V slovenski trgovini: Varnostniki zaradi "sumljivega" vedenja pridržali tujca, izkazalo se je, da je šlo za rasizem

A.L.
21.11.2019 17:19

Kupec je kasneje pri zagovorniku vložil tudi predlog za obravnavo primera. Trdil je, da varnostna služba ni imela utemeljenega razloga za zaustavitev, poudaril je, da je bil izpostavljen rasni diskriminaciji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

"Kanadski državljan, ki je bil na obisku v Sloveniji kot gostujoči športni trener, sicer pa je uslužbenec na njihovem obrambnem ministrstvu, si naše države zagotovo ni zapomnil kot najbolj gostoljubne destinacije. Medtem ko je nakupoval v eni od trgovin z živili, ga je ob izhodu ustavila varnostna služba Sintal in ga povabila v skladišče prostore trgovine na kontrolo računa. Pri tem so opravili tudi površinski pregled. Ker se je po mnenju varnostnikov sumljivo vedel in med nakupom uporabljal mobilni telefon, so ga osumili kaznivega dejanja tatvine – trdili so, da je s police vzel dve čokoladici, plačal pa samo eno. Domnevno ukradenega artikla pri njem niso našli, zato bi ga v tistem trenutku morali izpustiti, a so brez pravne podlage zahtevali njegove dokumente, ker pa jih kupec ni imel pri sebi, so ga zadržali do prihoda policije," dogajanje v eni od slovenskih trgovin opisujejo na portalu 24 ur.
Kupec je kasneje pri zagovorniku vložil tudi predlog za obravnavo primera. Trdil je, da varnostna služba ni imela utemeljenega razloga za zaustavitev, poudaril je, da je bil izpostavljen rasni diskriminaciji, poroča 24 ur. Preiskava je pokazala, da "so bili v zadevi podani vsi elementi neposredne diskriminacije na podlagi rase. Z ukrepi, ki jih je izvedla varnostna služba, so posegli v zasebnost kanadskega državljana po 35. členu Ustave RS in v svobodo gibanja iz 32. člena ustave". 

Ob ogledu posnetka je bilo opaziti predvsem posameznika, ki trgovine ne pozna

Varnostniki so v zasebnost moškega posegli s tem, ko so izvedli površinski pregled in ugotavljali istovetnost. Posegli so tudi v svobodo gibanja s tem, ko so ga zadržali do prihoda policije. Po pisanju portala 24 ur po ogledu posnetkov z varnostnih kamer organ ni razbral razlogov, zaradi katerih se je varnostna služba odločila za površinski pregled. V postopku so analizirali tudi pričevanje varnostnika, ki je kupca tisti dan opazoval tudi v delih trgovin, kjer ni varnostnih kamer, pri tem pa naj bi opazil sumljivo vedenje. 
"Ob ogledu posnetka je bilo opaziti predvsem posameznika, ki trgovine ne pozna, išče izdelke, iz deklaracij poskuša razbrati, za kakšen izdelek gre in kaj vsebuje, za pomoč sprašuje trgovke, ob tem pa se mu pri nakupovanju ne mudi," so zapisali v organu zagovornika, poroča 24 ur. 

V trgovino prišel 'sumljiv črnec v umazani trenirki brez dokumentov'

Moški je nakupoval brez košare, to pa se je varnostnikom zdelo nenavadno, četudi na ta način nakupuje marsikdo. "V preiskavi so zaznali več indicev in zbrali dokaze, da je bil kupec podvržen ukrepom zaradi rase. Varnostnik, ki je poklical policijo zaradi zadržanja predlagatelja, je v sporočilu navedel, da je v trgovino prišel 'sumljiv črnec v umazani trenirki brez dokumentov'. Opis teh okoliščin je bil za položaj popolnoma nepomemben. Eden od varnostnikov je na zaslišanju povedal, da v drugih primerih po navadi policiji le sporočijo, da imajo 'stranko v postopku' in da 'potrebujejo pomoč, ni pa znal pojasniti, zakaj tudi v tem primeru položaja niso opisali tako," še poroča omenjeni portal. Drugi varnostnik je na zaslišanju povedal, da se mu je zdelo, da bi bil predlagatelj lahko begunec in da včasih varnostna služba namenoma pretirava z opisom za policijo zato, da so razmere videti bolj urgentne.
"V primeru zadržanja temnopoltega kupca v trgovini zaradi domnevne kraje smo v postopku zbrali dokaze, da so ga uslužbenci varnostne službe prav zaradi barve kože obravnavali diskriminatorno. Neenakopravna obravnava ljudi zaradi rase ali etničnega porekla je diskriminacija. Tako je zapisano v Zakonu o varstvu pred diskriminacijo in 14. členu slovenske ustave. Kot država smo zavezani človekovim pravicam in imamo zato tudi v svetu določen ugled. Ampak ta ugled mora temeljiti na iskrenih naporih, da predsodki in stereotipi ne določajo našega odnosa do soljudi, ne glede na to ali živijo pri nas ali pa so v Sloveniji samo prehodno," pa je za 24 ur pojasnil Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti.
V Sintalu se nad dogodkom še niso odzvali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta