Skupno število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se je zmanjšalo za 11, število bolnikov na intenzivni terapiji pa ostaja nespremenjeno. Najmlajši covidni bolnik na navadnem oddelku je star 18 let, na intenzivni negi pa 16 let, je objavila vlada. Umrlo je šest covidnih bolnikov manj kot dan prej.
Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 50.633 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa znaša 4796.
Število potrjenih okužb je bilo v sredo sicer nižje kot dan prej, ko so jih zabeležili rekordnih 7420, se je pa nekoliko, za 1,3 odsotne točke, zvišal delež potrjenih primerov.
Število aktivnih primerov okužb se je v sredo v primerjavi z dnevom prej povišalo za 5174, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa je višje za 429. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 2387, kar je 245 več kot dan prej.
Iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so sporočili, da je med okužbami, potrjenimi s PCR-testi v njihovih laboratorijih, delež koronavirusne različice omikron okoli 90-odstoten.
Specialisti medicine dela bi po predlogu v oceno tveganja za posamezna delovna mesta dogovorno lahko uvrstili cepljenje proti covidu-19
Specialisti medicine dela bi po predlogu ob dogovoru z delodajalci in delavci v oceno tveganja za posamezna delovna mesta lahko uvrstili cepljenje proti covidu-19, je ob robu obiska cepilnega mesta v Thermani Laško napovedal minister Janez Poklukar. Navedeno bi bilo omogočeno po predlogu programa cepljenja za leto 2022, ki ga je pripravil NIJZ.
Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so STA v sredo sporočili, da so ministrstvu za zdravje posredovali predlog programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2022. V njem med drugim predlagajo, da se v poglavju Program cepljenja za zaposlene med ostale navedene bolezni doda tudi covid-19.
To bi omogočilo, da se tudi cepljenje proti covidu-19 opravi v skladu z izjavo o varnosti z oceno tveganja delovnih mest pri osebah, ki so pri opravljanju dela izpostavljene nalezljivim boleznim, in osebam, ki pri delu lahko prenesejo okužbo na druge osebe, so navedli na NIJZ.
Na ministrstvu prejeli pobudo o spremembi programa cepljenja
Kot so pojasnili, delodajalec zagotavlja varnost in zdravje pri delu v skladu z zahtevami zakona o varnosti in zdravju pri delu. "Delavec mora spoštovati in izvajati ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu. Za izvedbo predlaganih ukrepov je odgovoren delodajalec," so še poudarili.
Minister za zdravje Poklukar je v današnji izjavi za medije potrdil, da so na ministrstvu prejeli pobudo o spremembi programa cepljenja. "Ta pobuda je prišla, tako da bo to v prihodnjih dneh pripravljeno," je napovedal.
Ob tem je pojasnil, da bo nato "vse skupaj odvisno od stroke, ki bo presojala od delovnega mesta do delovnega mesta". Posamezen specialist medicine dela, prometa in športa bo po njegovih besedah na pobudo delodajalca presodil, če je pobuda ustrezna, in jo nato sprejel ali zavrnil.
Kot je dejal, gre običajno za tripartitni dogovor, kar pomeni, da so vanj vključeni tudi delavci. Ob tem verjame, da so specialisti medicine dela po presoji navedeno v veliki meri lahko sprejeli že do sedaj.
Minister je komentiral tudi možnost uvedbe pogoja preboleli, cepljeni (PC). Pogoj PC je namreč na sestanku 5. januarja predlagala posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ pod vodstvom Bojane Beović. Strokovna skupina za covid-19 pod vodstvom Mateje Logar pa pogoju PC ni naklonjena, saj tudi preboleli in cepljeni lahko prenašajo virus, zato bi se morali potemtakem za uporabo storitev tudi testirati, je Logarjeva v sredo dejala za POP TV.
Poklukar je v današnjem odzivu spomnil, da obe skupini kot osnovni ukrep predlagata cepljenje, ki pomembno zmanjšuje tveganje za težji potek covida-19. Ob tem sam verjame, da ob uporabi mask, razkuževanju, ohranjanju distance, izvajanju samoizolacij in karanten uvajanje drugih ukrepov ne bo potrebno.
V sredo so opravili tudi 98.585 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.255.109 ljudi, kar predstavlja 59 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.198.889 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.
Poklukar: Celotna družba se je ob tokratnih Dnevih cepljenja mobilizirala
Minister za zdravje Janez Poklukar je danes obiskal Thermano Laško, ki med drugim izvaja tudi rehabilitacijo bolnikov po prebolelem covidu-19. Kot je ob obisku ocenil minister, se je celotna družba mobilizirala ob tokratnih Dnevih cepljenja, ki so se začeli danes in bodo potekali do sobote. Znova pa je pozval državljane k cepljenju proti covidu-19.
Poklukar je dejal, da je dopoldne obiskal tudi cepilno mesto v enem izmed ljubljanskih nakupovalnih središčih, kjer je vladalo veliko zanimanje za cepljenje. Po njegovih besedah nam to lahko pomaga, da bomo skupaj obvladali epidemijo covida-19 in se vrnili v življenje, ki smo ga poznali pred epidemijo.
Kot dober primer je izpostavil Kranjsko Goro, ki ima najvišjo precepljenost v državi. Konec tedna bodo v tem kraju ponovno organizirali cepljenje, je napovedal minister.
Postregel je s podatkom, da je trenutno na intenzivnih posteljah po slovenskih bolnišnicah 153 covidnih bolnikov, med njimi je 90 odstotkov necepljenih. V Thermani Laško pa je trenutno na postcovidni rehabilitaciji 27 bolnikov, doslej so jih skupno v teh termah obravnavali 120. Povprečna starost tovrstnih bolnikov je 65 let.
Minister je obiskal tudi Terme Dobrna, kjer se je z vodstvom družbe usklajeval glede postelj za postcovidno rehabilitacijo.
Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 77 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 522.542 ljudi.