Državni proračun za letos bo po sedanji oceni ministrstva za finance, kjer pripravljajo rebalans, imel 3,5 milijarde evrov primanjkljaja. Prihodkov bo predvidoma imel za 9 milijard evrov, odhodkov za 12,5 milijarde evrov. Vlada je pred počitnicami napovedala, da bo predlog rebalansa pripravila do konca avgusta in ga septembra poslala v obravnavo in sprejem v državni zbor. Kakšen predlog bo poslala v državni zbor, na ministrstvu za finance še ne morejo povedati, ker natančno oceno načrtovanih prihodkov in odhodkov še pripravljajo.
"Ugotavljamo, da so trendi na področju javnih financ – tudi zaradi vladnih ukrepov za zajezitev epidemije, ublažitev njenih negativnih učinkov in normalno delovanje gospodarstva – nekoliko bolj optimistični, kot smo sprva pričakovali. Padec prihodkov od davkov je tako nekoliko nižji od pričakovanj," so nam pojasnili.
"Strah za zdravstvo in pokojnine je odveč"
V skladu z usmeritvami za pripravo predloga rebalansa državnega proračuna za leto 2020 so ministrstva morala do konca julija sporočiti, katerim izdatkom se lahko odpovedo ali jih preložijo. Na ministrstvu za finance so nam v povezavi s tem pojasnili, da komunikacija z ministrstvi poteka po ustaljenih postopkih, konkretni okviri za pripravo finančnih načrtov resorjev pa še niso bili določeni. "Ponovno naj poudarimo še, da je morebitni strah, da bi se poslabšal dostop na področju zdravstva ali na področju pokojnin, odveč," so še zatrdili.
1,1 milijarde evrov finančne podpore iz Bruslja v okviru instrumenta SURE se nadeja vlada
Zaradi koronavirusa 2,17 milijarde evrov dolga
Slovenija je pred dnevi v Bruselj poslala formalno vlogo za finančno podporo v okviru instrumenta SURE, ki je zasnovan za pomoč pri zaščiti delovnih mest in delavcev, ki jih je prizadela pandemija bolezni covid-19. V vlogi je navedla ukrepe čakanja na delo, skrajšanega delovnega časa, temeljnega dohodka in oprostitve prispevkov za samozaposlene ter druge ukrepe, ki ohranjajo delovna mesta, v skupni višini 1,1 milijarde evrov. Na ministrstvu za finance so nam pojasnili, da v tem trenutku še ne morejo natančno odgovoriti, kolikšno posojilo bo Slovenija dobila iz instrumenta SURE. To bo določeno v procesu odobritve. "Pomembno pa je, da črpanje posojila v okviru SURE znižuje potrebe po zadolževanju za financiranje državnega proračuna v prihodnje z drugimi instrumenti," so še dodali na ministrstvu. Slovenija se je za omilitev posledic epidemije covida-19 po podatkih ministrstva sicer zadolžila za 2,17 milijarde evrov.
Vlada je julija sprejela tudi usmeritve za pripravo predloga sprememb proračuna za leto 2021 in predloga proračuna za leto 2022, ki ju mora v obravnavo v državni zbor poslati do 1. oktobra.