Ko Nacionalni inštitut za javno zdravje ne zmore več, se spremljanje okužb naloži družinski medicini. Ko bolnišnice ne zmorejo več, pozivajo k pomoči zdravnike od drugod. Ko dela več ne zmorejo družinski zdravniki, se sistem sesuje. A zaenkrat tam še nismo, je danes ob predstavitvi razmer osnovnega zdravstva in zobozdravstva opozorila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek Travnik.
Po njenih besedah družinski zdravniki ne poznajo več delovnega časa. A na srečo si pomagajo med seboj. Ob tem je poudarila, da se prekomerne obremenitve vseh zdravstvenih delavcev ne smejo izrabljati za konflikte med primarnim in sekundarnim zdravstvenim sistemom. "Vsi smo pomembni členi v reševanju danih razmer. Na koncu bomo zmagovalci, če bomo dovolj dolgo in dobro vztrajali skupaj," je menila. Podobno je dejal tudi podpredsednik zdravniške zbornice in zdravnik družinske medicine Dean Klančič: "Vsi smo skupaj smo v istem čolnu in moramo veslati tako, da ta čoln pripeljemo do želenega cilja - obvladovanja epidemije."
Predsednica zbornice je še izpostavila nekatere druge probleme. Med drugim je opozorila, da so bili ukrepi, predlagani od NIJZ in zdravstvenega ministrstva, večinoma sprejeti brez dogovora z osnovnim zdravstvom. Zbornica tudi ni bila vključena v svetovalno skupino. Tako je ena osnovnih težav ta, da zdravniki iz osnovnega zdravstva niso dovolj slišani. Med zdravniki in medicinskimi sestrami je tudi precej okuženih. Številke zbornici niso znane. Prav tako ne dobi podatka o poklicnih skupinah in ne o deloviščih okuženih zdravstvenih delavcev. Zbornica ravno zaradi tega zbira svoje podatke in jih bo objavila ta teden.
Nenajavljeni nadzorniki
V zobozdravstvenem sistemu po besedah Zdenke Čebašek Travnik v drugem valu epidemije nekateri zavodi pričakujejo, da bodo zobozdravniki opravili toliko storitev, kot je bilo sklenjenih pogodb z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije. A to ni mogoče. Poleg tega je omenila še drugo problematiko - zobozdravniki z različnih koncev Slovenije poročajo, da nadzorniki Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije obiskujejo njihove ambulante mimo pravil, npr. nenajavljeni prihajajo v ordinacijo in preverjajo, ali res delajo. "Pozvala bi nadzornike, če imajo čas, naj se raje vključijo v registriranje izolacijskih primerov in na ta način pomagajo zajeziti epidemijo," je dejala predsednica zdravniške zbornice.
V tem valu pa ni prejela pritožb bolnikov, da zdravnika ni mogoče priklicati, zdravstveni zavodi pa tudi ne poročajo o težavah s pomanjkanjem osebne varovalne opreme. Več težav pa imajo zdravniki z namestitvijo bolnikov s covidom-19 v bolnišnice. Čebašek-Travnikova je ocenila, da se nad tem sistemom vsak dan pritoži vsaj deset zdravnikov. Kot je pojasnila, je pacienta treba namestiti v bolnišnico, ker potrebuje kisik ali drugo terapijo. Začne se iskanje proste postelje. Pričakovali so, da bo to urejeno na način, da bo zdravnik natanko vedel, kam pacienta poslati, na primer s pomočjo dispečerske službe, ne da sam išče možnosti. Ob tem je še izpostavila, da je tudi osebje, ki sodeluje pri prevozih, preobremenjeno.
V zbornici se sicer pripravljajo na volitve predsednika Zdravniške zbornice Slovenije. Za ta položaj se poleg aktualne predsednice potegujeta infektologinja Bojana Beović in predsednica sekcije domskih zdravnikov Tanja Petkovič. Volitve bodo potekale 17. novembra, izvedene pa bodo po pošti. Kandidatke bodo svoja stališča predstavile na jutrišnjem soočenju.