Poslanec Svobode Miroslav Gregorič je bil namreč vse do januarja letos ali skoraj tri leta od parlamentarnih volitev, ko je sedel v poslanske klopi, prokurist v zobozdravstvenem podjetju Cyclopet, a tega ni prijavil pristojnim institucijam - ne DZ, ne Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK), je v ponedeljek poročala Televizija Slovenija (TVS).
Gregorič trdi, da se tega, ali je dejavnost prijavil, ne spomni, KPK pa je opozorila, da sta funkciji nezdružljivi. Z Gregoričem se predsednica DZ, tudi poslanka Svobode, sicer še ni pogovorila, ker je bila v preteklih dneh v tujini. Po informacijah, ki jih ima, pa gre za kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, vse postopke po tem zakonu pa vodi KPK. "Moje osebno mnenje je, da mora vsak javni funkcionar paziti na integriteto, paziti, da ne krši zakonodaje," je dejala. Prav tako meni, da "mora vsak javni funkcionar prevzeti odgovornost za svoja ravnanja, v kolikor se zgodi, da pride do kršitev".
Po poročanju Televizije Slovenija (TVS) je Klakočar Zupančič popoldne poslancu povedala, da ga spoštuje kot strokovnjaka in kot človeka, a da so pravila za vse enaka. Odločitev glede odstopa pa da je njegova, so za TVS navedli v kabinetu predsednice DZ.
Na KPK se poslanec še ni obrnil, odstopiti ne misli
Vodja poslanske skupine Svobode Nataša Avšič Bogovič je v torek izjavila, da se bo Gregorič sam obrnil na KPK in zaprosil za mnenje, "kaj mu je v tem trenutku storiti". Na KPK po informacijah Slovenske tiskovne agencije njegovega zaprosila še niso prejeli, sami pa nimajo podlage za uvedbo postopka, saj je Gregoriču funkcija prokurista medtem že prenehala.
Kdaj poslancu mandat ugasne?
Zakon o poslancih določa, da mandat poslancu preneha, če izgubi volilno pravico, če postane trajno nezmožen za opravljanje funkcije, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev, če v treh mesecih po potrditvi poslanskega mandata ne preneha opravljati dejavnosti, ki ni združljiva s funkcijo poslanca, če nastopi funkcijo ali začne opravljati dejavnost, ki ni združljiva s funkcijo poslanca, in če sam odstopi.
Zakon še določa, da poslanec ne sme opravljati pridobitne dejavnosti, ki po zakonu ni združljiva z opravljanjem javne funkcije. Lahko pa do največ petine delovnega časa opravlja zahtevnejša strokovna, znanstvena, pedagoška ali raziskovalna dela, če državni zbor to odobri. (va)
Podjetje Cyclopet je Miroslav Gregorič ustanovil leta 2003, leta 2012 ga je predal svoji ženi, ta pa leta 2018 njuni hčeri. A je poslanec Gibanja Svoboda vse do 6. januarja letos ostal prokurist, torej pravni zastopnik podjetja. Njegova hči ima v Ljubljani zobozdravstveno ordinacijo s koncesijo, ki je v lasti podjetja Cyclopet.
"Ravnanje poslanca v tem primeru je vsekakor slabo sporočilo javnosti in ne krepi zaupanja v delovanje javnega sektorja. Vprašanje odstopa pa je vprašanje za vsakega posameznika oziroma njegovo poslansko skupino," so v torek zapisali na KPK. Avšič Bogovič pa je prav tako v torek dejala, da ne pričakuje Gregoričevega odstopa.
Poslanec Gregorič je danes na novinarske prošnje za izjavo v mimohodu odvrnil, da je ta zgodba zanj zaključena. Kasneje pa še, naj predsednica DZ predlaga njegov odstop. Na vprašanje, ali bo odstopil s funkcije poslanca, pa je dejal: "Ni govora."