Od v nedeljo 1329 testiranih s PCR-testi jih je bilo na covid-19 pozitivnih 57, to je 4,3 odstotka, je objavil Sledilnik covid.
Naredili so tudi 8463 hitrih testov.
Dvakrat cepljenih skoraj pol milijona
Bolnišnično oskrbo zaradi virusa zdaj potrebujejo 203 osebe, 15 več kot dan prej. Pomoč respiratorja 41. Umrli sta dve osebi, vseh mrtvih od začetka epidemije je s tem 4390.
V cepilne centre ta teden 135.000 odmerkov cepiv
Cepilni centri bodo ta teden od Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) prejeli okoli 135.000 odmerkov cepiv proti covidu-19. Takšno količino so cepilni centri tudi naročili. Cepiva bodo namenjena vsem skupinam prebivalstva. Okoli 66.900 cepiv bodo uporabili za drugi odmerek.
Iz podatkov na spletni strani NIJZ je razvidno, da so v tem mesecu prejeli dve dobavi cepiv, in sicer 12.000 odmerkov proizvajalca Johnson & Johnson ter 14.400 odmerkov Moderne. Poleg tega so prejšnji teden prevzeli 300.000 odmerkov cepiva proti covidu-19, ki ji jih je posodila Madžarska.
Sedemdnevno povprečje novih okužb je za 2 odstotka nižje kot teden prej. S prvo dozo cepiva je do danes cepljenih 719.715 oseb, cepljenih z obema dozama je 478.383.
Dnevi odprtih vrat niso najboljša reklama
Logarjeva ni navdušena nad dnevi odprtih vrat določenih cepilnih centrov, ki vabijo na cepljenje neprijavljene - zadnje dneve na primer v Celju.
Vodja svetovalne skupine preferira prijavljanje na cepljenje. Dolge vrste in kratka razdalja med čakajočimi po njenih besedah niso reklama za cepljenje.
Trikrat slabše kot v Avstriji
Vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je povedala, da se situacija delno umirja, nismo pa še tam, kjer bi si želeli. Po slovenskih kriterijih smo res v zeleni fazi, po evropskih smo še zmeraj v rdeči, je rekla na vladni tiskovni konferenci. Prehitro in nekontrolirano sproščanje ukrepov lahko hitro poslabša situacijo, to da smo že videli.
Ker se pogosto problematizira, je Logarjeva za pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani) rekla, da ni slovenska posebnost, potem pa na primeru Avstrije zaključila, da je slovenska situacija s covidom ta čas skoraj trikrat slabša od avstrijske.
"Sproščamo, kolikor lahko"
"Zaenkrat vztrajamo pri sistemu PCT," pravi vodja svetovalne skupine in upa, da ga tako potrošniki kot ponudniki, na primer gostinci, sprejmejo.
Pri nas sproščamo ukrepe, kolikor lahko, zagotavlja Logarjeva. Pričakuje "dokaj normalno" poletje, brez velikih omejitev.
Svetovalna skupina se sestane danes, posebnega novega sproščanja pa ob trenutni epidemiološki sliki ne bo, je povedala.
Kaj bi se torej moralo zgoditi, da bi bila v Sloveniji epidemija preklicana? "Na pamet", ker se o tem še ni razpravljalo, Logarjeva pravi, da bi morali doseči po evropskih merilih manj kot 25 okuženih na 100 tisoč prebivalcev.
Trgovski centri, bazeni, nastanitve ...
S ponedeljkom so začele veljati še nekatere omilitve omejitev zaradi epidemije. Izvajanje kongresne dejavnosti je še naprej omejeno s pogojem PCT (preboleli, cepljeni, testirani) tako za zaposlene kot za obiskovalce. Ne velja pa več omejitev na polovično zasedenost zmogljivosti fiksnih sedišč, po novem je dovoljena 75-odstotna zasedenost. Na odprtih površinah, kjer ni fiksnih sedišč, mora biti med postavljenimi sedeži najmanj en meter razdalje. Medosebna razdalja med osebami, ki niso na sediščih, mora biti najmanj 1,5 metra, razen če gre za osebe iz istega gospodinjstva.
Vlada je z današnjim dnem zrahljala tudi omejitve pri ponujanju nastanitev. Obrati do 60 nastanitvenih enot lahko ponujajo nastanitvene storitve do 45 enot. Nastanitveni obrati, ki imajo nad 60 nastanitvenih enot, pa lahko ponujajo storitve do 75 odstotkov zasedenosti nastanitvenega obrata, to velja tudi za kampe.
Novost je dostopnost bazenov za vse goste, ki izpolnjujejo pogoj PCT. Ta pogoj morajo izpolnjevati tudi zaposleni. Zasedenost pa je omejena na 75 odstotkov.
Vlada je ukinila tudi prepoved uživanja hrane in pijače pri osebnem prevzemu na prevzemnih mestih. Trgovski centri pa morajo po novem na posamezno stranko zagotavljati 10 kvadratnih metrov. (STA)