Umar napoved letošnje rasti BDP znižal na 3,4 odstotka

STA
21.03.2019 13:07

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je znižal napoved letošnje gospodarske rasti. Sloveniji za letos po novem napoveduje 3,4-odstotno realno rast BDP, potem ko je v jesenski napovedi, na kateri je temeljila tudi priprava rebalansa letošnjega proračuna, pričakoval 3,7-odstotno rast.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Nataša Juhnov

Umar tako za Slovenijo, ki je lani po prvi oceni statističnega urada zabeležila 4,5-odstotno realno rast bruto domačega proizvoda (BDP), za letos in prihodnje leto napoveduje postopno umirjanje gospodarske rasti.
Rast izvoza se bo umirjala hitreje od rasti domače potrošnje; za letos Umar napoveduje 2,2-odstotno rast izvoza, za prihodnje leto pa 1,9-odstotno. Domačo potrošnjo, ki bo imela vedno večjo težo pri gospodarski rasti, bosta medtem podpirali še vedno visoka rast investicij (7,7 odstotka letos in sedem odstotkov v 2020) in nekoliko višja rast zasebne potrošnje (2,9 odstotka letos in 2,4 odstotka v 2020).
Zaposlenost se bo še naprej povečevala, vendar vse počasneje. Za letos je predvidena dveodstotna rast zaposlenosti, prihodnje leto pa enoodstotna. Počasnejšo rast zaposlenosti je pripisati upadanju števila prebivalcev v starosti od 20 do 64 let, vse manjšemu številu brezposelnih in tudi bolj umirjeni rasti gospodarske aktivnosti.
Inflacija bo letos od predpostavljenih nižjih cenah nafte ostala podobna kot lani, Umar napoveduje 1,6-odstotno inflacijo, nato pa se bo zmerno zvišala, in sicer v letu 2020 na 1,9 odstotka.
Med tveganji za uresničitev napovedi Umar navaja negativna tveganja v mednarodnem okolju, kot so neurejen brexit, ekonomske politike nekaterih držav EU in politične spremembe v EU, protekcionistični ukrepi ZDA, hitrejše zaostrovanje globalnih pogojev financiranja in hitrejše umirjanje gospodarske rasti na Kitajskem. Dejavniki v domačem okolju pa na krajši rok nakazujejo predvsem na možnost nekoliko višje rasti zasebne potrošnje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta