Največ dnevno potrjenih okužb so doslej potrdili 3. novembra lani, in sicer 4518 okužb, v ponedeljek so jih potrdili 646 več.
Delež pozitivnih izvidov je za dve odstotni točki višji kot dan prej. Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi z nedeljo povečalo za 3380. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je višje za 257. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 1879, kar je 160 več kot dan prej.
V primerjavi s preteklim ponedeljkom, ko je bil delež okužb 45,3-odstoten, so potrdili 1771 okužb več. V ponedeljek so opravili tudi 108.800 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.253.566 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.195.522.
Prvi mož Pfizerja omikronu prilagojeno cepivo napovedal za marec
Cepivo, ki bo prilagojeno zelo nalezljivi koronavirusni različici omikron, bo pripravljeno marca letos, je včeraj napovedal izvršni direktor ameriškega farmacevtskega giganta Pfizer Albert Bourla ter dodal še, da je podjetje že začelo izdelovati prve odmerke novega cepiva. Pri podjetju Moderna medtem cepivo proti omikronu napovedujejo za jesen.
Cepivo bo resda posebej prilagojeno omikronu, a bo obenem učinkovito tudi v boju proti drugim različicam novega koronavirusa, je Bourla še pojasnil za ameriško televizijo CNBC. Kot je priznal, zaenkrat resda ni povsem jasno, ali je novo, posebej za eno različico prilagojeno cepivo sploh potrebno. A njegovo podjetje se je kljub temu odločilo to cepivo izdelati, saj si ga nekatere države želijo.
Kot je nadaljeval, upajo, da jim bo uspelo izdelati nekaj, kar bo nudilo "veliko, veliko boljšo zaščito" - še posebej pred samo okužbo z omikronom, saj je zaščita pred hospitalizacijami in hujšim potekom bolezni že zdaj, s trenutnimi cepivi, solidna, vsaj v primeru tretjega odmerka.
Za televizijo CNBC je spregovorila tudi izvršna direktorica podjetja Moderna Kate Feldman. Kot je povedala, tudi oni razvijajo cepivo, posebej prilagojeno različici omikron. Trenutno so na točki, ko bodo začeli s kliničnim testiranjem, medtem ko bi lahko cepljenje z njim steklo že jeseni, če bo šlo vse po načrtih.
Oglasili so se tudi pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Kontinuirano dajanje celo večkratnih požvitvenih doz cepiva ni dobra niti vzdržna strategija v boju proti novim različicam koronavirusa, opozarjajo. Po njihovem bo treba novim različicam "morda prilagoditi sestavo zdajšnjih cepiv".
V bolnišnicah manj pacientov
Včeraj je bilo v bolnišnicah hospitaliziranih 553 bolnikov s covidom-19, v nedeljo pa 572, kar pomeni, da je bilo v ponedeljek v bolnišnicah 19 bolnikov manj. Na oddelkih intenzivne nege je bilo v ponedeljek 160 bolnikov, kar je tri več kot dan prej.
V UKC Ljubljana zaradi koronavirusa vse več zaposlenih v izolaciji in karanteni
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana beležijo, da je zaradi okužbe s koronavirusom vse več zaposlenih bolniško odsotnih oz. so zaradi visoko rizičnega stika z okuženo osebo v karanteni. Kot so pojasnili za STA, je zaradi okužbe s koronavirusom bolniško odsotnih 165 zaposlenih, v karanteni pa je 132 zaposlenih.
Prejšnji četrtek je bilo zaradi okužbe v UKC Ljubljana odsotnih 106 zaposlenih, torej 59 manj kot danes. V karanteni pa je bilo takrat 89 zaposlenih, torej 43 manj kot danes. V UKC Ljubljana je sicer skupaj zaposlenih 8498 oseb.
Po besedah vodje službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb Tatjane Mrvič so v zadnjih desetih dneh med zaposlenimi potrdili toliko okužb s koronavirusom, kot v celotnem mesecu novembru oz. decembru. Samo danes je bila okužba z novim koronavirusom po njenih besedah potrjena pri 28 zaposlenih. "Pravzaprav smo zdaj prišli v situacijo, ko nam je začelo dejansko zmanjkovati kadra," je ugotavljala.
Predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je v popoldanski izjavi za javnost povedala, da novice niso dobre. Klinični center beleži povečanje hospitalizacij, v nekaj dneh so prišli preko 210, "kar je bilo nazadnje krepko pred novim letom". Na intenzivni terapiji situacija stoji, v zadnjih dneh ni bilo več sprejemov, a tudi odpustov ni bilo.
Ema: Z omikronom covid-19 prehaja v endemijo. Kakšno pa je stališče evropske agencije o poživitvenih odmerkih?
S širjenjem koronavirusne različice omikron se covid-19 spreminja v endemično bolezen, s katero lahko človeštvo živi, čeprav za zdaj ostaja pandemična, je sporočila Evropska agencija za zdravila (Ema).
"Nihče ne ve natančno, kdaj bomo na koncu predora, vendar bomo prišli tja," besede vodje strategije za cepiva pri Emi Marca Cavalerija povzema francoska tiskovna agencija AFP.
"S povečanjem imunosti populacije - in z omikronom se bo poleg cepljenja pojavilo veliko naravne imunosti - se bomo hitro premikali proti scenariju, ki bo bližje endemičnosti," je dodal Cavaleri. Trenutno pa smo še vedno v pandemiji, zato je opozoril na ogromno obremenitev zdravstva zaradi porasta okužb z omikronom.
Evropska agencija za zdravila obenem predlaga previdnost pri novih in novih poživitvenih odmerkih cepiva. "Če imamo strategijo, v kateri dajemo poživitvene odmerke vsake štiri mesece, bomo na koncu lahko imeli težave z imunskim odzivom," je opozoril Cavaleri in dodal, da bi nenehno cepljenje lahko utrudilo populacijo.
Države bi morale namesto tega začeti razmišljati o daljših intervalih za dajanje poživitvenih odmerkov in jih podobno, kot trenutno velja za cepiva proti gripi, uskladiti z začetkom hladnejšega dela leta, je še dejal.
Ema je pred tem sporočila, da so študije potrdile, da je kljub večji nalezljivosti omikrona tveganje za hospitalizacijo pri tej različici med tretjino in polovico tistega, ki ga predstavlja sev delta.
Začele so se tudi hospitalizacije bolnikov, okuženih z omikronom. Trenutno prevladujejo bolniki, pri katerih je bil omikron odkrit ob slučajnem testiranju ali ob sprejemu. Bolniki niso imeli težav, ki jih pripisujemo koronavirusu, so pa imeli druge osnovne težke bolezni, zaradi katerih je bila potrebna hospitalizacija. En bolnik na intenzivni enoti je intubiran in ima dokazano okužbo z omikronom. "To je bolnik, ki nima osnovnih bolezni, je pa žal necepljen. Star je nekaj čez 50 let."