predstavnikom in Lahovnikovi strokovni skupini ter pričakujejo, da jih bodo v tretjem svežnju vladnih protikoronskih ukrepov tudi upoštevali.
Dobavitelji hotelov, restavracij in gostinskih lokalov
Med dodatno prizadetimi opozarjajo na proizvodne dobavitelje na področju turizma, ki so hkrati močni izvozniki. Teh podjetij ne bodo prizadele le težave domačih turističnih podjetij, ampak tudi daljša kriza turističnih podjetij v tujini. Največ kupcev imajo namreč med turističnimi podjetji in gostinci, katerih prihodki so popolnoma usahnili, posledično pa so se plačila popolnoma ustavila: "Plačilna disciplina se že poslabšuje na 120 dni in več, zato je vprašanje, koliko časa bodo dobavitelji še likvidni. Dobavitelji hotelov, restavracij in gostinskih lokalov so v podobno težki situaciji kot turizem in gostinstvo, zato jih je nujno vključiti v ukrepe," še menijo v SBC.
22.300 vlog za odlog kreditov
V Banki Slovenije ugotavljajo, da so banke v prvem mesecu veljave zakona (do začetka maja) prejele 22.230 vlog kreditojemalcev za odlog plačila obrokov v skupnem znesku 267 milijona evrov. Aprila je prebivalstvo oddalo 15.599 vlog v skupnem znesku 33,2 milijona evrov, mikropodjetja in samostojni podjetniki 3454 vlog (41,8 milijona evrov), mala in srednja podjetja 3020 vlog (114,6 milijona evrov) in velika podjetja 54 vlog v znesku 77,6 milijona evrov.
Gradbeništvo, tehnična trgovina in industrijska oprema
Zaradi pričakovane recesije je pričakovati upad zasebnih investicij, ki so bile v Sloveniji pred epidemijo nekaj let v razmahu. Zlasti to velja za večje investicije, pri manjših investicijah pa se že danes pozna od 25- do 30-odstotni upad, še opozarjajo v SBC: "Glede na to, da je pričakovati padec investicij za obdobje dveh let je za gradbeništvo izjemno pomembno, da okrepimo javne investicije. A to ne bo dovolj, zato je zdaj čas tudi za odpravo birokratskih postopkov, poenostavitev in pospešitev pridobivanja dokumentacije za gradnjo, sicer bodo razmere še hujše."
V SBC opozarjajo tudi na problematiko tehničnih trgovin. Ta bo ob padcu podjetniških investicij prizadeta v prihodnjem obdobju. Likvidnost tehničnih trgovcev bo okrnjena, na poslovanje tehnične trgovine pa bo še dodatno vplivala nižja potrošnja prebivalstva. Prve ocene v tehničnih trgovinah kažejo ta hip na 30- do 40-odstotni padec prihodkov v marcu in aprilu, do konca leta pa za vsaj 20 odstotkov. Na udaru so tudi strojegradnja in ponudniki industrijske opreme, kjer pričakujejo padec povpraševanja za tretjino.
GZS za finančno pomoč najbolj prizadetim panogam
V Gospodarski zbornici Slovenije pa poudarjajo, da bodo aktivnosti ob pripravi tretjega svežnja vladnih protikoronskih ukrepov usmerjene predvsem v zavzemanje za ukrepe na področju trga dela, zlasti subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Sonja Šmuc, direktorica GZS, poudarja tudi nujnost finančne pomoči najbolj prizadetim panogam, širitve pozavarovanja terjatev na slovenski trg ter odkupa terjatev, pa tudi ustanovitev investicijskega sklada za pospešitev investicij.
Rekordno nizka industrijska proizvodnja
Vrednost industrijske proizvodnje je bila marca v primerjavi s februarjem nižja za 10,7 odstotka. To je največji mesečni padec po novembru 2008, ko je vrednost industrijske proizvodnje padla za 12 odstotkov.
Najbolj je na mesečni padec vplivala za 12,2 odstotka zmanjšana proizvodnja v predelovalnih dejavnostih. Prihodek od prodaje v industriji je bil marca za 14,2 odstotka nižji kot februarja. Na tujem trgu se je znižal za 15,2 odstotka, na domačem trgu pa za 10,6 odstotka. Prihodek od prodaje pa je bil na mesečni ravni najnižji doslej. Drugo največje znižanje je bilo v novembru 2008, ko je bil omenjeni prihodek za 12,8 odstotka nižji kot v oktobru 2008, so včeraj sporočili iz Statističnega urada RS.