V Mariboru vse poti vodijo v drugi krog volitev za župana

Rok Kajzer Rok Kajzer
11.11.2018 20:11

Večerova javnomnenjska anketa kaže, da se bosta v drugem krogu najverjetneje pomerila Franc Kangler in Saša Arsenovič. Prvi je, kot kažejo rezultati Ninamedie, v zadnjih treh tednih izgubil pet odstotkov, drugi je pol toliko pridobil in sta trenutno izenačena. Na tretje mesto se je prebil zdajšnji župan Andrej Fištravec, a je oddaljen od možnosti za drugi krog.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Maribor čaka polfinale volilne bitke, Večer jo bo ta teden spremljal z zadnjim soočenjem prvih štirih kandidatov iz naše raziskave. 
Igor Napast

Druga predvolilna javnomnenjska raziskava, ki jo je v Mariboru za Večer opravila agencija Ninamedia, bistvenih premikov glede na prvo izpred treh tednov ni zaznala. Precej jasno, predvsem zaradi množice kandidatk in kandidatov za županski položaj, napoveduje drugi krog in nakazuje, da se bosta v njem najverjetneje pomerila Franc Kangler in Saša Arsenovič. V zadnjem tednu predvolilne kampanje bi se moralo zgoditi nekaj izjemnega, da bi se v njun dvoboj vmešal sedanji župan Andrej Fištravec. Svoj rezultat izpred treh tednov je sicer nekoliko izboljšal, a je še zelo oddaljen od možnosti za drugi krog.

Hude težave za Fištravca

Vprašanje je tudi, ali lahko računa na neopredeljene volivce, njihov delež se namreč tik pred finišem - povečuje. Če je bilo neopredeljenih pred tremi tedni nekaj več kot 19 odstotkov, jih je tokrat že skoraj 29. Ta podatek je neugoden predvsem za kandidate na vrhu, saj lahko vpliva na njihove pozicije, tistim nižje na lestvici pa daje upanje, da morda še ni vse izgubljeno. Tokratna anketa je pokazala, da Kangler ostaja na vrhu, a le še s simbolično prednostjo pred Arsenovičem; še več, Kangler je v treh tednih izgubil kar pet odstotkov, Arsenovič je pol toliko pridobil in sta danes skoraj izenačena. Pred tremi tedni je bila Lidija Divjak Mirnik še na tretjem mestu, tokrat je na četrtem in se od drugega kroga oddaljuje. Brez možnosti za drugi krog je, kot kaže, tudi kandidat NSi Zdravko Luketič, ki je bil v naši prvi anketi na četrtem mestu, danes je z 2,9 odstotka na petem.
Tudi tokratna raziskava sedanjemu županu Fištravcu ne napoveduje svetle prihodnosti, prej nasprotno. Svoj rezultat je sicer izboljšal za 1,9 odstotka in je trenutno tretji najresnejši kandidat, a z deležem, ki ne pelje v drugi krog. Če upoštevamo še interval zaupanja, torej minimalni in maksimalni odstotek, ki bi ga lahko dobil, sedanji župan ne pride niti do desetine glasov. Precej intenzivna in agresivna kampanja, ki jo njegov volilni štab izvaja v zadnjih dveh tednih, očitno ne daje želenih rezultatov. Težave ima tudi njegova lista za mestni svet, saj se je znašla med tistimi, ki bodo imeli precejšnje težave priti vsaj do kakšnega svetnika. Podpora listi je tačas rekordno nizka - le 1,9 odstotka.
Da se mu mestna hiša vse bolj oddaljuje, nakazujejo tudi dvoboji. Volivce smo namreč vprašali tudi, kako bi se odločili, če bi posamični kandidati, ki jim kaže najbolje (Arsenovič, Kangler, Fištravec, Divjak Mirnik), prišli v drugi krog. Fištravca bi v morebitnem drugem krogu najbolj prepričljivo porazil Arsenovič (47 proti 16), sedanji župan bi izgubil tudi bitko s Kanglerjem, brez večjih težav pa bi z njim opravila še Divjak Mirnikova.

Bitka za mestni svet

Naša anketa skoraj ni zaznala tudi večine od 26 strank in list, ki se želijo uvrstiti v mestni svet. Večina ni dosegla niti treh odstotkov. Nakazuje pa, da bo pet strank in list zasedlo največ mest v 45-članskem mestnem svetu: Arsenovičeva lista (10,3 odstotka), SDS (10,3), Kanglerjeva lista (9,7) ter SD (7,2) in Levica (6,3). S precejšnjim zaostankom za peterico so še NSi, SMC, lista gasilcev, Desus in Lista Divjak Mirnikove. Nekaj strank in list sicer še ima možnosti za vstop, posebno zaradi zelo visokega števila neopredeljenih volivcev, ki je pri strankah in listah kar 30-odstoten. Takšna številka daje tudi tistim, ki jih je naša anketa komaj zaznala, možnost, da se s kakšnim svetnikom še prebijejo v ta organ. Ideološko gledano bi bil mariborski mestni svet, če bi obveljali izidi naše raziskave, nagnjen bolj v levo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta