Medtem ko so v Steklarni Rogaška že januarja letos napovedali, da bodo v tem letu zaradi upada naročil, ki naj bi trajal že vsaj leto dni, morali odpustiti 200 delavcev od skupno 830, so odpuščanja napovedali še v Steklarni Hrastnik. Številčno bodo sicer manjša, pa tudi razlog - aktualna koronakriza - je drugačen. Končni učinek je podoben: zaradi drastičnega upada naročil bodo do septembra odpustili 60 zaposlenih od skupno 700.
Okoli 50 jih bodo zaposlili nazaj
V Steklarni Rogaška so za Večer pojasnili, da bodo odpuščanja v končni fazi nekoliko manjša. "V času priprave programa in usklajevanja s socialnimi partnerji smo ves čas izvajali mehke metode za zniževanje števila zaposlenih (podpirali smo prostovoljne/želene odhode delavcev), s čimer se je zmanjšalo število delavcev, ki jih bo moral delodajalec umestiti na seznam presežnih delavcev. Ravno tako pa je bil s sindikatom dosežen dogovor, da bo delodajalec, kot enega izmed omilitvenih ukrepov, delavcem omogočil prostovoljno umestitev na seznam presežnih delavcev, če bo to mogoče glede na potreben plan kadrov. Nekateri so si očitno medtem našli službe drugje in so zato sami želeli oditi, ob tem pa bodo dobili še odpravnino. Eden od omilitvenih ukrepov negativnih posledic programa prestrukturiranja je tudi izvedba internega razpisa delovnih mest, ki so nastala zaradi prestrukturiranja podjetja. Na novo smo odprli okoli 50 delovnih mest, prednost pri zaposlitvi imajo naši odpuščeni. Obenem se je sedaj upokojilo več posameznikov, ki že nekaj let izpolnjujejo pogoje za upokojitev," opisujejo v Steklarni Rogaška, ki je zadnja leta del skupine Fiskars Group.
Steklopihalcev in steklobrusilcev ni na seznamu
Korone tudi sedaj ne omenjajo kot enega poglavitnih razlogov za odpuščanja, čeprav je dejstvo, da jim ravno zaradi nje ameriški trg, ki je njihov najpoglavitnejši trg - tja so običajno izvozili 70 odstotkov proizvodnje -, strmo pada. Kot pojasnjujejo, se je na sploh vedenje potrošnikov v zadnjih letih spremenilo. "Zmanjšalo se je povpraševanje po naših izdelkih, kar je ustvarilo presežek zmogljivosti v proizvodnih enotah. Gre za velike spremembe, ki zahtevajo prilagoditev. Ravno z namenom zaščite in podpore samega jedra skupine Rogaška ter z željo po ohranitvi naših ključnih znanj in fleksibilnosti smo decembra lani pričeli s programom prestrukturiranja," opisujejo v steklarni, kjer proizvodnja večinoma temelji na prestižnejših izdelkih iz kristala. Kot dodajajo, na seznamu presežnih delavcev ni steklopihalcev in steklobrusilcev, ki so ključni za osnovno proizvodnjo in do katerih že tako zelo težko pridejo (ravno zato ohranjajo štipendiranje). Večinoma so viške našli med pisarniškimi delavci. "A tudi njim iščemo druge zaposlitve, zanje pripravljamo delavnice, izobraževanja. Skratka, poskušamo čim bolj omiliti njihovo izgubo službe. Nekaj podjetij nas je v vmesnem času že kontaktiralo, da potrebujejo delavce. Verjamemo, da bo nekaj ljudi kmalu našlo drugo zaposlitev," še pravijo v steklarni.
Poudarjajo, da to nikakor ne pomeni začetka konca steklarstva v Rogaški Slatini, kot nekateri špekulirajo
Hrastnik: Ukinjajo proizvodnjo namiznega programa
Tudi druga največja slovenska steklarna, steklarna v Hrastniku, ki se sicer po programu zelo razlikuje od slatinske steklarne, bo prisiljena odpuščati. Trenutno imajo 60 presežnih delavcev, od tega se jih bo do konca septembra letos upokojilo deset. Družba pa išče tudi možnosti za doplačilo let za posameznike, ki jim manjka le nekaj let do upokojitve, je poročala STA. Kot so za STA še pojasnili v hrastniški steklarni, sta zaradi koronakrize najbolj prizadeta namizni program in program parfumske embalaže, kjer kupci odpovedujejo že oddana naročila, novih naročil pa skoraj ni. Septembra bo tako steklarna v celoti ukinila proizvodnjo namiznega programa. En proizvodni stroj so ustavili že ta mesec. Prav tako bodo septembra predvidoma za dva meseca ustavili proizvodnjo parfumske embalaže. "Trenutno pričakujemo 25-odstotni padec prodaje glede na letošnji načrt. Glede na ta trend lahko do konca leta pričakujemo tudi do deset milijonov evrov manj prihodkov od načrtovanih. Dobiček pa bo nižji za približno 15 odstotkov od načrtovanega in 30 odstotkov nižji od lanskega," so dejali v steklarni.
Od načrtovanih naložb bo steklarna letos izvedla samo ključno, to je investicijo v novo G-peč v enoti Vitrum, pa še to v zoženem obsegu. Vrednost naložbe znaša 23 milijonov evrov. Petino te nujne investicije bodo financirali iz lastnih sredstev, preostanek pa iz kreditnih virov. Investicija v novo peč je nujna za obstoj steklarne, saj se bo B-peči v enoti Special v naslednjih dveh letih iztekla življenjska doba. Če bi se na tej peči zgodilo kaj nepredvidljivega, bi steklarna ostala brez obeh peči, kar bi posledično pomenilo izgubo vseh delovnih mest in hud socialni problem za Zasavje. Steklarna je namreč med tamkajšnjimi največjimi zaposlovalci.