Finance so lahko precej komplicirano, ne prav berljivo, lahkotno področje. A ker potrošniška ideologija spodbuja kopičenje dobrin in spirala življenja na kredit, lizing in z limitom velja za normalnost, je dobro poznati vsaj abecedo in osnovno kalkulacijo, kako uravnavati svoje prihodke, da vas ne bo tlačila mora. Zlato pravilo, ki se ga velja držati, pravijo finančniki, je, da naj rezerva denarja za hude čase in v primeru nepredvidenih dogodkov znaša vsaj trikratnik povprečnih mesečnih izdatkov ali, še bolje, dvanajstkratnik povprečnih mesečnih izdatkov. Z drugimi besedami, na stran je treba dati kar nekaj plač.
Informacije o upravljanju osebnih financ je dobro iskati pri različnih virih, se pogovarjati s strokovnjaki v svoji okolici in raziskovati, vendarle gre za upravljanje lastnega denarja, zato nam to ne bi smelo biti odveč, svetujejo pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Spraševati za nasvet google ali znanca, ki je nekoč delal v banki, je lahko tvegano. Dobro se je čim bolj podrobno pozanimati pri relevantnih, kredibilnih ljudeh, finančno pismenih in etično odgovornih.
“Če je nekaj preenostavno ali predobro, da bi bilo res, se temu izognite”
"Finančna pismenost ne pomeni, da moramo vedeti vse, temveč, da znamo poiskati in razumeti informacije, ki jih v določeni situaciji potrebujemo. Virov je ogromno, a pozorni morami biti na to, ali je vir nepristranski," poudarja Alina Meško, vodja projektov na področju bančništva pri ZPS. "Kjer je zadaj prodaja finančnih produktov, so v igri različni interesi, zato se nikoli ne zanašajte izključno na informacije bank, skladov, zavarovalnic in drugih ponudnikov."
Vodenje osebnih financ pomeni, da vemo, koliko denarja prihaja v našo denarnico ter koliko denarja odhaja in predvsem kam. Alina Meško preprosto pojasnjuje, da je to "osnova za varčevanje - razlika med našimi prihodki in odhodki. Varčevanje pa nam pomaga uresničiti zastavljene finančne cilje. Če smo pripravljeni temu posvetiti več časa, se lahko odločimo za bolj napredne načine vlaganja denarja, kot je le varčevalni račun, kar pomeni, da bomo cilje lahko dosegli prej. Pri urejenih financah gre predvsem za nadzor nad lastnim denarjem, načrtovanje prihodnosti in zmanjševanje stresa v našem življenju, ki je posledica neuresničenih želja, nezmožnosti pokritja (iz)rednih stroškov in dolgov."
Večje investicije je težko izpeljati brez kreditov, četudi si z njimi - zlasti z obrestmi, okrog vratu pogosto zavežemo zanko. Pri ZPS opažajo, da "so potrošniki v situacijah, ko potrebujejo denar, pripravljeni zamižati na eno oko ali celo obe očesi in možne negativne posledice popolnoma odrinejo. Pogosto se zgodi, da posameznik krvavo potrebuje denar, pa ga v banki ne dobi. Takrat se ljudje zatečejo k drugim ponudnikom, kar se pogosto izkaže za veliko slabšo možnost, kot če denarja sploh ne bi dobili. Oderuški krediti z visokimi obrestnimi merami in drugimi stroški so veliko breme za že tako finančno šibke posameznike." Zato opozarjajo, naj se takemu kreditiranju "izognejo, saj jim bo v prihodnosti skoraj gotovo žal. V zadnjem času so pogoste tudi ponudbe kreditov na spletu, kjer na koncu denarja ni, pri teh prevarah potrošnik plača stroške za odobritev, kredita pa nato ne dobi. Če je nekaj preveč enostavno ali predobro, da bi bilo res, se temu izognite." ZPS je pred kratkim na svoji spletni strani objavila nekaj koristnih nasvetov o tem, katere informacije mora vsebovati oglas za posojilo, kako se lotiti iskanja najugodnejšega kredita in podobno.
Alina Meško izpostavlja še drugo stran - vlaganja, kjer so ljudem obljubljeni visoki donosi oziroma dobički. "Predvsem gre za alternativne naložbe, 'moderne' in kompleksne produkte, ki jih nihče zares ne razume, a 'prinašajo ogromno denarja'. Tudi tukaj velja velika previdnost, saj lahko zaradi pohlepa izgubite dolgoletne prihranke. Visokih in hitrih zaslužkov brez velikega tveganja ni, zlasti v časih nizkih obrestnih mer, kakršni so danes."