Kot je poudaril minister, bo novi koronavirus med nami tudi v bodoče, z njim pa bomo tako morali živeti.
"Vsi ukrepi bodo verjetno občasno dvosmerni," je napovedal. To pomeni, da jih bo v določenih obdobjih v veljavi manj, v primeru mutacije koronavirusa ali spremenjenih klimatskih pogojev jeseni in pozimi, pa bo treba ponovno razmisliti o uvedbi kakšnega ukrepa, je pojasnil.
O konkretnih ukrepih, ki bi lahko bili obravnavani v torek, ni želel govoriti. "Prezgodaj je, da bi o tem govoril jaz, to mora povedati stroka," je pojasnil.
Na posvetu tudi epidemiologi, mikrobiologi, infektologi ...
Vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar je za STA danes sicer potrdila, da sproščanja epidemioloških ukrepov bodo, ni pa še odločeno katerih in kdaj. Po četrtkovem poročanju Radia Slovenija bi do prvih sproščanj lahko prišlo v trgovinski dejavnosti.
WHO: Akutna faza pandemije bi se lahko končala do sredine leta
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je na današnji novinarski konferenci dejal, da bi se lahko akutna faza pandemije končala že letos. Pogoj za to pa je 70-odstotna precepljenost svetovnega prebivalstva, njegove besede povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Generalni direktor WHO je danes obiskal podjetje Afrigen Biologics and Vaccines v Južni Afriki, ki je izdelalo prvo cepivo tipa mRNK na celini s sekvencioniranjem genetske kode, ki jo je za svoja cepiva uporabila Moderna.
Na novinarski konferenci po obisku je Tedros napovedal, da se lahko akutna faza pandemije konča že letos pod pogojem, da se doseže 70-odstotna svetovna precepljenost do sredine junija ali julija.
"Če bo to doseženo, se bo akutna faza res končala, in to tudi pričakujemo," je dejal. Dodal je, da je cepivo, ki ga je razvilo podjetje Afrigen, bolj primerno za okoliščine, v katerih se bo uporabljalo. Imelo naj bi manj omejitev pri shranjevanju in se bo prodajalo po nižji ceni. Cepivo bo pripravljeno za klinične preskuse novembra, odobritev pa se pričakuje v letu 2024.
V regionalnem uradu WHO za Afriko so izpostavili, da so afriške države prejele več kot 587 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, imajo pa pri cepljenju še vedno težave, tako da je samo enajst odstotkov prebivalcev polno cepljenih.
Na posvetu bodo po besedah Poklukarja poleg članov strokovne skupine prisotni še epidemiologi, mikrobiologi, infektologi, predstavniki bolnišnic in zdravstvenih domov, družinski zdravniki, pediatri in drugi strokovnjaki, ki so v času epidemije covida-19 pomagali z nasveti in usmeritvami.
Kot je napovedal, se bodo na posvetu dogovorili tudi o pogojih, pod katerimi bodo ponovno vzpostavili sistem zdravstvene preventive, ki jo je epidemija ohromila na številnih področjih.